Papež je rusko uporabo plačancev, med katerimi so tudi Čečeni in Sirci, označil za nezaslišano, vendar glede vojne v Ukrajini ni želel razlikovati med dobrim in zlim, je njegove besede povzel italijanski časnik La Stampa, ki je poročal o papeževem pogovoru z uredniki evropskih jezuitskih revij.
V pogovoru z uredniki jezuitskih medijev je dejal, da situacija v Ukrajini ni črno-bela in da je bil napad "morda na nek način izzvan", poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Frančišek je dejal, da sicer ni naklonjen ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, vendar pa nasprotuje temu, da se zapleteni konflikt zreducira na razlikovanje med dobrim in zlim. Hkrati je izrazil upanje, da se bo septembra v Kazahstanu srečal z voditeljem Ruske pravoslavne cerkve patriarhom Kirilom.
Papež se je sicer s patriarhom srečal tik pred začetkom vojne. "Povedal mi je, da je zelo zaskrbljen zaradi Natovega ravnanja. Vprašal sem ga, zakaj, in odgovoril mi je, da lajajo pred vrati Rusije in ne razumejo, da Rusija nobeni tuji sili ne dovoli, da se ji približa. Takšne razmere bi lahko privedle do vojne," je papež opisal takraten pogovor.
Papež je sicer že večkrat obsodil vojno v Ukrajini, vendar je bil deležen tudi kritik, ker ni izrecno pripisal krivde Putinu. Slednjega namreč po njegovih besedah ni mogoče prikazati zgolj kot "volka", Zahoda pa kot "Rdečo kapico", navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Poglavar Rimskokatoliške cerkve se je moral že večkrat braniti pred očitki, da je naklonjen Putinu. "Na tem mestu mi lahko kdo reče: Ampak vi ste za Putina! Ne, nisem. Bilo bi poenostavljeno in napačno, če bi rekel kaj takega," je dejal.
Med možne spodbude za vojno je uvrstil tudi orožarsko industrijo.
KOMENTARJI (216)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.