Varšava je po oceni poznavalcev ujela ameriške predstavnike nepripravljene, ko je v torek predlagala predajo svojih letal mig-29 iz časa Sovjetske zveze ameriškemu oporišču Ramstein v Nemčiji. V okviru predlagane sheme bi lahko ta letala nato premestili v Ukrajino, poljske sile pa bi v zameno dobile ameriška vojaška letala F-16.
Tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby je v torek ocenil, da ideja, da bi omenjena letala, ki bi bila na voljo ZDA, poletela v zračni prostor, kjer potekajo ruski boji v Ukrajini, predstavlja resne pomisleke za celotno zavezništvo. "Še naprej se bomo posvetovali s Poljsko in drugimi zavezniki v Natu glede tega problema in zapletenih logističnih izzivov, ampak ne verjamemo, da je poljski predlog sprejemljiv," je sporočil.
"Kot smo dejali, je odločitev o premestitvi poljskih letal v Ukrajino v rokah poljske vlade," je še pojasnil.
Kremelj svari pred nevarnim scenarijem zaradi poljskih letal
Kremelj je danes posvaril, da lahko poljska ponudba vojaških letal za Ukrajino vodi v nevaren scenarij. "To je zelo nezaželeno in potencialno nevaren scenarij," je ocenil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je preko videa na Telegramu dejal, da so preko medijev izvedeli o poljskem predlogu, ki pa po njihovi presoji ne uživa mednarodne podpore. Opozoril je, da sedaj nimajo časa za tovrstno preigravanje. "Kdaj bo sprejeta odločitev? Glejte, smo v vojni," je pozval Zelenski. "Znova vas prosimo, da se čim prej odločite. Pošljite nam letala," je dodal.
Varšava medtem zavrača možnost, da bi svoja letala v Ukrajino poslala neposredno. Poljski premier Mateusz Morawiecki je danes ob obisku na Dunaju dejal, da je odločitev o dobavi letal Ukrajini sedaj v rokah zveze Nato, saj mora o tem odločiti celotno zavezništvo.
"Zato je ta odločitev v rokah Američanov, v rokah Nata," je Morawiecki dejal glede na prevod po srečanju z avstrijskim kanclerjem Karlom Nehammerjem. Ta je ob tem pozval k previdnosti. "Previdno ravnanje držav Nata in ZDA trenutno preprečuje svetovno vojno," je dejal Nehammer.
Svoje nasprotovanje dobavi letal v Ukrajino je danes izrazil tudi nemški kancler Olaf Scholz, ki je podal izjavo po skupni novinarski konferenci s kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem v Berlinu.
"Nemčija je Ukrajini že namenila znatno finančno podporo, humanitarno pomoč in nekaj orožja. O čem dodatnem pa moramo trezno razmisliti in se dobro zavedati, kaj počnemo, in to zagotovo ne vključuje bojnih letal," je dejal Scholz.
Tudi Trudeau je opozoril na nevarnost širitve ali stopnjevanja vojne. "Želimo deeskalirati konflikt in doseči, da se vojna konča. Seveda bomo Ukrajince podprli na vse možne načine, vendar moramo dobro premisliti o tem, kakšen način je najboljši," je dejal kanadski premier, ki je sicer napovedal novo pomoč Kanade Ukrajini, tudi vojaško.
KOMENTARJI (297)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.