"Prihaja sprememba, ki je svet ni videl 500 let. Obeta se nov svetovni red," je predsednik madžarske vlade prepričan, da prevladujoče središče sveta postajajo države v Aziji, med katerimi je naštel Kitajsko, Indijo, Pakistan in Indonezijo.
"Evropa je nehala braniti lastne koristi," je dejal med svojim govorom v Romuniji, kjer je obiskal mesto Baile Tusnad z večinskim madžarskim etničnim prebivalstvom. "Vse, kar Evropa danes počne, je to, da brezpogojno sledi prodemokratski ameriški politiki – celo za ceno samouničenja," je oponesel.
Orban platformo poletne univerze Tusvanyos običajno izkoristi, da pokaže ideološko usmeritev svoje nacionalistične vlade in se posmehne Evropski uniji, ki se ji je Madžarska pridružila leta 2004, piše tiskovna agencija AP.
Razgovoril se je tudi o Trumpu in ujezil veleposlanika
Tokrat je denimo namignil tudi, da so ZDA stale za eksplozijo, ki je leta 2022 poškodovala plinovod Severni tok, zgrajen za pretok plina od Rusije do Nemčije. Imenoval jo je "teroristično dejanje, izvedeno po očitnih navodilih Američanov". Svojih trditev pa ni podkrepil z nikakršnimi dokazi.
Med sobotnim nagovorom je znova podprl Trumpovo kandidaturo za ponovno izvolitev, katere namen je po njegovih besedah "potegniti Američane nazaj iz postnacionalistične liberalne države v nacionalno državo". Dejal je, da so ga prav zato želeli zapreti in mu zaseči premoženje, če pa to ne deluje, "ga želijo umoriti". S tem je namignil na poskus atentata, ki ga je Trump doživel pred kratkim.
Orban je Trumpa letos že dvakrat obiskal na njegovi posesti Mar-a-Lago, v njegovem slogu pa se je zaobljubil, da bo "naredil Evropo spet veliko". Prav Madžarska trenutno namreč predseduje EU-ju.
Na Orbanove navedbe se je že odzval ameriški veleposlanik na Madržarskem. David Pressman je zapisal, da se tako retoriko tvega sprememba odnosa med Madžarsko in ZDA.
"Nimamo drugega zaveznika ali partnerja, ki bi na tak odkrit in neumoren način vodil kampanjo za določenega kandidata na volitvah v Združenih državah Amerike, očitno prepričan, da to pomaga Madžarski ali vsaj njemu osebno," je dejal Pressman. Orbana je obtožil, da širi teorije zarote Kremlja o ZDA. "To ni ravno nekaj, kar pričakujemo od zaveznice," je nezadovoljen.
Bruselj negoduje zaradi mirovne misije na lastno pest
Pri AP-ju so spomnili, da včeraj ni bilo prvič, da je Orban platformo v Transilvaniji uporabil za sprožanje polemik. Leta 2014 je prvič izjavil, da namerava zgraditi "neliberalno državo" na Madžarskem, leta 2022 pa je sprožil mednarodno ogorčenje, potem ko je kritiziral, da bi Evropa postala "mešana" družba. Tokrat je le še poudaril svoje dolgotrajno stališče proti priseljevanju in dejal, da to ni odgovor na staranje prebivalstva njegove države. "Zahodna izkušnja je, da če je več gostov kot lastnikov, potem dom ni več dom. To je tveganje, ki ga ne bi smeli sprejeti," je dejal.
Orban, ki je voditelj z najdaljšim stažem v EU, je prav zaradi svojega odločnega nasprotovanja priseljevanju in tudi pravicam LGBTQ+, postal ikona nekaterih konservativnih populistov. Evropska unija ga je obtožila kršitve standardov pravne države in demokracije, očitajo mu vpliv na svobodo tiska in sodstva na Madžarskem.
Nazadnje je druge evropske voditelje razjezil z lastno "mirovno misijo", v okviru katere je na začetku meseca obiskal tudi Moskvo. Ta je naletela na številne kritike drugih držav članic, pa tudi visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Josepa Borrella. Po zasedanju zunanjih ministrov EU je Borrell sporočil, da bo avgustovsko neformalno zasedanje zunanjih ministrov članic EU potekalo v Bruslju in ne v Budimpešti.
Že skozi celotno rusko agresijo na Ukrajino je Orban na drugem bregu kot Bruselj. Kijevu ni želel zagotoviti orožja za obrambo pred ruskimi silami, redno je odlašal, omiljeval ali onemogočal prizadevanja za pošiljanje finančne pomoči Kijevu in uvedbo sankcij proti Moskvi.
KOMENTARJI (723)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.