Tujina

Operacija Nevihta zaostruje odnose med Beogradom in Zagrebom

Beograd/Zagreb, 23. 08. 2022 11.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Prizivno sodišče v Beogradu je potrdilo obtožnico srbskega tožilstva proti štirim pripadnikom hrvaške vojske zaradi domnevnega vojnega zločina nad srbskimi civilisti v vojaški operaciji Nevihta. Zagreb obtožnico razume kot politično motiviran proces, ki bi bil lahko tudi razlog za blokado Srbije na poti v Evropsko unijo.

Vojaško-policijska operacija Nevihta, katere obletnico v Srbiji obeležujejo kot dan spomina na žrtve in pregnane Srbe, na Hrvaškem pa kot dan zmage in domovinske hvaležnosti, je še vedno kamen spotike med Beogradom in Zagrebom. Prizivno sodišče v Beogradu je potrdilo obtožnico, ki bremeni štiri hrvaške pilote Vladimirja Mikca, Zdenka Radulja, Željka Jelenića in Danijela Borovića, da so 7. in 8. avgusta 1995 ukazali letalska napada na begunsko kolono na Petrovački cesti pri Bosanskem Petrovcu in v kraju Svodna pri Novem Gradu v Bosni in Hercegovini. Ubitih je bilo 13 ljudi, od tega šest otrok, 25 je bilo ranjenih. 

Operacija Nevihta
Operacija Nevihta FOTO: AP

V obtožnici je zapisano, da je "Nevihta" pomenila napad na južni in severni del Republike Srbske krajine z namenom poraza vojske RSK v kratkem času in prevzema nadzora nad tem delom RSK, to odločitev pa so podprli tudi Nemčija, Nato in ZDA.

Dele obtožnice, ki obsega 26 strani, je v ponedeljek objavila hrvaška televizija N1. V njej med drugim piše, da je bil cilj napadov pregon civilistov in da o tem obstajajo številni pisni dokazi in zapisniki, ki jih bodo predstavili na glavni obravnavi. Tožilstvo v obtožnici predlaga tudi, da obtožencem sodijo v odsotnosti. Po obtožnici se namreč štejejo za odgovorne za kaznivo dejanje vojnega hudodelstva v sostorilstvu.

"Hrvaška vlada je jasno poudarila, da bo zavarovala svoje državljane, svoje branitelje, generale in v tem konkretnem primeru pilote. Izkoristili bomo vsa pravna sredstva, ki jih imamo na voljo," je obtožnico v ponedeljek komentiral hrvaški pravosodni minister Ivan Malenica za hrvaško televizijo RTL.

Hrvaški vojaki
Hrvaški vojaki FOTO: AP

Poudaril je, da Hrvaška ne bo dopustila razpisa mednarodne tiralice, proces v Srbiji pa označil za politično motiviran poskus, ki bi bil lahko razlog za blokiranje vstopa Srbije v Evropsko unijo.

Malenica je izpostavil, da iz Beograda sicer še niso prejeli nobene uradne informacije o tem primeru, ampak poznajo samo informacije, ki prihajajo iz režimskih medijev v Srbiji.

Mediji so v ponedeljek poročali, da bo tožilstvo za vojne zločine v Beogradu poleg obtožnic proti štirim pilotom vložilo kazenske obtožnice še proti trem visokim častnikom hrvaške vojske. Odvetnik preživelih Dušan Bratić je v pogovoru za srbski časnik Novosti namreč napovedal kazenske prijave proti admiralu Davorju Domazetu Loši, brigadirju Iliji Maričiću in generalu Pavlu Miljavcu.

"Prva dva sta sodelovala pri sprejemanju odločitve o izvršitvi tega dejanja, zadnji pa je sodeloval pri izvrševanju te odločitve, medtem ko so po izvršitvi vsi trije prikrivali zločin," je dejal Bratić.

Poročanja srbskih medijev in napoved o vložitvi novih obtožnic je v ponedeljek komentiral tudi hrvaški minister za veterane in podpredsednik vlade Tomo Medved. Meni, da Srbija z vlaganjem obtožnic poskuša spremeniti značaj operacije Nevihta in domovinske vojne nasploh in da nima nobenih dokazov proti pilotom, temveč poskuša vse svoje težave preusmeriti na Hrvaško.

Operacija Nevihta
Operacija Nevihta FOTO: AP

Medved dodaja, da je "mednarodno sodišče v Haagu sprejelo jasno oceno Nevihte, ki je bila zakonita operacija, s katero je Hrvaška osvobodila svoj prostor, ki so ga zavzele enote Jugoslovanske ljudske armade (JLA) ob pomoči uporniških Srbov." 

Po podatkih hrvaških virov je v času Nevihte državo zapustilo okoli 90.000 hrvaških Srbov. Na Hrvaško naj bi se jih po vojni vrnilo le nekaj deset tisoč. Haaško sodišče je tri hrvaške generale Anteja Gotovino, Ivana Čermaka in Mladena Makrača že obtožilo zločinov nad civilisti v Nevihti. Gotovina in Markač sta bila obsojena na 24 oziroma 18 let zapora, a sta bila po nekaj več kot letu dni oproščena in izpuščena iz zapora.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik1824543
05. 08. 2024 11.18
Aje na teh slikah vojska ali razpuščeni barabini zato pa svet tone v brezvladje
Blackadster
23. 08. 2022 19.46
-1
Srbi, večne žrtve... samih sebe.
Janez Janez
23. 08. 2022 18.53
+1
med vojno Srbija ni priznala da je v vojni, sedaj pa kot da so bili..
delovna_gospa
23. 08. 2022 14.58
+2
Oblasti te tako imenovane RSK, so ze mesece prej izvajale simulacije morebitne evakuacije, dolocena so bila zbirna mesta, smeri poti itd... Ce ne bi vodstvo tako strasilo ljudi, kako jih prihajajo ustasi pobiti itd, jih veliko ne bi zapustilo svojih domov.. Vendar pa propaganda in nesposobnost vodstva delata svoje, medtem ko je narod trpel, so se glavni delezniki umaknili v Banjo Luko ali Beograd s helikopterji.. Imeli so vse moznosti, plan Z4 jim je ponujal prakticno drzavo v drzavi, vendar so v svoji bahatosti in nadutosti zavrnili vse.. Rezultat je znan..
13klu?
23. 08. 2022 13.39
-6
Operacija nevihta je bil namen izgnati vse nesrbske prebivalce jim izropati in požgati domove da se ne bodo vrnili
tornadotex
23. 08. 2022 13.41
+7
puspan
23. 08. 2022 14.05
+5
delovna_gospa
23. 08. 2022 15.01
+1
Namen nevihte je bil osvoboditi ozemlje, ki po vseh mednarodnih zakonih spada v republiko Hrvasko.. RSK je bila nezakonita entiteta, ki je ni priznaval nihce, razen Srbija..
Kr_one
25. 08. 2022 08.53
+1
Osvoboditi od koga od cesa teh 250.000 ljudi ko je tam zivelo je zivelo tam leta in leta in verzija Hrvaske je ta,da so oni sami od sebe odsli ne to ni genocid hahaha
krasulja
26. 08. 2024 10.29
In to so tudi storili. Še leta po končani vojni so ustaši tistim Srbom, ki so ostali, zažigali hiše, jih ubijali in nanje metali bombe. Videla na lastne oči, ko sem potovala v Dalmacijo. Verjetno se še danes vidijo ostanki porušenih vasi.