Tujina

Petzvezdnični conciergei in neverjetne zahteve megabogatih

Dubaj, 24. 12. 2019 12.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Conciergei oziroma hotelski upravitelji so tisti, ki naj bi bivanje dvignili na višjo raven in gostu pomagali uresničiti želje in zahteve. V Dubaju, kjer letujejo najbogatejši, so te želje nepredstavljive, včasih se zdi, da celo neuresničljive – a conciergei, ki so del elitne organizacije Les Clefs d’Or, izpolnijo še tako nore zahteve.

Ko je katarski šejk hotelskega conciergea v Dubaju prosil, da bi dostavil darilo njegovi ženi, je – tako kot vedno – le prikimal in dodal: "Seveda, gospod. Kakšno darilo?" Rolls-Royce Ghost, zadnji model, mu je odgovoril šejk. V Katar naj ga dostavi do naslednjega večera, mu je še naročil.

To je bilo leta 2012. Harold Abonitalla, zdaj glavni hotelski upravitelj oziroma concierge dubajskega luksuznega hotela Habtoor Palace, je dejal, da je bil v njegovi 14-letni karieri to največji izziv. "Bil sem v težavah," se spominja. Bil je četrtek, petek pa je v Dubaju prost dan, ko je zaprta večina trgovin. Odvihral je v razstavni salon Rolls-Roycea in do 20. ure dobil model, ki ga je šejk želel. A hitro ga je začelo zaposlovati vprašanje, kako naj ga do sončnega zahoda naslednji dan spravi do Katarja. V svoji mreži kontaktov je našel drugega conciergea, ki mu je pomagal zagotoviti letalo za prevoz avtomobila. "Stalo bo 350.000 dirhamov (okoli 86.000 evrov)," je Abonitalla povedal gostu. Ta mu je odgovoril, naj mu ne govori o cenah, temveč samo poskrbim, da se zgodi.

To, da uresničijo želje gostom, kakršnekoli že so, je ključna ’kakovost’ vsakega člana mednarodne organizacije Les Clefs d’Or (Zlati ključi), v kateri so združeni elitni conciergei. Prepoznavni so po paru zlatih ključev v obliki broške, pripete na zavihek uniforme. Organizacija pokriva 80 držav in ima približno 4000 članov, ki se znajo pohvaliti s tem, da nemogoče spremenijo v mogoče.

Neka ženska si je zaželela libanonskega frizerja na tridnevnem križarjenju ...
Neka ženska si je zaželela libanonskega frizerja na tridnevnem križarjenju ... FOTO: Dreamstime

Ela Lanzanas, ki to delo opravlja v petzvezdičnem Fairmont Dubaju in je prav tako članica organizacije, je morala nekoč poiskati libanonskega zvezdniškega frizerja, ga prepričati, da odpove vse svoje termine in se vkrca na jahto za tridnevno križarjenje. Stranka namreč ni imela časa, da bi odšla v salon, ampak je želela biti urejena za slavnostno večerjo na ladji. "Dama je bila zelo zadovoljna, kako so ji uredili lase," je povedala Lanzanasova. Na LinkedIn strani organizacije sicer piše, da bodo ugodili vsaki želji, če je le moralna, legalna in v mejah človeške zmogljivosti.

Del organizacije Les Clefs d’Or sta tudi dva slovenska concierga, in sicer Blaž Sok ter Gregor Žibert.

Dubaj letno privabi 15,8 milijona obiskovalcev, ki tam prenočijo – ne gre le za destinacijo, ki je priljubljena med turisti, temveč tudi med poslovneži. "Luksuz je Dubaju v krvi," preprosto reče Abey Sam, predsednik Zlatih ključev za Združene arabske emirate. Njegova najzahtevnejša naloga do zdaj je bila, ko sta mu gosta dala steklenično neoznačenega in skoraj praznega parfuma. Pred leti sta ga kupila v Dubaju, ampak se nista mogla spomniti, kje točno. Sam, ki je za CNN razložil, da je tam več kot 200 trgovin s parfumi, je preveril pri vseh ponudnikih, a noben ni dejal, da bi bil parfum njihov. Odločil se je, da bo parfum nesel k proizvajalcu, ki je ugotovil kemijsko sestavo in naredil novega. "Ko sem paru dal stekleničko, je bil nadvse presenečen – iskal ga je štiri dni. To so izzivi, ki se ti dogajajo dnevno – če si dober v svojem delu, urediš vse," je še povedal Sam.

'Conciergei’ ali tehnologija?

"Ko je v igri denar, vsi prisluhnejo," pove Abonitalla, ki dodaja, da je bolj zapleteno, ko gre za goste, ki imajo manj razpoložljivih sredstev. Pri tem omeni goste, ki aktivno uporabljajo Instagram in svoj obisk do potankosti začrtajo, še preden pridejo. "Vedo, o čem govorijo. Naredili so svojo raziskavo, vedo, kaj pričakovati, zato skušajo ’conciergee’ izkoristiti za vse njihove kontakte," razloži.

