Znane so nove podrobnosti zaslišanja osumljencev, ki so jih na podlagi dokumentov razkrili pri italijanski La Repubblici in belgijskem dnevniku Le Soir. Po njihovih navedbah naj bi Giorgi med zaslišanjem povedal tudi, da sumi, da sta denar prek Antonia Panzerija prejela tudi dva poslanca iz stranke S&D Andreo Cozzolino in Marca Tarabello, poroča Ansa.
Na novo se je v aferi pojavila tudi vloga Maroka, ki naj bi bil v domnevno podkupovalno afero vpleten prek svoje zunanje informacijske službe Dged. Po navedbah časnikov naj bi bili Panzeri, Cozzolino in Giorgi v stiku z Dgedom in Abderrahimom Atmounom, maroškim veleposlanikom na Poljskem.
Eva Kaili bi sicer morala skupaj še s tremi osumljenimi v okviru preiskave korupcije v Evropskem parlamentu že v sredo stopiti pred preiskovalnega sodnika, ki naj bi odločal o morebitnem podaljšanju pripora. Vendar so predhodno zaslišanje v njenem primeru v bruseljski sodni palači prestavili na prihodnji četrtek.
Kailin odvetnik je za AFP povedal, da se zaslišanja ni mogla udeležiti zaradi stavke osebja v zaporu, kjer se trenutno nahaja. Drug odvetnik Kailinove je povedal, da je nedolžna in zanika govorice, da je prejemala podkupnine iz Katarja, in dodal, da ne poznajo izvora denarja, ki so ga zasegli v kovčkih. Izvor gotovine bi lahko poznal njen partner Giorgi, so v sredo dejali odvetniki, in Giorgi je sporne posle očitno sedaj priznal.
Do zaslišanja bo Kailijeva v zaporu, kjer bo tudi izvedela, ali bo do začetka sojenja izpuščena na prostost ob plačilu varščine.
Kdo so domnevni udeleženci?
Eva Kaili je zdaj že nekdanja podpredsednica Evropskega parlamenta in je še vedno v bruseljskem zaporu. Belgijska policija je aretirala tudi njenega očeta Alexandrosa.
Francesco Giorgi je zasebni partner Kailijeve in svetovalec poslanca Evropskega parlamenta Andrea Cozzolina, zoper katerega je sedaj pričal Giorgi.
Pier Antonio Panzeri je nekdanji italijanski evropski poslanec in predsednik nevladne organizacije "Boj proti nekaznovanosti". Italijanska policija je aretirala tudi njegovo ženo Mario Colleoni in hčer Silvio Panzeri.
Marc Tarabella je podpredsednik delegacije Evropskega parlamenta za odnose z Arabskim polotokom.
V Belgiji so aretirali tudi Luca Visentinija, generalnega sekretarja mednarodne konfederacije sindikatov, del preiskave pa je tudi Niccolo Figa-Talamanca, generalni sekretar nevladne organizacije "Ni miru brez pravice", navaja Politico.
Metsola v luči korupcijskega škandala obljubila obsežne reforme
Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je v luči enega največjih korupcijskih škandalov v zgodovini parlamenta obljubila obsežen sveženj reform, ki med drugim vključuje okrepitev sistemov za zaščito žvižgačev, prepoved vseh neuradnih prijateljskih skupin in pregled nadzora nad pravili kodeksa ravnanja.
Ob tem je Metsola dejala, da bo sama vodila spremembe, ki naj bi vključevale tudi popoln in poglobljen pregled sodelovanja s tretjimi državami, in da bo sveženj pripravljen naslednje leto. Prav tako je priznala, da bi bilo obstoječa pravila mogoče še zaostriti, zlasti ko gre za spremljanje transakcij in potovanj poslancev ter lobističnih prizadevanj držav, ki niso članice EU, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Korupcijski škandal je opisala kot zunanji napad na evropsko demokracijo in poudarila, da parlament v celoti sodeluje v preiskavi, ki jo izvajajo belgijski organi pregona. "Nekatere stvari, ki so se zgodile v tem kontekstu, se ne bodo več ponovile," je še dodala.
