Še zadnje ključno mesto na vzhodu Afganistana Džalalabad so talibani zavzeli brez odpora, piše BBC. Kot poročajo lokalni mediji, v zavzetju mesta ni odjeknil niti en strel. "Džalalabad je padel, ni spopadov, ker so se oblasti predale talibanom," je povedal lokalni afganistanski uradnik. "Dovoljenje za prehod talibanom je bil edini način, da rešimo življenja civilistov," je dodal.
"Zjutraj, ko smo se zbudili, so bile povsod po mestu talibanske zastave. V mesto so vstopili brez boja," je dejal prebivalec mesta Ahmad Vali. S tem, ko so talibani zasedli mesto Džalalabad, so dobili tudi nadzor nad cestno povezavo s sosednjim Pakistanom.
Padec Mazar-i-Šarifa in Džalalabada v roke talibanov predstavlja velik pritisk na vlado afganistanskega predsednika Ašrafa Ganija. Ta mora zdaj sprejeti odločitev, ali bo branil Kabul, ki ga obkrožajo talibani, ali bo kapituliral. ZDA so po poročanju britanskega BBC v nedeljo začele evakuirati svoje osebje z veleposlaništva v Kabulu. Zaposlene so prepeljali na letališče, od koder jih bodo z vojaškimi transportnimi letali odpeljali iz države. V tej operaciji sodeluje 5000 ameriških vojakov.
Včeraj so talibanski borci zavzeli tudi Mazar-e-Šarif, zadnje večje mesto na severu Afganistana, ki je še bilo pod nadzorom vlade, pravijo lokalni uradniki. Borci, ki zdaj nadzorujejo večino lokalnih središč, se približujejo prestolnici Kabul, njihov napredek pa je tako hiter, da gre po nekaterih ocenah le še za vprašanje časa, da bodo dosegli prestolnico.
Medtem hitro narašča število ljudi na begu, teh naj bi bilo že več kot četrt milijona. Z območij, ki so padla v roke talibanov, že poročajo o nasilju in kaznovanju ljudi, ki kršijo "družbene norme", ki jih zagovarjajo skrajneži.
Zavzeli že 23 glavnih mest od 34 provinc
Nemški zunanji minister Heiko Maas pa je v pogovoru za današnjo izdajo časnika Bild dejal, da je varnost nemškega osebja v Kabulu zdaj poglavitna skrb. Nemška vlada naj bi v ponedeljek v Kabul napotila transportna letala za evakuacijo ljudi.
Velika Britanija naj bi v Afganistan napotila okoli 600 vojakov, ki bodo sodelovali pri evakuaciji britanskega osebja.
V siloviti ofenzivi, ki so jo talibani sprožili pred nekaj več kot tednom, so zavzeli že 23 glavnih mest od skupno 34 afganistanskih provinc in nadzorujejo dve tretjini države.
Talibani so sicer ozemlja začeli osvajati po majski napovedi ZDA o umiku zavezniških sil iz Afganistana do konca avgusta.
Spomnimo
Številni se sicer sprašujejo, kako je mogoče, da talibani napredujejo tako hitro, če pa so ZDA in njihovi zavezniki večino zadnjih 20 let usposabljali in opremljali afganistanske varnostne sile. Nešteto ameriških in britanskih generalov je trdilo, da so ustvarili močnejšo in sposobnejšo afganistansko vojsko.
Afganistanska vlada bi morala teoretično še vedno imeti prednost. Afganistanskih varnostnih sil je na papirju najmanj 300.000. To vključuje afganistansko vojsko, letalske sile in policijo. Zaplete se v praksi. Afganistanska vojska in policija imata težavno zgodovino velikih žrtev, dezerterstva in korupcije – nekateri poveljniki so celo zahtevali plačila za vojake, ki preprosto niso obstajali. V praksi tako afganistanske varnostne sile nikoli niso dosegle predvidene številčnosti.
V svojem zadnjem poročilu ameriškemu kongresu je posebni generalni inšpektor za Afganistan (SIGAR) izrazil "resno zaskrbljenost zaradi toksičnih učinkov korupcije ... in vprašljive natančnosti podatkov o dejanski moči sil".
Jack Watling iz Royal United Services Institute je za BBC dejal, da niti afganistanska vojska nikoli ni natančno vedela, koliko vojakov ima v resnici.
Poleg tega pravi, da so bile težave z vzdrževanjem opreme in še posebej motivacije. Vojake pogosto pošiljajo na območja, kjer nimajo plemenskih ali družinskih vezi, kar bi lahko zdaj bil eden od razlogov, zakaj so nekateri tako hitro zapustili svoja delovna mesta, ne da bi se borili. Medtem so talibanski borci visoko motivirani, nakopičili pa so tudi velike količine orožja.
KOMENTARJI (499)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.