Razrast tehnologije je za ta poklic prinesel dodatne izzive, saj conciergei z njo večkrat tekmujejo proti Googlu in Instagramu – neprestano morajo biti v koraku z najbolj priljubljenimi restavracijami, razstavami in ’instagramabilnimi’ lokacijami.

Veliko vlogo pri turizmu igra tudi Instagram in tam priljubljene lokacije.
Veliko vlogo pri turizmu igra tudi Instagram in tam priljubljene lokacije. FOTO: Dreamstime

Sam verjame, da to dviguje standarde. "Vedeti moraš še več kot gost, biti moraš en korak pred njim. Zato smo postali bolj tekmovalni," doda. V dubajskem hotelu Renaissance Downtown so poznani kot navigatorji in lokalni poznavalci, ki ti lahko povejo to, česar ti vodnik ne more. Cleatus George, glavni ’navigator’ hotela in z 28 leti eden najmlajših v organizaciji, je dejal, da je to odgovor na spreminjajoče se trende in zahteve popotnikov po odkrivanju skritih draguljev. "Gosti nas še vedno povprašajo za mnenje in prosijo za priporočila, ampak ob tem pričakujejo še, da se jim osebno posvetimo, še posebno ko vidijo zlate ključe," pove Cleatus. Eden njegovih največjih ’dosežkov’ je bil, ko mu je uspelo pridobiti redek japonski zeleni čaj gyokuro genmaicha – 100 gramov tega čaja stane okoli 15 evrov.

Postati član organizacije Les Clefs d'Or pa ni najlažja naloga – potrebuješ najmanj pet let izkušenj, pred tem pa vse čaka še izčrpno testiranje in intervjuji. "Zanimajo nas znanje, spretnosti in odnos. Kako strasten je, kako potrpežljiv in kako voljen, da premaga številne izzive," pove Sam o tem, kakšne ljudi iščejo. Dodaja pa, da je vredno in se ob tem spomni leta 2010, ko je prejel svoje zlate ključe. "To je prva stvar, ki jo gosti opazijo. Postaneš njihov najboljši prijatelj, med njihovim bivanjem v hotelu jim pomeniš vse," še razloži o luksuznem, navadnim smrtnikom neznanem svetu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (48)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

