V nedeljo je madžarski premier Orban pisal Webru, da bo stranka Fidesz raje izstopila iz skupine Evropske ljudske stranke (EPP) v Evropskem parlamentu kot pa pristala na nova notranja pravila. Ta bi omogočala izključitev celotne stranke, članice EPP, ne le posameznega poslanca. Nova pravila bodo po pričakovanjih odobrili v sredo, za to je potrebna dvotretjinska podpora, razkriva Politico.
Dogovor so v petek za zaprtimi vrati dosegli vodja skupine EPP Manfred Weber ter vodje nacionalnih delegacij EPP v Evropskem parlamentu. Novosti bo na srečanju skupine EPP podprla potrebna dvotretjinska večina. In potem ko bodo potrjena, naj bi bila začasna izključitev 12-članske delegacije Fidesza v Evropskem parlamentu le še vprašanje časa. Točen datum, kdaj naj bi o slednji odločali, sicer še ni določen, verjetno pa bi to sledilo v nekaj tednih. Po poročanju dpa naj bi za izključitev delegacije v nekaterih primerih zadostovala že 50-odstotna večina glasov.
V pismu Orban po poročanju Politica grozi, da ne bo čakal, da bi videl, kaj se bo zgodilo s stranko po sprejetju novih pravil, temveč bo stranka izstopila že ob njihovi potrditvi. Če bo skupina EPP sledila predlogu vodstva in dejansko spremenila postopkovna pravila, kar bi vodilo v "pravno vprašljivo izključitev naših izvoljenih poslancev v skupini EPP", se Fidesz ne bo več "počutil obvezanega, da ostane v tej skupini", je med drugim zapisal Orban.
Pismo je na družbenem omrežju Twitter objavil Katalin Novak, podpredsednik Fidesza in minister za družino, pri tem pa je obtožil vodje skupine EPP, da spreminjajo pravila, da bi izključili stranko, saj za to po trenutno veljavnih pravilih nimajo večine.
Na ultimat se je odzval avstrijski član EPP Othmar Karas in dejal, da evropska skupina ne bo popustila pod Orbanovimi pritiski. "Ne bomo dovolili, da nas Orban izsiljuje. Skupina EPP bo spremenila pravila, kot je bilo načrtovano."
Če se bosta obe glasovanji res iztekli tako, kot napovedujejo, bo to pomemben premik v odnosih med na Madžarskem vladajočo stranko ter njeno desnosredinsko evropsko politično družino. Ta odnos je sicer že dolgo časa napet, jabolko spora med vodstvom EPP in njenimi sredinskimi člani na eni ter predstavniki Fidesza na drugi strani pa so kritike na račun vladavine prava ter širše kršitve evropskih vrednot na Madžarskem.
Stranka EPP je članstvo Fidesz zamrznila že marca 2019, leto dni kasneje pa je ta ukrep podaljšala za nedoločen čas. A njegovi evropski poslanci so še naprej delovali kot del skupine EPP v Evropskem parlamentu, čeprav mnogim to ni bilo po volji. Kapljo čez rob naj bi decembra prilil evropski poslanec Fidesza Tamas Deutsch, ki je izjave Manfreda Webra primerjal s slogani nacističnega gestapa in nekdanje madžarske komunistične tajne službe.
Tudi brez Fideszovih članov bo EPP ostala največja politična skupina v parlamentu – trenutno imajo 182 sedežev v 705-članskem parlamentu.
Orban je sicer po poročanju MTI v pismu tudi kritiziral EPP, ki da se že dolgo sooča s "krizo vodenja in politično krizo". Fidesz je zato predlagal "vrnitev nazaj k dediščini" njenega ustanovitelja in nekdanjega voditelja Wilfrieda Martensa. Že vse od leta 2019 EPP obljublja "globoko notranjo razpravo" o svoji prihodnosti, a do te ni prišlo, namesto tega pa zdaj, namesto da bi se osredotočila na skupen boj s pandemijo novega koronavirusa, hiti s spreminjanjem notranjih pravil, je še dodal.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.