Tržaški Trg enotnosti je bil danes že od zgodnjega jutra napolnjen do zadnjega kotička. Verniki, ki so si uspeli zagotoviti dovolilnico za sedišča na trgu in tik ob njem - število teh je bilo močno omejeno - so morali priti že nekaj ur pred začetkom maše.
Dovolilnice so delile zgolj italijanske župnije, zaradi česar je ostalim vernikom, tudi slovenskim, ostalo le to, da so mašo spremljali na obrobju Trsta in na bolj oddaljenih ulicah.
Kljub temu pa je bilo med mašo moč slišati tudi slovensko besedo, za kar si je po navedbah Primorskega dnevnika močno prizadeval tržaški škof Enrico Trevisi. Želel si je namreč, da bi tudi pri tej maši ohranili pozornost do slovenskih vernikov.
Tako so med verskim obredom v slovenskem jeziku prebrali drugo berilo, pozneje pa še eno od prošenj. Tržaški Slovenci so bili prisotni tudi v pevskem zboru, ki je spremljal mašo.
Trevisi se je ob koncu maše papežu tudi zahvalil, in sicer poleg italijanščine tudi v slovenščini. V šali je dodal, da njegova slovenščina morda res ni najboljša, a da ima rad vse Slovence.
Med mašo je papež opozoril na krivice in pozval k pomoči migrantom, ki prihajajo po balkanski poti. Opozoril je tudi na potrošništvo, ki ga je označil za rak družbe.
Papež je dejal, da je želja po imeti čim več, po denarju, rak, ki ljudi dela egoiste, da gledajo le sami nase.
Opozoril je, da so ljudje apatični in indiferentni do krivic, ki se dogajajo po svetu, saj se bojijo najti Kristusa v sebi.
Potrebna je vera, ki naj pomete z egoističnim preračunavanjem, je dejal papež v pridigi in dodal, da se Bog skriva v temnih kotih tudi v Trstu.
Papež Frančišek je pri tem tržaško Cerkev pozval, naj nadaljuje s prizadevanjem za širjenje evangelija upanja zlasti za tiste, ki prihajajo po balkanski poti, da bi se lahko vsi imenovali bratje.
Trst predstavlja odprta vrata za migrante, je eno od mest, kjer se srečujejo različni ljudje, najprej zato, ker je pristanišče, in tudi, ker leži na stičišču Srednje Evrope in Balkana, je dejal papež, ki se je pred tem v kongresnem centru srečal tudi z migranti. Srečal se je tudi s predstavniki vseh veroizpovedi v Trstu ter delegacijo tržaške univerze, ki praznuje 100. obletnico,.
Katoličane je opozoril, naj se ne zadovoljijo s prakticiranjem vere v zasebnosti, temveč naj prevzamejo odgovornost. Ne moremo se zadovoljiti z vero v zasebnosti, temveč je treba imeti pogum predstaviti predloge za pravico in mir v javni razpravi, je dejal.
Kot je pred dnevi za STA povedal tiskovni predstavnik Slovenske škofovske konference (SŠK) Gabriel Kavčič, pa so se maše na povabilo tržaške škofije udeležili predsednik SŠK in novomeški škof Andrej Saje, ljubljanski nadškof Stanislav Zore, koprski škof Jurij Bizjak ter oba ljubljanska pomožna škofa. Navada namreč je, da se, ko papež obišče neko državo, k udeležbi na katerem od dogodkov povabi tudi sosednje škofovske konference, je dejal.
Dogodek je sicer potekal mirno, organizatorji pa večjih izgredov niso zabeležili. Zaradi vročine in pomanjkanja sence na glavnem trgu je nekaj oseb potrebovalo zdravniško pomoč, sicer pa so prostovoljci ves čas delili tudi vodo.
Še pred začetkom obreda se je sicer papež zapeljal med zbrano množico na trgu, se večkrat ustavil, zbrane pozdravil, blagoslovil pa je tudi številne dojenčke in otroke v množici.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.