Tujina

Palestinci znova v objemu svojih družin: 'To je božji čudež'

Zahodni breg, 26. 11. 2023 15.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Solze sreče, tesni objemi in veselje na obrazu. Takšni so bili prizori na kontrolni točki Betunia v Ramali poleg zloglasnega zapora Ofer, ko so palestinske matere objemale svoje hčere in sinove, ki so bili doma prej, kot bi kdo pričakoval. Ne samo izraelski talci torej, tudi številni Palestinci so se vrnili k svojim družinam.

Palestinske zastave so plapolale po Qalandiyi na Zahodnem bregu, ko so družine nestrpno čakale svoje hčere, sinove, matere, očete in druge sorodnike, da se po dolgih letih pripora v Izraelu vrnejo v objem svojih najbližjih. 

S seznama 300 kandidatov je bilo v petek zvečer izpuščenih 39 Palestincev, piše Guardian. Sprevod osvobojenih zapornikov, nekateri so bili obtoženi manjših prekrškov, drugi napadov, je na kontrolni točki čakal, da vstopi na Zahodni breg. Nekateri zaviti v palestinske zastave, drugi v zelene zastave Hamasa. "Nimam besed, nimam besed," je dejal izpuščen 17-letni Jamal Brahma. "Hvala Bogu." Izraelske sile so Jamala aretirale na njegovem domu v Jerihu lansko leto in ga pridržale brez obtožb ali sojenja, piše AP.

Vendar veselje in praznovanje ob osvobojenih zapornikih ni potekalo prav dolgo. Izraelska vlada je ukazala policiji, naj zatre vsakršno praznovanje in v nekem trenutku so izraelske sile proti množici sprožile solzivec, zaradi česar so le še trenutek prej veseli Palestinci začeli bežati in kar je očiten znak, kako hitro se lahko tako težko doseženo premirje izjalovi, navaja Guardian.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Vojska nam poskuša vzeti ta trenutek, vendar nam ne more," je za AP dejala Mays Foqaha, ki je pričakala svojo pravkar izpuščeno prijateljico, 18-letno Nour al-Taher iz Nablusa. "To je naš dan zmage."

Med izpuščeni je bilo 24 žensk, nekatere so bile obsojene napadov na izraelske vojake, druge pa "podpore terorizmu". Med izpuščenimi je bilo tudi 15 najstnikov, ki so bili večinoma obtoženi "metanja kamnov v izraelske vojake in spodbujanja terorizma". 

Feride Najeh, ki je bila med izpuščenimi zaporniki, je za katarsko Al Jazeero dejala, da je nadvse presrečna zaradi izpustitve. "Od jutra nismo ničesar jedli," je dejala. "Nasilno so nas odpeljali in nam niso dovolili niti, da vzamemo svoje stvari."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Izrael je sicer v preteklosti večkrat privolil v izmenjavo zapornikov, denimo leta 2011, ko je izraelski premier Benjamin Netanjahu izpustil več kot 1000 palestinskih zapornikov v zameno za enega ujetega izraelskega vojaka Gilada Schalita. Ob tem velja omeniti, da naj bi Izrael v priporu držal okoli 2200 Palestincev. Gre za bolno in težko temo za vsakega Palestinca, saj ima skoraj vsak vsaj enega sorodnika v priporu. Ali pa je bil tam tudi sam, piše Guardian. Skupine za človekove pravice ocenjujejo, da je od leta 1967, ko je Izrael zavzel Zahodni breg, Gazo in vzhodni Jeruzalem, v izraelskih zaporih bilo več kot 750.000 Palestincev.

In medtem ko Izrael zapornike smatra za teroriste, pa Palestinci nanje gledajo drugače. Imajo jih za vojne ujetnike in namenjajo dobršen del javnih sredstev za podporo njim in njihovim družinam. 

"Tovrstne izmenjave zapornikov so pogosto edino upanje družin, da bodo njihovi sinovi ali očetje izpuščeni, preden gre preveč let mimo," je dejala Amira Khader, uradnica za mednarodno zagovorništvo pri Addameeru, skupini, ki podpira palestinske zapornike. "Za to živijo, je kot božji čudež."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10