Evropski parlament v luči korupcijskega škandala z resolucijo glede Katarja
Evropski poslanci so izglasovali resolucijo, s katero začasno ukinjajo delo na zakonodajnih besedilih, povezanih s Katarjem, in pozivajo k prepovedi vstopa zastopnikom katarskih interesov v Evropski parlament. Hkrati si poslanci prizadevajo za prepoved prejemanja donacij iz tretjih držav na ravni EU. Za resolucijo je glasovalo 541 poslancev, dva sta bila proti, trije pa so se glasovanja vzdržali.
Poslanci so v resoluciji izrazili zgroženost spričo nedavnih obtožb, da so sedanji in nekdanji poslanci ter zaposleni v Evropskem parlamentu vpleteni v korupcijo, pranje denarja in sodelovanje v kriminalni organizaciji. Pri tem tudi opozarjajo, da so pri zaznavanju korupcije odpovedali notranji sistemi in obsojajo domnevne poskuse podkupovanja s strani Katarja.
Poslanci so s sprejetjem resolucije prekinili vse delo na zakonodajnih besedilih, povezanih s Katarjem, zlasti glede vizumske liberalizacije in sporazuma med EU in Katarjem o letalstvu, pa tudi načrtovane obiske, dokler se zadeve ne razjasnijo. Prav tako zahtevajo prepoved vstopa predstavnikom katarskih interesov v Evropski parlament, dokler sodne preiskave ne bodo dale jasnih rezultatov, so sporočili z Evropskega parlamenta.
Izrazili so zaskrbljenost zaradi morebitnih konfliktnih interesov zaradi postranskih zaposlitev, zlasti ko posamezni poslanci delujejo kot menedžerji, so člani odborov ali svetujejo bankam, multinacionalnim družbam ali podjetjem, uvrščenim na borzo. V luči tega so podprli sistem prijave premoženja na začetku in ob koncu mandata.
Odločili so se tudi za prepoved kakršnega koli zunanjega financiranja poslancev ter zaposlenih v političnih skupinah. Parlament si bo v luči tega prizadeval za uveljavitev prepovedi prejemanja donacij evropskim poslancem in političnim strankam iz tretjih držav na ravni EU, zato Evropsko komisijo poziva k pripravi ustreznega zakonodajnega predloga.
Parlament se je zavzel tudi za oblikovanje preiskovalnega odbora po koncu tekoče preiskave in sojenj, ki bo preiskal primere korupcije in neprimernega ravnanja s strani tretjih držav, ter za vzpostavitev posebnega odbora, ki bo pregledal vrzeli v okviru pravil parlamenta in predlagal spremembe.
Prav tako Evropski parlament poziva Komisijo, naj končno predstavi predlog za vzpostavitev neodvisnega etičnega odbora, za kar so se v parlamentu zavzeli že septembra lani.
Sprejetje resolucije sledi enemu največjih korupcijskih škandalov v zgodovini Evropskega parlamenta, v katerem naj bi se Maroko in Katar vmešavala in vplivala na politične in gospodarske odločitve Evropskega parlamenta.
Evropsko javno tožilstvo zahteva odvzem imunitete dvema grškima evroposlankama
Evropsko javno tožilstvo (EPPO) je zaradi suma goljufije v škodo evropskih sredstev zahtevalo odvzem poslanske imunitete dvema grškima evroposlankama, Marii Spiraki in Evi Kaili, ki je bila v torek po izbruhu korupcijske afere v Bruslju razrešena z mesta podpredsednice Evropskega parlamenta, so danes sporočili iz EPPO. "Na podlagi preiskovalnega poročila Evropskega urada za boj proti goljufijam (Olaf) obstaja sum goljufije v škodo proračuna EU v zvezi z upravljanjem parlamentarnega dodatka in zlasti v zvezi s prejemki akreditiranih parlamentarnih asistentov," so ob tem zapisali pri EPPO.
V skladu z veljavno nacionalno zakonodajo imata Kaili in Spiraki pravico do domneve nedolžnosti, še navaja sporočilo tožilstva.
Po prvih informacijah naj bi bile plače, ki jih je evroposlanka Spiraki izplačevala svojim asistentom v Evropskem parlamentu, nižje od predvidenih, na svoji spletni strani poroča grška izpostava ameriške mreže CNN.
Dodajajo še, da zahteva za odvzem imunitete Marii Spiraki ni povezana s primerom Eve Kaili in preiskavo v zvezi s korupcijo v Evropskem parlamentu.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.