Kitajska je nedavno predstavila niz predlaganih sprememb zakonodaje s področja javne varnosti. Zakon o oblačilih je nemudoma sprožil odziv javnosti, mnogi so ga na spletu označili kot pretiranega in absurdnega.
Osebe, ki nosijo oblačila, ki "spodkopavajo duha ali ranijo čustva kitajskega naroda", bi lahko oblasti pridržale do 15 dni in kaznovale z denarno kaznijo v višini 5000 juanov (okoli 637 evrov).
Predlagane zakonske spremembe prepovedujejo tudi "žaljenje in obrekovanje domačih junakov in mučenikov" ter vandalizem nad njihovimi spominskimi kipi.
Kitajci se zdaj na spletu sprašujejo, kako lahko organi pregona enostransko določijo, kdaj so bila čustva naroda "prizadeta". Do besedila novega zakona so kritični tudi pravni strokovnjaki, ki opozarjajo, da bi lahko prihajajo do zlorab. Profesorica prava na kitajski univerzi za politične vede in pravo Zhao Hong je ocenila, da bi pomanjkanje jasnosti lahko vodilo v kršitev osebnih pravic.

Navedla je primer iz lanskega leta, ko so v mestu Sudžou pridržali žensko v kimonu in jo obtožili "izzivanja" ter povzročanja težav, ker je nosila japonsko oblačilo. Incident je sprožil ogorčenje na kitajskih družbenih medijih, poroča BBC.
Marca letos pa je policija aretirala žensko, ki je na nočni tržnici nosila repliko japonske vojaške uniforme.
Kitajski predsednik Ši Džinping si, vse odkar je na položaju, prizadeva na novo opredeliti definicijo "vzornega kitajskega državljana". Leta 2019 je kitajska komunistična partija izdala "moralne smernice", med katerimi so denimo vljudnost in "vera" v predsednika Šija in njegovo stranko.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.