Tujina

Ida z vetrovi do 240 kilometrov na uro dosegla obalo Louisiane

New Orleans, 29. 08. 2021 13.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Tina Švajger
Komentarji
73

Orkan Ida je s sunki vetra do 240 kilometrov na uro dosegel ameriško zvezno državo Louisiana. Kot orkan četrte stopnje je zadel pristanišče Fourchon južno od mesta New Orleans. Ida prihaja ravno na 16. obletnico Katrine, ki je to zvezno državo dobesedno opustošila, na tisoči so ostali brez domov, ob tem pa je terjala najmanj 1800 življenj.

Številni prebivalci ameriške zvezne države Louisiana bežijo pred napovedano vremensko katastrofo, ki je že dosegla južno obalo ZDA. Ida, ki je danes zjutraj prešla v orkan četrte stopnje, bo ob New Orleans predvidoma 'zadela' ponoči. Z vetrom, ki dosega hitrosti do 240 kilometrov na uro, je Ida zadela pristanišče Fourchon južno od New Orleansa. Pričakuje se, da bo orkan uničeval vse pred seboj: od dreves do daljnovodov. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pristojni že več dni tamkajšnje domačine pozivajo, naj zapustijo svoje domove, na določenih območjih so celo ukazali obvezno evakuacijo. Promet je na nekaterih večjih mestnih vpadnicah je bil danes povsem ohromljen, nastajale so kolone, prometni zamaški so zapirali izhod. Tuji mediji poročajo, da je pred pretečo nevarnostjo pobegnilo že več deset tisoč ljudi.

Kaj pomeni četrta stopnja?

Ida je medtem dosegla predzadnjo na petstopenjski lestvici, s sunki vetra najmanj 209 kilometrov na uro. Kopno naj bi dosegla danes zvečer (po lokalnem času) s smrtno nevarnim nevihtnim dogajanjem. Poznavalci ob tem opozarjajo, da bi orkan lahko bil celo hujši in močnejši od zloglasne Katrine, ki je leta 2005 opustošila večji del New Orleansa.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po podatkih Nacionalnega centra za orkane (National Hurricane Center – NHC) se možnosti za to, da se Ida 'prelevi' v orkan pete stopnje, hitro povečujejo. Sunki vetra ponekod namreč že dosegajo hitrost 240 kilometrov na uro (km/h), kar je le dobrih 11 km/h do mejnika, ki orkan razvrsti v kategorijo višje.

Guverner John Bel Edwards ob tem opozarja, da bi lahko šlo za najhujše neurje v zadnjih 150 letih, ki je zadelo to zvezno državo. "Vaše časovno okno se zapira," je danes posvaril prebivalce. "Do večera, ko boste odšli spat, morate biti tam, kjer nameravate prestati nevihto, in biti čim bolje pripravljeni, saj se bo vreme jutri začelo zelo hitro slabšati," je dodal.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Guverner sosednje zvezne države Misisipi je medtem že razglasil izredno stanje. Predsednik Joe Biden pa je dejal, da se Ida "spreminja v zelo, zelo nevarno nevihto" in da je vlada pripravljena nuditi pomoč.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Iz Nacionalnega centra za orkane so sporočili, da je bila Ida ob 7. uri zjutraj (po srednjeevropskem času) od ustja reke Misisipi oddaljena le še slabih 170 kilometrov ter da se pomika proti severozahodu s hitrostjo 240 kilometrov na uro.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Že v petek pustošila po Kubi, kjer je z močnimi sunki vetra ter obilnim deževjem podirala drevesa in odkrivala strehe. Prizadela je tudi Jamajko. Na srečo ne poročajo o smrtnih žrtvah.

Ravno danes pa mineva 16. obletnica Katrine, ki je docela opustošila New Orleans. Kopno je sicer zadela kot orkan tretje stopnje. Poplavljenih je bilo 80 odstotkov mesta, umrlo je več kot 1800 ljudi. Danes, leta pozneje, z nameščeno močnejšo obrambo pred nevihtami, obstaja upanje, da jo bo država odnesla z manj posledicami, nasipi pa bodo zdržali vpliv orkana in uspešno ubranili mesto.

Vpliv podnebnih sprememb na pogostost neviht je sicer še vedno nejasen, vendar je gotovo, da povišane temperature morja segrevajo tudi zrak nad gladino, kar daje na voljo več energije za oblikovanje orkanov, ciklonov in tajfunov. Posledično bodo v prihodnje ti najverjetneje intenzivnejši, z izrazitejšimi padavinami.

Strokovnjaki sicer opozarjajo, da bi – v kolikor sunki ob obalo zadenejo ravno v času, ki bo sovpadal z visoko plimo – morje lahko podrlo sistem nasipov New Orleansa in znova poplavilo mesto.

