Različica novega koronavirusa omikron, ki se je začela pospešeno širiti po svetu, "skoraj zagotovo" ni hujša od delte, je za AFP povedal ameriški znanstvenik in glavni svetovalec Bele hiše za boj s pandemijo novega koronavirusa Anthony Fauci. Fauci je dejal še, da je omikron zagotovo zelo prenosljiv, zelo verjetno celo bolj od delte, ki je trenutno prevladujoča različica v ZDA in po svetu. Za omikron velja tudi, da so pogostejše ponovne okužbe.
Podatki o učinkovitosti cepiv, ki so sedaj v uporabi, proti omikronu naj bi bili znani v naslednjih dneh ali tednu dni, vendar pa dosedanji podatki iz Južne Afrike kažejo, da omikron povzroča manj hospitalizacij kot delta. Podatki sicer bolj temeljijo na mlajši populaciji, pri kateri je tudi na splošno manj možnosti za hospitalizacijo zaradi covida-19.
Najboljši scenarij glede omikrona bi bil po Faucijevih besedah ta, da gre za bolj prenosljiv virus, ki ne povzroča resnih obolenj in ne povečuje števila hospitalizacij in smrti. Najslabši scenarij pa bi bil ta, da omikron ni le bolj prenosljiv, ampak povzroča resnejša obolenja in bo nastal nov val pandemije, ki ga cepiva ali prejšnje okužbe ne bodo ublažile.
Spomnimo
Te dni zlasti vzbuja skrb širjenje nove različice omikron, ki so jo nedavno odkrili v Južni Afriki, razširila pa se je tudi v Evropo. Doslej so jo potrdili v 17 državah EU in Evropskega gospodarskega prostora. Velika Britanija pa je danes zaradi nove različice zaostrila pogoje za vstop v državo. Vsi potniki morajo imeti ob vstopu negativen test, ki ni starejši od 48 ur. S tem ukrepom želi britanska vlada preprečiti hitro širjenje nove različice koronavirusa omikron.
KOMENTARJI (246)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.