Hrvaški gasilci se še vedno bojujejo z ognjeno stihijo, ki je zajela Dalmacijo. Požar je še vedno aktiven v Tučepih, trenutno se z ognjem bori 306 gasilcev s 77 vozili in dva kanaderja. Pogorelo naj bi več kot 400 hektarjev, dela tega je tudi v naravnem parku Biokovo.
Poveljnik DVD Tučepi Goran Bušelić pravi, da je požar znova zagorel na štirih ali petih mestih, nato pa so se manjši požari združili v enega velikega. "Trenutno imamo težave, med Gornjim Tučepi in PP Biokovo je štiri do pet manjših požarov, zdaj pa so vsi prerasli v en velik požar. Morali smo umakniti ljudi, ker nimamo izhoda s tega območja," je dejal za HRT. Gasilce so zdaj potegnili na rezervne položaje. Stanje v Podgori naj bi bilo nekoliko boljše kot v Tučepih.
Kot poroča Net.hr, se gasilci še vedno borijo s požarom na pri Vrsinah, a tam ogenj dobesedno požira vse pred seboj, predvsem makijo, nizko rastlinje in borov gozd.
Gasilci so objavili pretresljivo fotografijo pogleda s Hvara, ki razkriva razsežnost nočne ognjene stihije. Zjutraj sicer nekaj dobrih novic, kot so sporočili pristojni, so požarišča od jutra mirna, umiril se je tudi veter. Požar pri Tučepih, ki je izbruhnil v torek, je še vedno aktiven in se širi na severnem delu požarišča, ki sega tudi v naravni park Biokovo. Gasi ga več kot 300 gasilcev z okoli 80 gasilskimi vozili, zgorelo pa je približno 400 hektarov trave, nizkega rastlinja in borovega gozda, je danes sporočila Hrvaška gasilska zveza.
"Stanje na terenu je trenutno na vseh požariščih veliko boljše. Gasilci so delali vso noč, da bi obranili objekte," je ob tem danes dejal gasilski poveljnik Slavko Tucaković. Dodal je, da se je veter umiril, še vedno pa je na območju veliko dima. Hrvatski autoklub je medtem sporočil, da je zaradi požara danes zaprta državna cesta od Makarske do predora Stupica pri Tučepih.
Težke noči za gasilci in prebivalci
Požar pri Tučepih, ki je izbruhnil v torek, se je v sredo zvečer razširil proti naselju Podgora. Požar so ponoči uspeli omejiti. V Tučepih je kar 306 gasilcev s 77 vozili od torka zvečer poskušalo pogasiti požar na odprtem prostoru, ki je ob spremljavi močnega vetra zajel krajinski park Biokovo in dosegel Podgoro, kjer so prebivalce evakuirali. Doslej je na tem območju zgorelo okoli 400 hektarjev makije, nizkega rastlinja in borovega gozda. Požar je po malomarnosti povzročil tamkajšnji čebelar, ki je bil zaradi tega ovaden. Krajinski park Biokovo, ki je po divjanju ognjenih zubljev povsem opustošen, bo za obiskovalce zaprt vsaj do ponedeljka.
Požar v Tučepih se je včeraj čez dan razplamtel in ogrožal hiše v Podgori. Tamkajšnja županja Petra Radić je malo pred polnočjo potrdila, da so uspeli obraniti tamkajšnje hiše. Ogromen požar je namreč ponekod besnel le 20 metrov stran, zaradi bližajočega se ognja so zato evakuirali del prebivalcev, poroča Net.hr. Ognjeni zublji so bili visoki tudi do 30 metrov. Pri tem je dodala, da je nenavadno, da je večina turistov bežala iz hiš in apartmajev, ker niso imeli internetne povezave, ne pa zaradi strahu pred ognjem.
V celotni Podgori še vedno ni elektrike, policija pa je zjutraj prepovedala dostop, so pristojni sporočili zjutraj. Požar v Podgora Selu v zaselkih Šćekići in Marinovići so sicer uspeli malo pred polnočjo nekoliko ukrotiti, nekateri evakuirani prebivalci so se tako pozno ponoči že začeli vračati v svoje domove. Čez noč je tamkajšnji požar gasilo 317 gasilcev s 70 vozili. Na pomoč jim je priskočila tudi županija, pričakujejo pa še okoli 100 gasilcev s celine.
Gori tudi drugod
Poleg še vedno aktivnih požarov na območju Skradina in Tučepa, s katerimi se gasilci borijo že od torka, sta v sredo popoldne dva požara izbruhnila še na območju Marine - Vrsina (Splitsko-dalmatinska županija) in pri Pakoštanu (Zadrska županija). V Vrsinah pri Trogirju pa gori že od srede popoldne. Gre za odprt in težko dostopen teren, ki gasilcem otežuje gašenje. Gorijo makija, trava in borov gozd, ogenj pa je zajel površino okoli 500 hektarjev.
Gasilci: primanjkuje nam opreme, zmanjkuje moči
Poveljnik gasilskega društva Tučepi Goran Bušelić opozarja, da gasilcem primanjkuje opreme. "Umikamo se, čakamo cisterno in nove okrepitve. Čakamo pomoč. To je naš največji problem. Če bi imeli več vozil, več ljudi, bi bilo lažje. Naredili smo vse, kar smo lahko, ljudje so utrujeni, vendar to še zdaleč ni dovolj, na terenu se odpirajo nove fronte."
Na požarišča v Dalmaciji prihajajo tudi gasilci iz Zagrebške, Krapinsko-zagorske in Sisaško-moslavaške županije, na pomoč kolegom v Splitsko-dalmatinsko županijo pa so odšli tudi člani dubrovniške interventne gasilske enote. In čeprav so na terenu vse razpoložljive sile, gasilci opozarjajo, da jim primanjkuje opreme, ljudi in cistern. Situacija ni prav nič varna. Ko pogasijo en požar, se aktivira drugi.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.