NotMe
25. 12. 2019 18.34
+19
Eeeeehhhhh....mačji kašelj. Amaterji. Ko je budget praktično neomejen, je otročje lahko porihtat zadeve. Za $$$ bo šel folk ob polnoči na britof. Pa še kam, če je treba. Pravi čarovniki smo tisti, ki z omejenim budgetom nacumpramo in zadovoljimo gosta, ja, to pa je umetnost, ko imaš par deset evrov in moraš sčarati na videz nemogoče.
nikhrast
25. 12. 2019 17.56
-8
Concierge ni nič posebnega, imajo jih vse stolpnice da ugodijo želje folku po kondominijih. Varnostniki poskrbijo za red, mir, varnost..., saj še notri ne moreš če se ne prijaviš, concierge pa poskrbi za ostalo. Kaj pa dog-walker, to je tudi pomemben servis, sedem psov lahko pelješ na sprehod... Zanimivo koliko dobijo varnostniki, conciergi… kot božično darilo, slišim tudi po deset tisoč dolarjev, pa na davčno polo moreš to nakazati.
aljoteam
25. 12. 2019 17.40
+0
Zanimiv clanek, mi delamo nekaj podobnega samo v manjsi meri. Me inspirira kaj se vse da narediti za stranko.
detect
25. 12. 2019 17.34
+4
Da arabski šejki kar tekmujejo med seboj, kdo bo svoje bogastvo zapravil na najbolj ekscentričen način, smo že vajeni. 
Fulano in Beltrano
25. 12. 2019 16.49
+7
"Concierge" je malo nerodna beseda za prenos njene besede v slovenščino, ampak hotelski upravitelj je vseeno strel v prazno. V praksi hotelov s petimi zvezdicami je to bolj "deklica za izpolnjevanje vseh gostovih želja", postrežček, vratar in "stric Google" v enem, ki je po rangu nad receptorji.....
Fulano in Beltrano
25. 12. 2019 16.50
+4
….za prenos njenega pomena v slovenščino....
Ramzess
25. 12. 2019 16.40
+6
Ne prepoznajo pa meje, ko jih gostje začnejo izkoriščati. Kakorkoli vse ima svoje meje.
Dado74
25. 12. 2019 16.37
+15
Narod nima za jest, ti se pa norce delajo. Sicer za svoj denar, samo na kakšen način so si ga prislužili, je pa tudi vprašanje?
gulmor
25. 12. 2019 16.25
+12
Upam, da jih potres podre v trenutku, ko bo notri največ bogatunov.
Periot222
25. 12. 2019 14.53
+28
NoviceResnice
25. 12. 2019 14.39
+16
Jaz pa zvonim pa ga nikjer ni telebbana
Lojs501
25. 12. 2019 13.47
+15
Komunizem kot teoretični sistem družbene in ekonomske ureditve naj bi bil komunizem vrsta enakopravne družbe brez proizvodnje v zasebni lasti, denarja in družbenih razredov. Vse bi bilo torej družbena last. Komunizem potemtakem pomeni tudi spremembo v ljudeh, njihovega razumevanja in celotnih družbenih odnosov. Povedano drugače, v komunizmu je vsa lastnina v lasti celotne skupnosti, vsi ljudje pa imajo enak družbeni in ekonomski položaj. Teoretično gledano v komunizmu človeška potreba po napredku zaradi revščine ne ostane nezadovoljena, temveč je zadovoljena s porazdelitvijo sredstev ljudem po potrebi.
Skunk Works
25. 12. 2019 14.04
+14
Poudarek na "kot teoretični sistem"., v praksi pa hvala lepa, tiste revščine v jugi sem se najedel za celo življenje,....sam bejžte ljudje od česa takšnega.....Morda imajo to kje na zvezdah, bitja ki so po zavesti milijone let pred nami, na zemlji pa to ne deluje...1000001 preiskušeno, uspelo natanko nič krat.....
Skunk Works
25. 12. 2019 14.07
+24
Seveda pa tole preseravanje mega bogatih tudi ni za nikamor. Bv svetu slumov je to bolano na kvadrat. Naidealnejši sistem na tem planetu se je do sedaj pokazal drobni kapitalizem družinskih firm, recimo,...ker pa kapitalizem ni več lapitalizem, če ima omejitve, pa sčasoma spet pridemo do, tega kar je opisano zgoraj v članku....pa smo spet tam...
Skunk Works
25. 12. 2019 14.55
+2
Jaz rabim to, to in to, imel bi to in ono, delati se mi pa ne ljubi...torej bom glasoval za leve in komunizem, da ni dajo po mojih potrebah in željah....a je to to?
Lojs501
25. 12. 2019 15.11
+15
Nobena skrajnost ni dobra. Je pa za delavski razred bil Titov socializem veliko bolj human, kot to, kar imamo danes.
einemeister
25. 12. 2019 16.01
+14
Če si pa v Jugi bil revež si pa moral biti zelo nesposoben, kaj je pa potem danes s tabo si ne upam niti pomislit.
Dado74
25. 12. 2019 16.39
+12
Če si v Jugi bil revež, pol pa zdaj kradeš na veliko!?
einemeister
25. 12. 2019 20.00
+2
Lojs501
25. 12. 2019 13.45
+20
Svet je pokvarjen do amena. Pa kdo si sploh drzne udrihat čez PRAVI komunizem?!
paxvobiscum
25. 12. 2019 13.29
+36
Še malo, pa se bo svet spet zbudil iz otopelosti namišljenega bogastva. Kam sem že giljotino založil?
EUprostipadvprepad
25. 12. 2019 13.25
+72
Stolpnice imajo krvav pečat izkoriščanja tujih nekvalificiranih gradbenih delavcev.
Skunk Works
25. 12. 2019 14.08
+29
NotMe
25. 12. 2019 18.40
+5
No, no, no....a lahko prosim, če ne bi Filipinci štepali po pet otrok na familijo po ta malem, bi imeli standard, da bi glava pekla, Filipini so čudoviti, za razliko od Dubaja imajo vsaj naravo in zgodovino, ampak, če se množijo kot zajci naj ne jamrajo, ker jih vsi izkoriščajo. Halo, Filipincev je bilo na začetku prejšnjega stoletja 7 milijonov, danes čez STO!!! 100 MILIJONOV!!!!! Tak da naj se ti nič ne smilijo.
EUprostipadvprepad
25. 12. 2019 13.23
+37
Zdaj imate priliko, da najdete frizerju šamiju službo pa boste imeli celo leto zapolnjeno rubriko.
Uporabnik1792403
25. 12. 2019 13.20
+14
Zrezat pa ven iz morja te onesnaževalce ..
Zvrhani Rokavnik
25. 12. 2019 13.18
+32
Članek dobesedno prepisan iz CNN, tam objavljeno 11.4.2019...
akize
25. 12. 2019 17.10
+4
Kliko7
25. 12. 2019 13.11
+17
Jaz bi si zelel, da se Sarec spremeni v Serpentinska! Se to da?
orcus
25. 12. 2019 13.16
+17
Serpentinsek ni nikoli izginil iz Šarca. Sedi mu na rami in mu diktira
Deo30
25. 12. 2019 12.59
+32
Me zanima samo ce placujejo davke za okolje koliko nafte porabijo po morju,ker dokler se tem ugodi se porabi nenormalno dosti.
kivzfccz
25. 12. 2019 12.58
+28
Ti ne vedo kako se z rokami zasluzi denar.
spectator935
25. 12. 2019 14.23
+0
Uči se od njih, pa tudi ti ne boš rabil služit z rokami