Še zadnje prepreke je konec. Madžarska je podprla Marka Rutteja za naslednjega vodjo zveze Nato, potem ko je odhajajoči nizozemski premier pisno Orbanu zagotovil, da države ne bo prisilil k sodelovanju v novih načrtih vojaške zveze za zagotavljanje podpore Ukrajini. Poleg tega se je moral opravičiti za pripombe pred tremi leti, ko je izjavil, da Madžarski ni več mesto v EU zaradi zakonodaje o skupnosti LGBTQ.
In šele Ruttejeva zagotovila, pisna zagotovila premierju Orbanu so zdaj odpravila glavno oviro za to, da Nizozemec postane naslednji generalni sekretar Nata, najvišji civilni uradnik organizacije.
V zadnjih letih zaradi porušenih odnosov z Rusijo in velikih napetosti z nekdanjim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom ni bilo presenetljivo, da se politiki niso ravno borili, da bi nadomestili Stoltenberga. Še posebej ne, ker si je Stoltenberg zaradi svojih sposobnosti pomirjanja Trumpa prislužil vzdevek "šepetalec Trumpu". A štafeta bo vendarle predana na julijskem vrhu zavezništva ob 75. obletnici v Washingtonu, njegov mandat pa se bo iztekel 1. oktobra 2024.
In po nekaj napetostih bo očitno Rutte gladko prevzel vodilno mesto. Orban, ki velja za najbližjega Rusiji, je namreč po pogovorih z Ruttejem sporočil, da je opustil svoje nasprotovanje. "Madžarska je pripravljena podpreti kandidaturo Rutteja za generalnega sekretarja zveze Nato," je zapisal na družbenem omrežju X in zraven objavil sliko pisma z zagotovilom, ki ga je prejel od Nizozemca. V pismu piše: "Stoltenberg in vi ste se pogovarjali o Natovi podpori Ukrajini. Kot razumem, ste poudarili, da pri teh dejavnostih ne bo sodelovalo nobeno madžarsko osebje in da za njihovo podporo ne bodo uporabljena madžarska sredstva."
Rutte je zapisal, da bo spoštoval zavezo, ki jo je dal Madžarski. "V morebitni vlogi generalnega sekretarja bom v celoti podprl ta izid pogovorov."
Težavo je predstavljala tudi Slovaška, še ena članica Nata, katere vlada velja za naklonjeno Rusiji, piše Guardian. Pojavila so se ugibanja ali bodo podprli kandidaturo ali ne, vendar je predsednik Peter Pellegrini sporočil, da so pripravljeni podpreti Rutteja.
Odločitev Madžarske in Slovaške je pozdravil tudi Stoltenberg. "Z napovedjo predsednika vlade Orbana mislim, da je očitno, da smo v zavezništvu zelo blizu zaključku, da izberejo naslednjega generalnega sekretarja. Mark Rutte je zelo močan kandidat, kot predsednik vlade ima veliko izkušenj. Je tesen prijatelj in kolega," je dejal po vrhu z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom.
Ostaja torej le še Romunija. Generalni sekretarji zveze Nato so namreč izbrani s soglasjem vseh 32 članic in ker sta Madžarska in Slovaška zdaj izrazili svojo potrditev, ostaja le še država pod vodstvom Klausa Iohannisa. A slednji je bil konkurenčni kandidat, vendar ni dobil nobene podpore in članice zavezništva pričakujejo, da se bo kmalu umaknil.
Rutte na čelo zavezništva sicer prihaja v burnem obdobju. Če bo naslednji mesec prevzel svojo vlogo, se bo moral spopasti s kar nekaj izzivi. Ukrajina namreč išče novo pomoč zaradi novih napadov Rusije, soočiti se bo moral tudi s Trumpom, ki je večkrat izrazil skepso glede vrednosti zavezništva in celo razmišljal o izstopu.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.