Ko je katarski šejk hotelskega conciergea v Dubaju prosil, da bi dostavil darilo njegovi ženi, je – tako kot vedno – le prikimal in dodal: "Seveda, gospod. Kakšno darilo?" Rolls-Royce Ghost, zadnji model, mu je odgovoril šejk. V Katar naj ga dostavi do naslednjega večera, mu je še naročil.
To je bilo leta 2012. Harold Abonitalla, zdaj glavni hotelski upravitelj oziroma concierge dubajskega luksuznega hotela Habtoor Palace, je dejal, da je bil v njegovi 14-letni karieri to največji izziv. "Bil sem v težavah," se spominja. Bil je četrtek, petek pa je v Dubaju prost dan, ko je zaprta večina trgovin. Odvihral je v razstavni salon Rolls-Roycea in do 20. ure dobil model, ki ga je šejk želel. A hitro ga je začelo zaposlovati vprašanje, kako naj ga do sončnega zahoda naslednji dan spravi do Katarja. V svoji mreži kontaktov je našel drugega conciergea, ki mu je pomagal zagotoviti letalo za prevoz avtomobila. "Stalo bo 350.000 dirhamov (okoli 86.000 evrov)," je Abonitalla povedal gostu. Ta mu je odgovoril, naj mu ne govori o cenah, temveč samo poskrbim, da se zgodi.
To, da uresničijo želje gostom, kakršnekoli že so, je ključna ’kakovost’ vsakega člana mednarodne organizacije Les Clefs d’Or (Zlati ključi), v kateri so združeni elitni conciergei. Prepoznavni so po paru zlatih ključev v obliki broške, pripete na zavihek uniforme. Organizacija pokriva 80 držav in ima približno 4000 članov, ki se znajo pohvaliti s tem, da nemogoče spremenijo v mogoče.

Ela Lanzanas, ki to delo opravlja v petzvezdičnem Fairmont Dubaju in je prav tako članica organizacije, je morala nekoč poiskati libanonskega zvezdniškega frizerja, ga prepričati, da odpove vse svoje termine in se vkrca na jahto za tridnevno križarjenje. Stranka namreč ni imela časa, da bi odšla v salon, ampak je želela biti urejena za slavnostno večerjo na ladji. "Dama je bila zelo zadovoljna, kako so ji uredili lase," je povedala Lanzanasova. Na LinkedIn strani organizacije sicer piše, da bodo ugodili vsaki želji, če je le moralna, legalna in v mejah človeške zmogljivosti.
Dubaj letno privabi 15,8 milijona obiskovalcev, ki tam prenočijo – ne gre le za destinacijo, ki je priljubljena med turisti, temveč tudi med poslovneži. "Luksuz je Dubaju v krvi," preprosto reče Abey Sam, predsednik Zlatih ključev za Združene arabske emirate. Njegova najzahtevnejša naloga do zdaj je bila, ko sta mu gosta dala steklenično neoznačenega in skoraj praznega parfuma. Pred leti sta ga kupila v Dubaju, ampak se nista mogla spomniti, kje točno. Sam, ki je za CNN razložil, da je tam več kot 200 trgovin s parfumi, je preveril pri vseh ponudnikih, a noben ni dejal, da bi bil parfum njihov. Odločil se je, da bo parfum nesel k proizvajalcu, ki je ugotovil kemijsko sestavo in naredil novega. "Ko sem paru dal stekleničko, je bil nadvse presenečen – iskal ga je štiri dni. To so izzivi, ki se ti dogajajo dnevno – če si dober v svojem delu, urediš vse," je še povedal Sam.
'Conciergei’ ali tehnologija?
"Ko je v igri denar, vsi prisluhnejo," pove Abonitalla, ki dodaja, da je bolj zapleteno, ko gre za goste, ki imajo manj razpoložljivih sredstev. Pri tem omeni goste, ki aktivno uporabljajo Instagram in svoj obisk do potankosti začrtajo, še preden pridejo. "Vedo, o čem govorijo. Naredili so svojo raziskavo, vedo, kaj pričakovati, zato skušajo ’conciergee’ izkoristiti za vse njihove kontakte," razloži.
Razrast tehnologije je za ta poklic prinesel dodatne izzive, saj conciergei z njo večkrat tekmujejo proti Googlu in Instagramu – neprestano morajo biti v koraku z najbolj priljubljenimi restavracijami, razstavami in ’instagramabilnimi’ lokacijami.

Sam verjame, da to dviguje standarde. "Vedeti moraš še več kot gost, biti moraš en korak pred njim. Zato smo postali bolj tekmovalni," doda. V dubajskem hotelu Renaissance Downtown so poznani kot navigatorji in lokalni poznavalci, ki ti lahko povejo to, česar ti vodnik ne more. Cleatus George, glavni ’navigator’ hotela in z 28 leti eden najmlajših v organizaciji, je dejal, da je to odgovor na spreminjajoče se trende in zahteve popotnikov po odkrivanju skritih draguljev. "Gosti nas še vedno povprašajo za mnenje in prosijo za priporočila, ampak ob tem pričakujejo še, da se jim osebno posvetimo, še posebno ko vidijo zlate ključe," pove Cleatus. Eden njegovih največjih ’dosežkov’ je bil, ko mu je uspelo pridobiti redek japonski zeleni čaj gyokuro genmaicha – 100 gramov tega čaja stane okoli 15 evrov.
Postati član organizacije Les Clefs d'Or pa ni najlažja naloga – potrebuješ najmanj pet let izkušenj, pred tem pa vse čaka še izčrpno testiranje in intervjuji. "Zanimajo nas znanje, spretnosti in odnos. Kako strasten je, kako potrpežljiv in kako voljen, da premaga številne izzive," pove Sam o tem, kakšne ljudi iščejo. Dodaja pa, da je vredno in se ob tem spomni leta 2010, ko je prejel svoje zlate ključe. "To je prva stvar, ki jo gosti opazijo. Postaneš njihov najboljši prijatelj, med njihovim bivanjem v hotelu jim pomeniš vse," še razloži o luksuznem, navadnim smrtnikom neznanem svetu.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.