Državni regulator kibernetskega prostora je sporočil, da želi, da ponudniki pametnih naprav uvedejo tako imenovan "način za mladoletnike", ki bi uporabnikom, mlajšim od 18 let, onemogočil dostop do interneta na mobilnih telefonih med 22. uro zvečer in 6. uro zjutraj.
V skladu s predlaganimi pravili bi lahko uporabniki, stari od 16 do 18 let, uporabljali telefon dve uri na dan, otroci, stari od 8 do 16 let, eno uro, otroci, mlajši od 8 let, pa le 8 minut. Predlog prihaja, ker so oblasti v zadnjih letih vse bolj zaskrbljene zaradi kratkovidnosti ter zasvojenosti z internetom med mladimi, in poudarja željo Pekinga, da bi bolj nadzoroval digitalno življenje na Kitajskem.

Če bo osnutek pravil kitajske uprave za kibernetski prostor (Cyberspace Administration of China - CAC) sprejet, bi lahko vplival na podjetja, ki upravljajo nekatere največje kitajske mobilne aplikacije, kot je lastnik Tiktoka ByteDance. Ponudniki bi morali namreč v skladu s predlaganimi reformami določiti časovne omejitve, vendar bi morali staršem omogočiti, da se sami odločijo, koliko časa lahko njihovi otroci preživijo na internetu.
Kitajske oblasti so sicer že napovedale, da si bodo prizadevale podpirati razvoj tehnoloških velikanov, vendar gre to povsem nasproti kitajski upravi za kibernetski prostor. Ta namreč napoveduje, da bi dnevne omejitve uporabe telefona za internetna podjetja povzročile "ogromen glavobol".
"Veliko truda in dodatnih stroškov je potrebnih za pravilno izvajanje teh novih regulativnih zadev," je pojasnil odvetnik iz Šanghaja, Xia Hailong. "Prav tako bo obstajalo zelo veliko tveganje, da zahteve ne bodo izpolnjene. Zato menim, da bodo številna interneta podjetja premislila o tem, da bi mladoletnikom že sama neposredno prepovedala uporabo svojih storitev."

Predlog sledi tudi vladni policijski uri za igralce spletnih videoiger, mlajše od 18 let, ki je bila uvedena nekaj let nazaj in je zadala ogromen udarec podjetjem, kot je denimo Tencent. A so nekatera kitajska podjetja že uvedla svoje mere. Platforme za izmenjavo video vsebin, kot so Bilibili, Kuaihou in ByteDance, že od leta 2019 omejujejo dostop najstnikom. Aplikacija Douyin, ki je ekvivalent TikToka, pa najstnikom preprečuje, da bi jo uporabljali več kot 40 minut.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.