"Prosimo, razumite, da obstaja možnost, da bodo razmere ob obali nekaj časa neprimerne za življenje, območja okoli New Orleansa in Baton Rouga pa bi lahko bila tudi več tednov brez elektrike," so včeraj opozorili na nacionalni meteorološki agenciji (National Weather Service). "Vsi smo videli uničenje in bolečino, ki so jo povzročili (orkani) Harvey, Michael in Laura. Pričakujte uničenje na tej ravni," so zapisali ter dodali, da bi, v kolikor se to ne zgodi, morali vsi biti hvaležni.

Med tistimi, ki so bili v izogib katastrofi primorani zapustiti svoje domove, je tudi Alessandra Jerolleman, sodelavka univerze Tulane v New Orleansu, ki se ukvarja z obvladovanjem izrednih razmer. Ko so novinarji britanskega BBC govorili z njo, je bila ravno v avtomobilu, na poti iz mesta. "Popolnoma sem obupana, ko razmišljam o tistih skupnostih, ki so pod obveznimi odredbami o evakuaciji," je povedala. "Pričakujejo lahko katastrofalno, znatno škodo ... lahko se pričakuje poplavljene ulice, uničena vozila."

Na območju Mehiškega zaliva so medtem evakuirali delavce in drugo osebje več kot 80 naftnih ploščadi, polovica vse proizvodnje nafte in plina v regiji pa je ustavljena.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (73)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

