Ameriški proizvajalec letal se spopada s krizo, ki se je začela januarja, ko so se na enem od letov odlomila zasilna vrata. Incidenti so si sledili drug za drugim, zato v Boeingu poteka intenzivni nadzor proizvodne linije. Regulatorji so namreč v podjetju sprožili celo vrsto preiskav, spominja Guardian.
Eden od mehanikov v kompleksu, ki je za Boeing delal več kot tri desetletja, je za Guardian zatrdil, da je ta poln pokvarjenih letal 787, ki jih je treba popraviti. Veliko jih prihaja iz Boeingove stavbe v Južni Karolini, kamor je podjetje leta 2021 preneslo končno sestavo letala 787, kar so označili kot ukrep za znižanje stroškov. "Nikakor si ne bi želel biti pilot letala iz Južne Karoline," je za Guardian povedal mehanik, ki je zaradi strahu pred maščevanjem želel ostati anonimen. Kot je opozoril, vodilni ustrahujejo mehanike, da molčijo o pomislekih glede zagotavljanja kakovosti in o morebitnih popravilih. Kot pravi, sta za vodilne na prvem mestu hitrost in učinkovitost pred varnostjo. Kot meni, mora Boeing priznati svoje napake.
Sam Salehpour, inženir pri Boeingu, je aprila pričal pred kongresom, da so pri izdelavi 787 naredili številne napake v kakovosti, in pozval, naj se vsi 787 prizemljijo zaradi varnostnega pregleda. Boeing je zanikal obtožbe in dejal, da je "popolnoma prepričan v varnost in vzdržljivost" letal.
Eden izmed mehanikov pa za Guardian opisuje, da so "velikanske napake" v Boeingovi proizvodni liniji 787 povzročile velik pritisk na podjetje, ki si prizadeva pomiriti regulatorje, letalske družbe in potnike. "Trenutno smo v paniki, saj so vodilni končno ugotovili, da imajo več ljudi, ki nimajo pojma, kaj se dogaja, kot ljudi, ki vedo, kaj se dogaja."
Tiskovni predstavnik Boeinga je to komentiral z besedami: "Vsa nedobavljena letala 787 bomo vključili v naš program preverjanja, da zagotovimo, da je vsako letalo v skladu z našimi natančnimi inženirskimi specifikacijami, preden ga dostavimo našim strankam. Letala, sestavljena od leta 2022, ne zahtevajo tega dodatnega preverjanja."
Podjetje se je ta teden sestalo z ameriškimi regulatorji, da bi razpravljali o tem, kako namerava Boeing obravnavati vprašanja nadzora kakovosti. V začetku tega leta je skupina strokovnjakov, ki jo je imenovala ameriška zvezna uprava za letalstvo (FAA) po dveh usodnih nesrečah letal Boeing 737 Max v letih 2018 in 2019, v katerih je umrlo 346 ljudi, opisala "razkorak" med vodstvom Boeinga in zaposlenimi glede varnosti, in podala 53 priporočil.
Po januarskem incidentu, ko je šesttedenska revizija Boeingove proizvodne linije odkrila številne napake pri izpolnjevanju zahtev glede nadzora kakovosti proizvodnje, je agencija Boeingu dala 90 dni časa, da pripravi načrt in obravnava ugotovitve komisije. Boeing je svoj načrt predložil v četrtek. V izjavi je podjetje dejalo, da pozdravlja priporočila strokovne komisije. Boeing je sprejel prav vse, so sporočili. Najmedin Meshkati z Univerze Južne Kalifornije, ki je sodeloval v komisiji, je za Guardain poudaril, da je bilo Boeingovo največje bogastvo njegova predana in usposobljena delovna sila, zato je na srečo večina njihovih sistemskih težav popravljivih. Kot poudarja, je težava v vodstvu podjetja, predlagal je, da bi moralo podjetje svoj sedež preseliti nazaj v Seattle in sistematično izvajati vsa priporočila komisije.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.