Tujina

Peking potrdil radikalno spremembo hongkonškega političnega sistema

Peking, 30. 03. 2021 09.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kitajski voditelji so dokončno potrdili obsežne spremembe hongkonškega volilnega sistema. Z njimi se bo med drugim bistveno zmanjšal vpliv neposredno izvoljenih predstavnikov tako v zakonodajnem svetu kot v volilnem odboru Hongkonga, obenem pa bo kandidate za poslance odslej moral potrditi Pekingu naklonjen volilni odbor.

Amandmaje je soglasno potrdil 167-članski stalni komite nacionalnega ljudskega kongresa, najvišji organ odločanja na Kitajskem, kitajski voditelj Ši Džinping pa je podpisal ustrezne predsedniške odloke o njihovi razglasitvi, današnje poročanje kitajskih državnih medijev med drugim povzemata francoska tiskovna agencija AFP in britanski BBC. Že pred slabimi tremi tedni jim je zeleno luč prižgal kitajski ljudski kongres.

Gre za spremembe t. i. temeljnega zakona oziroma nekakšne mini ustave Hongkonga, s katerim so bile temu mestu ob njegovi predaji Kitajski iz rok Velike Britanije leta 1997 obljubljene določene svoboščine po načelu "ena država, dva sistema".

Kitajski voditelj Ši Džinping
Kitajski voditelj Ši Džinping FOTO: AP

Glavni cilj reform, ki so tarča ostrih kritik Zahoda, je zagotoviti, da bodo Hongkong upravljali domoljubi. Kritiki svarijo, da gre dejansko za konec demokracije v Hongkongu, saj bodo vso opozicijo zadržale zunaj tamkajšnjega parlamenta.

V skladu z doslej znanimi spremembami bo hongkonški volilni odbor med drugim potrjeval kandidate za poslance in imel možnost veta. Vplivni volilni odbor, ki izbira tudi hongkonškega voditelja in v katerem je že polno predstavnikov, zvestih Pekingu, bo imel po novem 1500 namesto 1200 članov.

Vzpostavljen bo ločen odbor, ki bo na osnovi poročil nacionalnega varnostnega odbora in policije preverjal politično prepričanje kandidatov. Število sedežev v hongkonškem parlamentu, zakonodajnem svetu, se bo povečalo s 70 na 90, a jih je že zdaj neposredno voljenih le polovica, po novem pa jih bo le 20, poroča AFP, ki se pri tem sklicuje na Tam Jiu-čunga, edinega hongkonškega delegata v kitajskem parlamentu.

Spremembe volilnega sistema v Hongkongu prihajajo leto dni po tem, ko je Kitajska sprejela zakon o nacionalni varnosti, po katerem je na območju kaznivo spodkopavati oblast Pekinga in ki je v Hongkongu privedel do številnih aretacij.

Omenjeni zakon o nacionalni varnosti velja za doslej največji poseg Kitajske v avtonomijo Hongkonga, saj Pekingu daje obsežna pooblastila na območju mesta. Kritiki zakona menijo, da je to v bistvu konec sistema "ena država, dva sistema", ki je veljal, odkar je mesto ponovno postalo del Kitajske.

Hongkonška prokitajska voditeljica Carrie Lam, ki se ji očitno ne bo treba več soočati z glasnim nasprotovanjem v parlamentu, je reformo danes pričakovano pozdravila, poroča AFP. Kot je ocenila, je tako mogoče učinkovito ublažiti "pretirano politizacijo v družbi ter notranji razdor, ki je razklal Hongkong".

Napovedala je še, da bodo naslednje parlamentarne volitve v Hongkongu potekale decembra, seveda po novem sistemu.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nikhrast
30. 03. 2021 17.07
-2
Za Kitajce je pomemben kapitalizem, demokracija je na stranskem tiru, pa mislim da to je isto po večina državah na zahodu.
jozejoze1
30. 03. 2021 15.50
Kakšna sramota....na svojem teritoriju želijo imeti tako, kot sami želijo in ne kot nekdo drug. Dajmo zahodnjaški imperialisti...... povejmo kako je prav.
borjac
30. 03. 2021 11.22
+2
Kitajske vlak pelje naprej in se ne bo ustavil, Honkong je Kitajsko dvorišče in tu ne bo popuščanja, nekoč so se Zahodnjaki šopirili z vojaškimi ladjami in letalonosilkami v Kitajskem morju in grozili z vojaško močjo, sedaj to ne pride več v poštev, kdor je prespal zadnjih 30 let naj se zbudi, Kitajska je postala velesila, in z vojaškimi grožnjami ji ne morejo več nič.
Apostol1
30. 03. 2021 11.00
+5
Tisti , ki mislite , da bodo Kitajci pustili da v Honkongu rovarijo zahodni zgagarji ste se krepko ušteli, ker na Kitajskem je Kitajec gospodar in nihče drug.
Tylers
30. 03. 2021 11.23
+3
Verjetno komaj čakajo, da se odrečejo volitvam in kritikam vladajoče elite...
WHITEY
30. 03. 2021 10.52
+0
Vrača se svoboda!.. VELIKO SVOBODE?!!..RED MORA BITI!..
TOX6
30. 03. 2021 10.14
+1
podoben sistem ima slo-čeprav je pisno drugače poskušaja rdeča klika stalno vzpostavljat družbeni sistem v kontekstu kumrovškega ustavnog poredka in titivih jačnikov!!!!!!!!
Razumnež
30. 03. 2021 10.14
+6
Iz cvetočega HK bo partija naredila drek... Videno že mnogokrat.
borjac
30. 03. 2021 11.25
-3
Nič ni videno, Kitajska partija je naredila iz Kitajske gospodarsko in vojaško velesilo, ti še zmeraj dojemaš stvari kot v Britanskem imperiju, ki ga že dolgo ni več.
samuray1
30. 03. 2021 10.03
+2
Peking bi moral vsako kitajso gostilno na zahodu pretvorit v vojaško bazo.
jesenvoyo
30. 03. 2021 11.03
+0
Po svoje tako so blizu tega, da bi bile info točke za domovino