slohren
29. 08. 2021 21.50
🤔To pa nebo šale.
Chrome
29. 08. 2021 20.53
+7
Spremljam na yt, orkan se je dotaknil kopnega, ampak se vrača na vodo kjer postaja še močnejši, tako da je vse skupaj lahko huje od Katrine, približuje se 5 stopnji, trenutno so vetrovi pri okoli 150 miljah= 240 km/h. Upam, da so vsi vzeli opozorila resno in so se odmaknili na varno.
zombie_killer
29. 08. 2021 21.19
+1
TistoPravo
29. 08. 2021 21.20
+1
Zna okrepit, se razbesnet...ker zračni pritisk je konkreten. Torej pritiska z vso silo od nekje, kar je gorivo orkana. Da je nad morje tak pritisk na nič nadmorske, mora že res nekej bit za tem
LjudskiPevec
29. 08. 2021 21.53
Grand Isle je izbrisalo iz obličja zemlje
Zmaga Ukrajini ......
29. 08. 2021 21.58
Gorivo orkana ni pritisk (ta je zgolj posledica). "Gorivo" orkana je vedno (pre)topli ocean, oz., ko gladina oceana preseže 26,5 °C, se ob hkratnih šibkih površinskih vetrovih začne pospešeno izhlapevanje vlažnega in toplega zraka (nizek pritisk), ki je lažji od mrzlega in se začne dvigati v hladnejše plasti, kjer kondenzira in začnejo se formirati oblaki. V višinah doteka mrzel zrak (visok pritisk) in vedno se pri "srečanju" visokega in nizkega pritiska začnejo pojavljati močni vetrovi. Zaradi Coriolisove sile se začnejo vrtinčiti, in tako nastane orkan. Večja ko je razlika med nizkim pritiskom na površini in visokim pritiskom v višjih legah in okolici, močnejši so vetrovi. Dokler je orkan nad oceanom, ga "hrani" topel in vlažen zrak (poročali so o temperaturi morja 30°C !),.. ko zadane kopno in nadaljuje pot v notranjost celine, začne slabeti, saj mu je zmanjkalo "goriva" - izhlapevanja toplega zraka in kondenzacije. Mimogrede, najnižji pritisk, ki je bil kdajkoli izmerjen, je znašal 877 mbar, pri tajfunu, ki je sredi prejšnjega stoletja zadel Filipine, vetrovi pa so presegli 300 km/h. Skratka, ni tako pomemben visok pritisk, pač pa bolj razlika med obema - nizkim v osrčju orkana in visokim - nad njim.
Zmaga Ukrajini ......
29. 08. 2021 21.59
Sicer pa za dobro domačinov upam, da so se zmotili v napovedi in bo Ida vsaj malo oslabela. Da ne bo res kakšna obletnica Katrine.
MESE?AR
29. 08. 2021 20.52
+2
A pomoli bodo zadržali vode ? Ne se tako hecat no novinarčki !
TistoPravo
29. 08. 2021 20.14
+2
Tako konkreten orkan je posledica enih hudih razlik v zračnih pritiskih. Teh je pa že po naravnih zakonitostih kar nekaj, človek pa z svojimi vplivi da kar nekej da pride do take situacije..
setisfekšn
29. 08. 2021 19.27
+4
Orkan je grozljiva zadeva kjer vetrovi kontinuirano pihajo v 5 stopnji od 250 do 300 km na uro 4 ure!!!in takrat tudi avtomobili letijo po zraku!!!
Kimberley Echo
29. 08. 2021 21.10
+3
Res je, orkan povzroča neverjeten hrup, da se s človekom, ki je ob tebi ne moreš sporazumevati brez kričanja. Nekaj posebnega pa je, ko pride oko preko in imaš nekaj časa...da narediš nič od strahu, ko pride drugi val, ki je ponavadi še močnejši. V radiu šumi in ni signala za telefon. Misliš, da boš še nekaj postoril v stanovanju, pa ne narediš nič, si kot v nekakšni nočni mori. Vsaj tako je bilo pri ciklonu Ita pred leti v mestu Tully v AU.
TistoPravo
29. 08. 2021 21.26
+2
Hudo je to, kako je narava zmožna pometat. Sj pr nas karavanški fen tud dela šove na vsake toliko let. So pa poletne nevihtne vse bolj neugodne...letos ni bla ena "normalna"!
tadej_10
29. 08. 2021 18.59
+0
Medtem pa Biden prek kamer nagovarja tiste v zakloniscih naj nosijo maske... Kaj vse hodi po svetu...
nora_ovca
29. 08. 2021 17.30
-12
Briga me za Amerikance 🤮
setisfekšn
29. 08. 2021 19.24
+5
Amerikanci so nekdaj rešili svet da si ti lahko danes żiv
cekinar
29. 08. 2021 16.24
+0
Kje se da spremljati kako dobro radarsko sliko mehiškega zaliva,ve kdo za kak link ,bi rabo plis.
Kimberley Echo
29. 08. 2021 16.41
+8
Na ARSO imate na levi strani napisano "povezave". Odprite to in potem WMO ter Severe weather information. Potem pa odpirate različne strani lokalnih radarjev v ZDA, saj boste nekaj našel. Link vam ne morem napisati, saj ta portal tega ne dovoli.
92ddt 1
29. 08. 2021 19.32
+1
Nastja Pungra?i?
29. 08. 2021 19.43
+1
gruber74
29. 08. 2021 16.15
+2
A drzava noče tega uredit
nikhrast
30. 08. 2021 20.38
Isto v Sloveniji, država ne poskrbi da ne bo toče, poplav, pozebe...
pop greznica
29. 08. 2021 16.14
+1
Tole je pa ravno prav za preusmerjanje pozornost od afganistana
TistoPravo
29. 08. 2021 16.10
+2
Zanimivo, da se naravo spušča tako daleč. Oblake se da enostavno vodit, samo na pravem mestu jih moraš začet.
MESE?AR
29. 08. 2021 21.13
Na pravem mestu he he, ti bi lahko Serpentinška nadomestil.
TistoPravo
29. 08. 2021 21.23
+1
No Marjan se bori, da bi se zračnega pritiska ki ga povzroča stalmo gorenje velenjske termoelektrarne, čimpreje znebili. Lanska toča v Domžalah in letošnja v Komendi in po Savinjski dokini je praktični primer...kaj se dela, če zablokiraš prostor z zračnim pritiskom in oblaki ne morejo nemoteno naprej
