Splet je obkrožil posnetek na pogled 'jeznega' papeža Frančiška. Medtem ko se je sprehajal med verniki in jih pozdravljal, je njegovo roko močno 'zgrabila' ena izmed vernic in ga ni izpustila. Papež se je tako moral iztrgati iz njenega prijema in pri tem ni bil videti nič kaj zadovoljen.
Opravičil se je
Papež Frančišek se je danes opravičil, ker je v torek na trgu Svetega Petra v Vatikanu med pozdravljanjem množice vernikov žensko, ki ga je zgrabila za roko in potegnila k sebi, udaril po roki. Priznal je, da je v tistem trenutku izgubil potrpljenje.
"Velikokrat izgubimo potrpljenje. Zgodilo se je tudi meni. Opravičujem se za slab zgled, ki sem ga dal včeraj," je pred današnjo mašo v baziliki svetega Petra v Vatikanu dejal papež.
Dogodek je na družbenih omrežjih sprožil različne odzive, večina pa podpira nagonsko reakcijo papeža, ki je nato nadaljeval s pozdravljanjem množice, v kateri je bilo veliko otrok.
Katoliška cerkev obeležuje svetovni dan miru
V Katoliški cerkvi sicer danes že 53. obeležujejo svetovni dan miru z letošnjim geslom Mir kot pot upanja: dialog, sprava in ekološko spreobrnjenje. Papež Frančišek je tokrat poslanico namenil miru kot poti upanja. Pozval je k prizadevanju za mir, na pot poslušanja, ki sloni na spominu, solidarnosti in bratstvu.
Po papeževem mnenju je mir dragocena dobrina, predmet našega upanja, po katerem hrepeni vse človeštvo. Upanje v mir je človeška drža, ki vsebuje bivanjsko napetost, zato je tudi včasih težavno sedanjost "mogoče živeti in sprejeti, če vodi k nekemu cilju in če moremo biti tega cilja gotovi; če je ta cilj tako velik, da opravičuje napornost poti". Na ta način je upanje po papeževih navedbah krepost, ki nas postavi na pot, ki nam da krila, da gremo naprej celo takrat, ko se ovire zdijo nepremagljive.
V poslanici je spregovoril tudi o doživetju med nedavnim obiskom Japonske. Tam je dobil potrditev, da svet hoče zagotoviti stabilnost na podlagi lažne varnosti, ki jo podpira miselnost strahu in nezaupanja, ki na koncu zastrupi odnose med narodi in preprečuje vsak možen dialog.
Mir in mednarodna stabilnost sta po papeževih navedbah nezdružljiva s kakršnim koli poskusom snovanja na strahu pred vzajemnim razdejanjem in na grožnji popolnega uničenja, ampak mir sloni na bratstvu.
Opozoril je, da ne moremo sprejeti, da bi sedanje in prihodnje generacije izgubile spomin na to, kar se je zgodilo oz. na dejstva preteklosti, kajti ta spomin je zagotovilo za gradnjo pravičnejše prihodnosti. Spomin nas varuje, da ne bi znova zagrešili istih napak, pač pa, da bi "kot sad izkustva predstavljal korenino in ponujal osnutek za sedanje in prihodnje odločitve za mir".
Svetovni dan miru je Cerkev uvedla na pobudo papeža Pavla VI. Poslanico, ki jo papež ob tej priložnosti napiše na posebej izbrano temo, Vatikan vsako leto pošlje na zunanja ministrstva po vsem svetu.
KOMENTARJI (296)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.