Četverici je skupno, da na podoben način vsak v svoji državi utrjujejo svoj položaj. "Z nadzorovanjem medijev in cvetočim nepotizmom" se je o prihodnosti, glede na prihajajoče volitve, Janše, Vučića, Orbana in Dodika razpisal nemški Frankfurter Rundschau.
Podobno misleči balkanski kvartet je tokrat na preizkušnji, saj gre za za "prelomno leto za evropske avtokrate". Pravzaprav je Orban tisti, "ki redno vzdržuje prijateljske vezi z vsemi avtoritarnimi sosedi". Tako kot Janšo je tesno povezan tudi z Vučićem. V prizadevanjih za razširitev vpliva Madžarske na Zahodnem Balkanu pa Orban od leta 2019 vse pogosteje dvori voditelju bosanskih Srbov Dodiku. Konec januarja ga bo Orban počastil že z drugim obiskom v zadnjih trem mesecih.
Časnik še navaja, da "Dodik, Orban in Vučić poleg tesnih medsebojnih vezi, posebne odnose negujejo tudi s šefom Kremlja Vladimirjem Putinom". Opozicijski kritiki četverice pa še vedno upajo na spremembe na vrhu oblasti na prihajajočih volitvah. Od četverice se slovenski "politični fosil" Janša najbolj boji, da bi ga pregnali v opozicijo, saj mu primanjkuje potrebnih koalicijskih partnerjev. Časnik je spomnil na dogajanje na slovenskem političnem parketu. Spomnili so na upokojensko stranko DeSUS, ki je leta 2020 z menjavo koalicije že tretjič dvignil Janšo na premierski stolček, tokrat mu ne bo mogel nuditi podpore, prav tako ne nacionalistična SNS, ki je doslej tolerirala Janševo manjšinsko vlado.
Opozicija je doslej kot najbolj obetavno kandidatko za mandatarko videla nekdanjo evropsko poslanko in predsednico Socialnih demokratov Tanjo Fajon (SD). Po anketah pa bi lahko štrene na političnem vrhu zamešal nov lik na politični sceni, nekdanji direktor Gen-I Robert Golob.
Z volilnim sistemom, ki daje prednost najmočnejši stranki, pa se je madžarska opozicija odločila za združitev moči. Orbana bo na parlamentarnih volitvah prihodnje leto izzval Peter Marki-Zay, ki je oktobra lani slavil na volitvah za vodilnega kandidata opozicije. Konservativec ni član nobene stranke. Ne samo očitki zaradi nepotizma, ampak tudi zaradi neučinkovitega upravljanja koronavirusne krize bi stranko Fidezs lahko stal glasove volivcev. Ankete kažejo različne slike, vendar večina njih predvidena tesen izid. "Prvič po dvanajstih letih imamo priložnost premagati Fidesz in Orbana," je dejal Marki-Zay.
Toda Orbanovi somišljeniki v Ljubljani, Beogradu in Banjaluki njegovo izvolitev ne podpirajo le zaradi simpatij, ampak tudi iz koristoljubja, kajti ne samo politično, ampak tudi gospodarsko Budimpešta zelo tesno sodeluje s svojimi dobrimi prijatelji.
Madžarske naložbe v državah najboljših prijateljev
Poslovneži, ki so blizu stranki Fidesz in njenemu predsedniku Orbanu, so veliko vlagali v provladne medije v Sloveniji. Budimpešta je v okviru sklada Bethlen Gábor, ki je namenjena madžarskim manjšinam v tujini, v preteklem desetletju Srbiji in Slovenija namenila že na stotine milijonov evrov. Tako Orban v Prekmurje, predvsem na območju Lendave, kjer živi madžarska manjšina, investira vedno več denarja. Madžarska vlada oziroma ministrstvo za zunanje zadeve je leta 2019 v starem mestnem jedru kupila starejšo stavbo, jo obnovila in jo namenila za prostore Pomurska madžarska samoupravna narodna skupnost, uredništvo manjšinskega tednika Nepujsag ter druge narodnostne organizacije. Vrednost naložbe je 4,5 milijona evrov. Okoli šest milijonov evrov je Orban namenil nogometnemu klubu NK Nafta 1903 za izgradnjo nove nogometne akademije v neposredni bližini term Lendava, ki so jo prav tako prevzeli Madžari. Madžarska fundacija pa je okoli 900.000 evrov sredstev namenila tudi za izgradnjo dijaškega doma v Lendavi. To je le del investicij od vseh nekaj sto milijonskih.
Čeprav v Bosni živi le nekaj sto Madžarov, pa Orban namerava del sredstev iz fundacije nameniti tudi Republiki Srbski. V zameno naj bi Madžarska sodelovala pri gradnji nove hidroelektrarne v Bosni in Hercegovini.
"Vsemogočni srbski predsednik Aleksandar Vučić pa še vedno molči, ali si na prihajajočih parlamentarnih in predsedniških volitvah 3. aprila prizadeva za ponovno izvolitev ali vrnitev na premiersko mesto. Po anketah sodeč se njegova stranka SNS, kljub neskončnim škandalom, ne boji, da bi izgubila bitko." Razdrobljena srbska opozicija pa upe polaga v hkratne lokalne volitve v Beogradu, saj je njihov cilj sprememba mestne oblasti, "ki naj bi pomenila začetek konca Vučićeve dobe".
Volilno zmagoslavje njegovih ključnih prijateljev v aprilu bi Dodiku, ki je mednarodno vse bolj izoliran, dalo opazen zagon pred parlamentarnimi, državnimi in predsedniškimi volitvami v Bosni, ki bodo oktobra. Časnik ugotavlja, da "zaradi volilne taktike najmočnejši človek v Republiki Srbski že mesece stopnjuje napetost v večetnični državi, kjer grozi z naraščajočimi zloveščimi grožnjami odcepitve". S tem pa pritisk dviguje tudi v mednarodni skupnosti.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.