FutureWorld
29. 08. 2021 16.05
+3
Narava spet mal čistko dela...
jankoslo
29. 08. 2021 16.04
+1
Americani so eliminirali potencialnega samomorilskega napadalca na letalisce.
jung
29. 08. 2021 15.42
+14
Že 16 let ?? Tako hitro gredo leta…..
Carpediem32
29. 08. 2021 16.06
+6
tantadruj1
29. 08. 2021 16.41
+1
jah, odvisno, če se v zaporu ne gre enako hitro. :)
tantadruj1
29. 08. 2021 16.42
-3
TistoPravo
29. 08. 2021 15.38
+1
A se v Mehiškem zalivu ustvarja zahodni tok...torej so ti orkani povezani tudi s tem plusem za islandce.. britance in nas evropejce v celoti. Ti ti vetrovi, nekomu v minus...drugemu v plus...pa sj tud nam evropejcem vsim ni ravno v plus, obstoj zahodnega toka. Je pa res da človek na splošno nima rad sprememb, ki pa jih ima mati narava veliko na zalogi še...samo kdo jih bo doživel...in preživel.
Pinkman.
29. 08. 2021 15.36
+9
Zato imajo po Ameriki vsi montažne hiše.
nikhrast
29. 08. 2021 18.43
+1
Saj ne vemo kaj so montažne hiše, samo ogrodje je narejeno iz lesa, pa izolacija, kabli, cevi, suha stena..., vse zgradimo v treh mesecih.
Slobodan Cvijetinovic
29. 08. 2021 15.36
+2
Bog je!!! In bo!!!
MESE?AR
29. 08. 2021 21.14
Kimberley Echo
29. 08. 2021 15.33
+4
Sveže o Idi pol ure nazaj... Vetrovi s sunki nad 240km/h (manjka še 13 km/h in bo V. stopnje), premer očesa je 25 km, pritisk 933 Hpa, širina nevihte je okoli 450 km, ves komplex pa se premika s 13 km/h v smeri SSV oz. 320 stopinj.
TistoPravo
29. 08. 2021 15.53
+0
TistoPravo
29. 08. 2021 15.54
-1
Kimberley Echo
29. 08. 2021 16.03
-1
Ne razumem vaših vprašanj, bodite bolj natančni.
el_grande_pedro
29. 08. 2021 16.04
-1
TistoPravo
29. 08. 2021 16.05
+0
Sever severovzhod smer....je to dobro, slabo
Kimberley Echo
29. 08. 2021 16.09
+2
Naredil sem napako, premika se v smeri SSZ. Dobro je to, da ne bo udaril direktno v mesto, ampak bolj zahodno. Vse ostalo pa je seveda slabo.
TistoPravo
29. 08. 2021 16.40
+1
Pri nas je smer proti severovzhodu, se pa zadnje čase tud rajše obrača proti severozahodu...iz smeri morja. Tam pobojža maso šibka burja in jo razmaže po Alpah. Ker je severni veter suh in dokej topel v tem letnem času...nam niti sibirc ne dela pretirane štale.
Kimberley Echo
29. 08. 2021 16.54
+1
Ja v Evropi je poleti bolj smiselno opazovati gibanje Azorskega anticiklona. No pa tudi vortex nad Arktiko, ki poleti ponavadi ni tako močan.
TistoPravo
29. 08. 2021 15.29
+3
V Belgiji na dirki F1 so rekli, da bo 15 min še manj dežja...pol spet 15 minut več. Torej vreme pozna na uro, samo pravilno ga je treba speogramirat
Chrome
29. 08. 2021 15.17
+5
Nikoli si nebi mislil, da se orkan premika tako počasi. Sem ponoči spremljal kamere v živo in do sedaj se je komaj kaj premaknil.
TistoPravo
29. 08. 2021 15.25
+2
Nekej ga bremza. Kdo ve, če je to dobro ali slabo
Kimberley Echo
29. 08. 2021 15.36
+5
To je vsekakor slabo, saj ogromne količine dežja dlje vztrajajo na mestu, kar povzroča vse večje poplave in časovno daljši plimni val.
TistoPravo
29. 08. 2021 15.43
+1
Ja se strinjam. Razen da do obale- in naprej ne pride, kar je seveda pravljica za lahko noč. Močan veter iz notranjosti obale proti morju lahko slabi sisteme na morju...
Kimberley Echo
29. 08. 2021 15.55
+2
Orkane res lahko oslabi veter iz notranjosti, a ta mora biti zelo suh in topel. Pri tako velikih nevihtah kot je ta, pa ne pride do izraza.
TistoPravo
29. 08. 2021 16.02
+1
Torej vetrovi v bližini igrajo svojo vlogo. A kako vlogo ima ostali sistem po celotni površini neba celotnega sveta. Recimo, situaciji na našem nebu na Eu....to se vse skupej drži dejansko. Če pogledamo v nebo, spet vse stoji pri nas. Po,asna vezija vremena, kar sicer ni napačno. Ampak če primerjamo, se tudi tam počasi odvija...in časa je tudi več, da se ustvari kontra situacija. Hitro prehitro vreme najprejni najbolj "naravno", drugič težko mu ubežiš kot živo bitje kot škoda na imetju zaradi sunkov hitro poškodovana in ostanki poškodujejo še okolico
Kimberley Echo
29. 08. 2021 16.18
+6
Orkane sem že večkrat doživel ob obalah QLD in vsakič si rečem, da ko bo evakuacija grem v notranjost, pa pol ne grem. Uživam ob nevihtah in 1x me bo to drago stalo. Drugače pa mislim, da vse skupaj uravnava voda. Voda je živ organizem, pa si naj vsak misli kar hoče.
TistoPravo
29. 08. 2021 16.31
+3
Seveda če je kaj bolj živo je voda. Je v zemlji...v zraku...megli, oblakih...v začrtih prostorih, povsod je del igre, tudi v naših mislih. Kako se počutimo, je zgolj v rokah vode. Jst sm tud čist blizu oblakov, praktično otrok vremena...človeška mama me je pripeljala do sem, da ga končno razumem. Naravi je treba pomagati, in prvi korak do tega je da jo razumeš. Ko enkrat poštekaš sisteme, spiš mirno. Vseeno je mati v obliki narava hobotnica...in ni tukaj zato, da nas čuva.
Kimberley Echo
29. 08. 2021 16.46
+2