Segrevanje morij in oceanov, ki je posledica podnebnih sprememb, je krivo, da je na hrvaški obali mogoče vse pogosteje opaziti ognjenega črva, ki je sicer že dolgo pogost prebivalec Jadrana.
Čeprav je videti zanimivo, je bolje, da se ga ne dotikate. Stik z ognjenim črvom je namreč boleč. Zato je precejšnja težava, da iz svojih naravnih, kamnitih habitatov v globinah morja začenja prihajati na plaže, je poročala HRT, ki jo povzema Jutarnji List.
"Ko se temperature dvignejo, se poveča populacija in potem pridemo pogosteje v stik s to vrsto, ki je ljudje ne poznajo, zato lahko pride do težav," je za HRT dejal Valter Kožul z Inštituta za morje in obalo Univerze v Dubrovniku.
Strokovnjaki še ugotavljajo, ali ga morda na plitvino privablja tudi hrana. "Če vržeš v morje kakšno hrano, če so tam ostanki rib ali mreža z ribami, bo prišel," dodaja Kožul.
Ker se ognjeni črv premika počasi, kopalci pogosto nevede stopijo nanj, vbod pa je lahko zelo boleč.
Ognjeni črvi (Hermodice carunculata) se pojavljajo na obali na trdem dnu, travnikih morske trave ali občasno v pesku, prisotni pa so tudi v morju. Med drugim se prehranjujejo z ribami in morskimi zvezdami. Sovražnikov nimajo, ob tem pa so sposobni samoregeneracije. Težave povzročajo zlasti ribičem, ki lahko najdejo velike množice črvov v svojih mrežah in na ribiškem orodju.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.