Papež Frančišek, ki je varstvo okolja postavil za temelj svojega pontifikata, je dejal, da so pred leti k njemu prišli italijanski ribiči in mu povedali, da so v Jadranskem morju našli več ton plastike. Ko jih je srečal naslednjič, so mu povedali, da so našli dvakrat več plastike in se odločili, da jo bodo pomagali odstraniti. "Metanje plastike v morje je kaznivo dejanje. Ubija biotsko raznovrstnost, ubija zemljo, ubija vse," je dodal.
Skrb za ustvarjanje je izobraževanje, v katerega se moramo vključiti, je dejal in navajal pesem brazilskega pevca Roberta Carlosa, v kateri fant vpraša očeta, zakaj reka ne poje več, oče pa odgovori: "Mi smo jo pokončali."
Papež Frančišek je v enournem televizijskem intervjuju ponovil nekatere ključne poudarke svojega papeštva. Obsodil je pretirano uporabo orožja, se zavzemal za obrambo pravic migrantov in obsodil ideološko togost konservativcev v Cerkvi.
"Pomislimo. Če bi za eno leto prenehali proizvajati orožje, bi lahko nahranili in izobrazili ves svet. Navajeni smo na vojne. Težko je verjeti, a je res," je papež odgovoril na vprašanje glede vojn. Čeprav ni podrobneje omenil vira podatkov, ki jih je navedel, je pa že v preteklosti pozval k popolni prepovedi jedrskega orožja, češ da je že samo posedovanje tega orožja nemoralno.
Pozval je k preusmeritvi financ za pomoč tistim, ki jo najbolj potrebujejo, in k raziskavam za preprečevanje prihodnjih pandemij, poroča hrvaški HRT.
Prav tako je papež Evropsko unijo znova pozval, naj migrante, ki prihajajo v Italijo in Španijo iz severne Afrike, napoti v vse države EU, da nobena država ne bi bila preobremenjena.
Odgovarjal tudi na bolj sproščena vprašanja
Intervju s papežem je voditelj priljubljene nedeljske oddaje Che Tempo Che Fa izvedel prek satelitske povezave iz milanskega studia RAI z rezidenco Santa Marta v Vatikanu, kjer živi papež. Papež Frančišek se je vedno izogibal prostornim, izoliranim papeškim stanovanjem v vatikanski apostolski palači, ki so jih uporabljali njegovi predhodniki. Živi v skromnem stanovanju v Santa Marti, kjer se običajno prehranjuje v skupnih prostorih.
Frančišek je dejal, da se je odločil za življenje tam, ker "ni svetnik" kot njegovi predhodniki in da je želel biti čim bližje ljudem. Povedal je, da ima prijateljev "le nekaj, vendar so pravi".
Na vprašanje, naj opiše svoje glasbene okuse, je Frančišek, ki je prejšnji mesec nenapovedano obiskal prodajalno plošč v Rimu, dejal, da ima najraje klasično glasbo, všeč pa mu je tudi tango. Na vprašanje, ali je kot mladenič plesal tango v rodni Argentini, je 85-letni papež Frančišek odgovoril preprosto: "Porteo, ki ne pleše tanga, ni Porteo". Porteo je špansko ime za prebivalca Buenos Airesa, njegovega rojstnega mesta.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.