Z rekordnimi 60.466 glasovi naravoslovcev se je "Svet snežnega leoparda" nemškega fotografa Sasche Fonsece izkazal kot nedvomni favorit na prestižnem tekmovanju, piše CNN. Fonseca je divjo mačko v objektiv ujel s t. i. fotografsko pastjo. Na ta način je posnel podobo redko videne velike mačke, ki ob sončnem zahodu prek indijskih gora zre v daljavo.
Slika je bila pred velikim finalom že uvrščena v ožji izbor 25 fotografij, ki jih je londonski Naravoslovni muzej izbral izmed skoraj 39.000 poslanih fotografij. V Naravoslovnem muzeju v Londonu bo do 2. julija na ogled na razstavi "Fotograf leta divjih živali".
"Fotografija lahko ljudi poveže z divjimi živalmi in jih spodbudi, da cenijo lepoto nevidnega naravnega sveta. Verjamem, da večje razumevanje divjih živali vodi v globljo skrb. Upam, da bo imela za posledico tudi aktivno podporo in večje zanimanje javnosti za ohranjanje," je ob prejemu laskavega naziva dejal Fonseca in se zahvalil vsem, ki so glasovali za njegovo delo.
Strokovnjaki ocenjujejo, da danes v divjini živi le 6500 odraslih snežnih leopardov. Njihov obstoj ogrožajo divji lov, izguba habitata in konflikt s človekom.
Direktor Naravoslovnega muzeja Douglas Gurr je dejal, da je fotografija "rezultat predanosti in vztrajnosti". "Prikazuje dih jemajočo lepoto našega planeta in nas opominja na našo skupno odgovornost, da ga zaščitimo," je poudaril.
Pohvalo je prejelo tudi več drugih fotografij. Med njimi je fotografija Igorja Altune, na kateri leopard v gobcu nosi mrtvo opico in njenega mladička. Fotografinja Brittany Crossman je v objektiv ujela "lisičjo naklonjenost" – dve lisici, ki se crkljata –, Martin Gregus pa je fotografiral polarnega medveda med cvetjem. Pohvalo je prejela tudi fotografija levjega samca Marine Cano.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.