Do razprave je prišlo po tem, ko je CNN poročal, da je SpaceX prejšnji mesec opozoril Pentagon, da ne bo več zmogel financirati satelitskih terminalov in komunikacijskih storitev. Musk, najbogatejši človek na svetu in izvršni direktor podjetja Tesla, Inc., je nedavno dejal, da SpaceX porabi skoraj 20 milijonov dolarjev (20,3 milijona evrov) na mesec za vzdrževanje satelitskih storitev v Ukrajini in da je podjetje porabilo približno 80 milijonov dolarjev (80,3 milijona evrov), da bi omogočilo in podprlo Starlink.
"Če smo natančni, v Ukrajino je bilo poslanih 25.300 terminalov, trenutno pa le 10.630 plačuje storitve," je še tvitnil Musk.
Ministrstvo za obrambo je v petek sporočilo, da se s podjetjem SpaceX še naprej pogovarjajo o nadaljnjih ukrepih ter da preučujejo tudi druge možnosti za komercialne satelitske komunikacije. Za dosego dogovora o ohranitvi delovanja družbe Starlink si prizadeva tudi Ukrajina, je sporočil en izmed ukrajinskih diplomatov.
"Nič ne moremo napovedati in tudi o naslednjih paketih varnostne pomoči ne bomo špekulirali," je za Politico povedal tiskovni predstavnik Pentagona Garron Garn.
V središču dogajanja pa je še vedno tudi Elon Musk, ustanovitelj družbe SpaceX. Po poročanju CNN je dejal, da bo morda moral prekiniti ukrajinsko komunikacijsko linijo, in kmalu zatem požel številne kritike. "K vragu s tem ... Čeprav je Starlink s projektom v izgubi, druga podjetja pa dobivajo milijarde davkoplačevalskega denarja, bomo še naprej brezplačno financirali ukrajinsko vlado," je tvitnil naknadno in s tem nakazal nadaljnjo podporo Ukrajini.
A zdi se, da ameriški uradniki Musku vseeno ne zaupajo, zato naj bi se sedaj na obrambnem ministrstvu trudili najti način, kako v bližnji prihodnosti v Ukrajini ohraniti delovanje Starlinka ali vsaj primerne varnostne kopije.
Vir financiranja naj bi tako postala Iniciativa za varnostno pomoč Ukrajini, ki se uporablja za nabavo orožja in opreme za vojno v Ukrajini.
O finančni podpori Ukrajini, ki vključuje tudi delovanje Starlinka, so razpravljali tudi zunanji ministri EU, med katerimi so nekateri izrazili pomisleke, kako je lahko tako pomembna infrastruktura v rokah enega posameznika, ki se lahko kadar koli odloči, da zadevo ukine.
Starlink je med vojno omogočal, da so ukrajinski civilisti in vojaki ostali povezani s spletom. Podpredsednik ukrajinske vlade pa je prejšnji teden dejal, da so storitve Starlinka pomagale obnoviti energetsko in komunikacijsko infrastrukturo na kritičnih območjih.
Muskov predlog za mirovni sporazum
Musk je bil pred kratkim deležen številnih kritik tudi zaradi svojega zapisa na Twitterju, v katerem je predlagal svoj način za dosego mirovnega sporazuma v Ukrajini. Mnogi so njegov zapis razumeli kot popuščanje Putinu.
Prejšnji mesec je Pentagon objavil tudi sveženj pogodb z ameriško obrambno industrijo v vrednosti 1,1 milijarde dolarjev, s čimer so posredno nakazali podporo Washingtona Kijevu v prihodnjih letih.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.