Tujina

Panama uradno izstopila iz kitajske pobude Pas in pot

Panama, 06. 02. 2025 21.07 | Posodobljeno pred 1 uro

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik Paname Jose Raul Mulino je sporočil, da je država uradno izstopila iz kitajske infrastrukturne pobude Pas in pot. To je Panama storila spričo očitkov ZDA o domnevnem vplivu Pekinga na Panamski prekop. Zanikal pa je trditve ZDA, da bodo njene ladje lahko prekop odslej prečkale brez plačila pristojbine.

Ameriški državni sekretar Marco Rubio, ki je v nedeljo obiskal Panamo kot prvo postajo na svoji srednjeameriški turneji, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v pogovorih predsednika Paname Joseja Raula Mulina posvaril, da bodo ZDA, kjer predsednik Donald Trump grozi z nadzorom nad Panamskim prekopom, ukrepale, če ne bo takojšnjih sprememb za zmanjšanje kitajskega vpliva pri njegovem upravljanju.

Mulino je očitke zavrnil ter ameriškemu sogovorniku dejal, da lahko morebitne dvome razjasnijo v pogovorih na "tehnični ravni". Napovedal je tudi, da država ne bo obnovila sodelovanja v kitajski pobudi Pas in cesta, v kateri sodeluje od leta 2017. Rubio je to odločitev označil za velik korak pri krepitvi odnosov z Washingtonom.

Mulino je nato danes na novinarski konferenci sporočil, da je Panama uradno izstopila iz te pobude, s katero želi Peking preko velikih infrastrukturnih projektov obnoviti nekdanjo svilno pot. Novinarjem je povedal, da je panamsko veleposlaništvo v Pekingu Kitajski poslalo zahtevano 90-dnevno obvestilo o svoji odločitvi, da ne bodo obnovili sodelovanja v pobudi.

 Jose Raul Mulino
Jose Raul Mulino FOTO: AP

Sporazum o sodelovanju se sicer samodejno podaljša vsaka tri leta - s Panamo bi se leta 2026 - in določa, da ga lahko katera koli stranka odpove s trimesečnim odpovednim rokom.

Po poročanju AFP je cilj pobude, ki pomeni osrednji del kitajske strategije za povečanje vpliva v tujini, zagotoviti oskrbo za Kitajsko ob izvajanju obsežnih naložb v državah v razvoju. K sporazumu je pristopilo že več kot sto držav, kritiki pa opozarjajo, da sodelujoče države zadolžuje in daje prednost kitajskim podjetjem na račun lokalnih gospodarstev.

Mulino je na novinarski konferenci danes še kot povsem napačne zanikal trditve State Departmenta, da bodo ameriške ladje lahko odslej Panamski prekop prečkale brez plačila pristojbine. Trditve je označil za "nedopustne" in "očitno nevzdržne" ter dodal, da zavrača "dvostranske odnose, ki temeljijo na lažeh in neresnicah", poroča AFP.

S tem se je odzval na izjavo State Departmenta, ki je v sredo na omrežju X sporočil, da lahko "plovila ameriške vlade odslej prečkajo Panamski prekop brez pristojbin, kar bo ameriški vladi prihranilo milijone dolarjev na leto". Podjetje, ki upravlja s kanalom, je to nemudoma zanikalo.

Ameriški predsednik Donald Trump sicer vse od izvolitve novembra lani ni izključil možnosti uporabe sile za prevzem nadzora nad prekopom, prek katerega poteka 40 odstotkov ameriškega prometa kontejnerjev. Pri njegovem upravljanju vidi namreč prevelik kitajski vpliv, kar Panama zanika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Gašper 94
06. 02. 2025 21.59
In trump je dosegel kar je zelel in ne kar ste mediji govorili. Tresla se je gora rodila se je mis
BomberIzNordstrima
06. 02. 2025 21.43
+1
Pravilno, Kitajce ven boksnit. Čisto prav
Balki Bartokomus
06. 02. 2025 21.57
+1
Še sanja se ti ne kaj je pas in pot....mas raje amerisko prisilo...kar to je...groznje z vojasko silo...zdj izstop iz pasa in poti...ameriski nacin...eni mate raje na trdo...da vas izkoriscajo...pa to
Balki Bartokomus
06. 02. 2025 21.58
Zdj pa amere vn boksnit iz jv azije...reciprocno...pa to