Prestolnico Peking ter širše območje severne Kitajske je zajel peščeni vihar, močni vetrovi so prinesli pesek iz puščave Gobi. Vrhovi stolpnic v Pekingu so bili v ponedeljek zjutraj komajda vidni, prebivalci so si obraze zaščitili s šali, maskami, rutami. "Videti je kot konec sveta," je za Reuters dejala 25-letna Flora Zou. "V tem vremenu si resnično ne želim biti zunaj."
Leti z letališča Hohhot so odpovedani, prav tako je odpovedana približno petina vseh letov z osrednjega letališča v Pekingu. Kitajski minister za okolje je dejal, da naj bi se peščeni vihar kmalu preusmeril južno, proti reki Jangce, nebo pa naj bi se znova razjasnilo v sredo ali četrtek. Peking in okoliška območja se v zadnjih tednih soočajo tudi z visokimi ravni onesnaženosti zraka. Število delcev PM2,5 je danes preseglo 600 miligramov na kubični meter zraka, medtem ko WHO priporoča, da povprečna dnevna vrednost ne preseže 25.
Peščeni viharji v marcu in aprilu sicer niso nič novega, z njimi se Peking redno sooča zaradi svoje bližini s puščavo Gobi, stanje pa še dodatno poslabšuje krčenje gozdov ter erozija tal na severu Kitajske. Oblasti si v zadnjih letih prizadevajo obnoviti gozdove, da bi zmanjšali količino peska, ki ga nanese v prestolnico. Pekinške oblasti pa so posadile "veliki zeleni zid" dreves, ki naj bi zajela pesek in prah, poroča Reuters.
Okoljsko ministrstvo je lani sporočilo, da so se razmere izboljšale, saj prvi peščeni viharji mesto dosežejo pozneje kot običajno ter ne trajajo tako dolgo kot pred desetletjem.
Močni peščeni vihar je zajel tudi sosednjo Mongolijo, od koder poročajo o vsaj 341 pogrešanih osebah.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.