Kot je razvidno iz ta teden objavljenega letnega poročila Air Quality Life Index (AQLI), ki ga je povzela francoska tiskovna agencija AFP, se onesnaženost zraka v južni Aziji poslabšuje že 20 let, zadnji satelitski podatki, ki so na voljo za leto 2022, pa so pokazali na nepričakovano 18-odstotno zmanjšanje onesnaženosti.
Padec je bil sicer zaznan v vseh državah v regiji, z izjemo Šrilanke, so v poročilu zapisali avtorji z Inštituta za energetske politike pri Univerzi v Chicagu v ZDA.

Do tega pozitivnega premika pri krčenju količine nevarnih drobnih trdnih delcev PM 2,5, ki lahko prodrejo globoko v človeško telo, je najverjetneje prišlo zaradi ugodnega vremena. To teorijo potrjuje tudi nadpovprečna količina padavin, ki je predlani padla v regiji.
Zaradi padca onesnaženosti zraka v južni Aziji je prišlo do napredka tudi na globalni ravni. Svetovno gledano se je namreč onesnaženje zraka leta 2022 kljub poslabšanju razmer na Bližnjem vzhodu in na severu Afrike zmanjšalo za devet odstotkov. Leta 2021 se je medtem onesnaženost zraka povečala za 13 odstotkov.
Sicer pa avtorji raziskave opozarjajo na problem pomanjkanja zanesljivih podatkov o kakovosti zraka. To omejuje vzpostavljanje pravih politik za spopad s problemom in njihove implementacije, so navedli.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.