
V Phoenixu v zvezni državi Arizona, kjer termometri čez dan že 19 dni kažejo nad 43 stopinj Celzija, ni olajšanja niti ponoči, saj se temperature tam že mesec dni čez noč niso spustile pod 32 stopinj. V zadnjih 118 dneh ni bilo resnega dežja, pričakovane monsunske sezone, ki območje zajame konec junija, pa ni na spregled.
Izjemno vroče vreme se nadaljuje tudi v teksaškem El Pasu, kjer so 33 dni zapored namerili več kot 37 stopinj Celzija, kar je deset dni dlje od starega rekorda. Reno v Nevadi je v torek z 42,2 stopinjami izenačil stari rekord, Las Vegas pa se je v nedeljo segrel na 46,7 stopinje, kar je tik pod najvišjo doslej izmerjeno temperaturo.
Vročinski val, ki je neposredna posledica kupole visokega zračnega pritiska nad jugozahodom ZDA ter vremenskega pojava El Nino, dolgoročno pa po trditvah znanstvenikov posledica podnebnih sprememb, se v ZDA nadaljuje, čeprav se je ponekod nekoliko umiril. Opozorilo zaradi izjemne vročine sedaj velja za okrog 58 milijonov prebivalcev države.
Podobne kupole visokega zračnega pritiska, ki zadržujejo vročino, so znanstveniki odkrili tudi nad Atlantikom, jugom Evrope, severom Afrike in jugom Azije.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.