Nadzor na zračnih in pomorskih mejah med Romunijo in Bolgarijo z drugimi članicami schengna je bil odpravljen že konec lanskega marca, s 1. januarjem pa so odpravili še sistematično preverjanje oseb na kopenskih mejah.
In ko so ob polnoči na mejnem prehodu Csengersima-Pete odštevali sekunde do dviga zapornic, je zbrane nasmejal potepuški pes, ki je kot prvi z Madžarske v Romunijo pricapljal izpod zapornice, ki se je ravno v tistem trenutku dvignila.
Dvig zapornic so zbrani pospremili z aplavzom, ki pa je psa nekoliko zbegal. A seveda ga nihče ni ustavil ali vprašal za dokumente.
Na madžarsko-romunski in romunsko-bolgarski meji bodo sicer še najmanj pol leta izvajali ciljno usmerjen nadzor v skladu s schengenskim zakonikom, ki omogoča začasno ponovno vzpostavitev nadzora na notranjih mejah.
Tovrsten nadzor je plod dogovora Romunije, Bolgarije, Madžarske in Avstrije o svežnju ukrepov za boj proti nezakonitim migracijam, ki je odprl pot članstvu dvojice držav. Vključuje še mešano policijsko patruljo, sestavljeno iz skupno 100 avstrijskih, bolgarskih, romunskih in madžarskih policistov, ki bo Bolgariji pomagala pri nadzoru zunanje meje EU s Turčijo.
Bolgarija in Romunija, ki sta članici EU od leta 2007, sta polnopravno članstvo v schengenskem prostoru dočakali po več kot desetletju prizadevanj. Njunemu polnopravnemu članstvu je dolgo nasprotovala Avstrija, češ da bi to okrepilo nezakonite migracije.
Schengensko območje, ki bo prihodnje leto praznovalo 40 let, sestavlja 29 držav – 25 članic EU ter Švica, Norveška, Islandija in Lihtenštajn. Tako omogoča prosto gibanje skoraj 420 milijonom ljudem.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.