Zemljevid Madžarske, ki vključuje dele Slovenije, Hrvaške, Srbije, Slovaške, Avstrije, Romunije in Ukrajine, je v preteklosti že razburjal pri vseh sosedah. Na spomeniku, na katerem se nahaja omenjeni zemljevid, je vgraviranih 12.500 imen mest, vasi in občin, ki so nekdaj pripadale Madžarski oziroma Avstro-Ogrski.
Vlada, ki jo vodi Viktor Orban, je za izdelavo celotnega spominskega kompleksa in odkritje spomenika namenila kar 16 milijonov evrov. Na dogodku, kjer so uprizorili posebno opero o madžarski zgodovini, so delili tudi žalne črne trakove.
Kot poroča hrvaški Index.hr, je na sporni spominski plošči tudi zapis "Fiume - tengerre magyar", kar pomeni Reka – Madžarska do morja. Orban je v govoru dejal, da so bili veliki kosi Madžarskega ozemlja nasilno odcepljeni, hkrati pa je izrazil upanje, da bo s Slovaki, Hrvati, Srbi in Slovenci gradili skupno prihodnost.
Ob tem velja spomniti, da je akutalna slovenska vlada precej medla v odzivih. Postavitve spomenika s spornim zemljevidom zunanji minister Anže Logar na četrtkovi seji odborov DZ za zunanjo politiko ni komentiral. Ob majski objavi zemljevidov velike Madžarske pa je vlada takrat povedala, da se ji ne zdijo sporni, saj da gre le za objavo "v kontekstu zgodovinskega spomina".
Trianonski sporazum je bil podpisan ob koncu prve svetovne vojne v palači Trianon v Versaju. Po določilih pogodbe, je bil ob razpadu Avstro-Ogrske monarhije teritorij novonastale Madžarske zmanjšan za dve tretjini.
KOMENTARJI (877)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.