Po smrti sultana Kabusa bin Saida al Saida so v Omanu razglasili tridnevno žalovanje za pokojnim voditeljem. V kraljevi palači al-Alam je potekala žalna slovesnost, katere so se udeležili tudi številni svetovni voditelji.
Sultanu so se poklonili med drugim emirji Kuvajta, Katarja, Združenih arabskih emiratov, kralj Bahrajna in tunizijski predsednik. V Oman pa sta odpotovala tudi britanski premier Boris Johnson in princ Charles. Obisk je napovedal tudi japonski premier Šinzo Abe, ki je na turneji v regiji.
Prebivalci Omana pa so se zbrali v glavni mošeji v Muscatu, preden so sultana pokopali na družinskem pokopališču. Johnson je v izjavi povedal, da je sultan pustil globoko zapuščino, tako v Omanu kot v celotni regiji. Britanski premier in princ Charles sta se sicer že srečala z novim sultanom. Kabusa bin Saida al Saida, ki je veljal za voditelja z najdaljšim staležem na Bližnjem vzhodu, je nasledil njegov bratranec Haitam bin Tarik al Said, ki je že prisegel kot novi voditelj Omana.
Sultan Kabus ni imel otrok, prav tako ne bratov. V skladu s tradicijo tako javno ni nikoli naznanil svojega naslednika, vendar pa je ime svojega kandidata zapisal na papir in ga shranil v zapečateno ovojnico. Izbral naj bi ravno svojega bratranca Haitama, ki je nekdanji minister za kulturo, študiral pa je na univerzi Oxford.
V televizijskem nagovoru se je zavzel, da bo nadaljeval politiko svojega predhodnika in ohranjal dobre prijateljske odnose z vsemi državami.
Sožalje so Omanu ob izgubi voditelja izrekli tudi ameriški predsednik Donald Trump, izraelski premier Benjamin Netanjahu, iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif, francoski predsednik Emmanuel Macron in Evropska unija.
Trump je zapisal, da je bil Kabus pravi partner in prijatelj ZDA, ki si je vedno prizadeval za dialog in doseganje miru v regiji. Netanjahu ga je označil za velikega vodjo, iranski zunanji minister, ki je odpotoval v Muscat, pa je smrt označil za veliko izgubo.
Z državnim udarom odstavil svojega konzervativnega očeta
Kabus bin Said al Said je Oman vodil od leta 1970. Na položaj je prišel, potem ko je z državnim udarom in britansko podporo odstavil lastnega očeta, ki je bil znan kot samovšečen in ultrakonzervativen vladar. Preden je pokojni sultan postal vladar, je bilo v Omanu med drugim prepovedano poslušanje radia in nošenje sončnih očal, njegov oče pa je odločal o izobrazbi, porokah in potovanjih državljanov.
Leta 2015 so mu diagnosticirali raka črevesja. Sledilo je dolgotrajno zdravljenje. Decembra lani so v javnost prišle informacije, da zdravljenje ni bilo uspešno in da so mu šteti dnevi. Z zdravljenja v Belgiji se je tako vrnil v Oman, saj je želel umreti na domačih tleh. Premoženje preminulega sultana ocenjujejo na okoli 630 milijonov evrov.
Sultan je sicer najpomembnejši odločevalec v Omanu in ima tudi mesto premierja, vrhovnega poveljnika oboroženih sil, ministra za obrambo, ministra za finance in ministra za zunanje zadeve.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.