"V teh časih teme in brezupa želimo palestinskim novinarjem, ki v tako dramatičnih okoliščinah pokrivajo to krizo, izkazati močno sporočilo solidarnosti in priznanje," je dejal predsednik mednarodne žirije Mauricio Weibel. Po njegovih besedah ima človeštvo velik dolg do poguma teh novinarjev in njihove predanosti svobodi izražanja.
Podobno misel je izrazila tudi generalna direktorica Unesca Audrey Azoulay. "Letošnja nagrada nas ponovno opominja na pomen skupnega ukrepanja, da bi novinarji po vsem svetu lahko še naprej opravljali svoje temeljno delo obveščanja in raziskovanja," je dejala.
Po podatkih Unesca je bilo od začetka vojne v Gazi 7. oktobra tam ubitih 26 novinarjev in medijskih delavcev, več deset drugih domnevnih smrti pa organizacija še preučuje. Odbor za zaščito novinarjev (CPJ) s sedežem v New Yorku medtem navaja, da jih je bilo ubitih najmanj 97.
Nagrado za svobodo tiska Guillermo Cano, ustanovljeno leta 1997, Unesco podeljuje za izjemen prispevek k zaščiti in/ali spodbujanju svobode tiska kjerkoli na svetu, zlasti v nevarnih razmerah. Gre za edino novinarsko nagrado, ki se podeljuje pod okriljem Združenih narodov. Ime nosi po kolumbijskem novinarju Guillermu Canu Isazi, ki je bil 17. decembra 1986 umorjen pred pisarno svojega časopisa El Espectador v Bogoti.