Roman Abramovič, "Putinov športni bankir", ki ima pod palcem 18 milijard dolarjev in bo del pogače zdaj namenil pomoči Ukrajini, je le eden od 500 najbogatejših ruskih oligarhov, ki imajo pod palcem vsak po najmanj 100 milijonov dolarjev, skupaj pa v rokah 40 % ruskega bogastva, je razkrila skupina Boston Consulting.
Ob Abramoviču, lastniku britanskega nogometnega kluba Chelsea, so v milijardnih višavah še superbogataši:
- Aleksej Mordašov, jeklar, 29,1 milijarde,
- Vladimir Potanin, kovinarski mogotec, 27 milijard,
- Vladimir Lisin, jeklar in transportnik, 26,2 milijarde in
- Vagit Alekperov, naftar, 24,9 milijarde.
Vojna proti njihovemu bogastvu je tako rekoč jedrsko orožje, ki poleg njih prizadene tudi druge Ruse in Evropejce - a vsaj ne pomeni pogubnega uničenja planeta, položaj oslikuje ekonomist dr. Matej Lahovnik. "Zahod zagotovo ne more vojaško poraziti Rusije, ker je Rusija jedrska država, zato se vsi na Zahodu zavedajo, da jo lahko najlažje prisilijo k pogajanjem in porazijo prav z ekonomskimi sankcijami, ki močno prizadevajo rusko ekonomijo, najbolj pa premoženje Putinovih najožjih zaupnikov, oligarhov, in vidimo, da se je vrednost rublja že znižala za 40 odstotkov," je dejal.
Vendar te bolj kot rusko državo prizadenejo oligarhe osebno. "Zasegi letal, njihovega premoženja in seveda tudi blokado zračnega prostora, to najbolj občutijo predvsem oligarhi, predvsem, ker se vrednost njihovega premoženja iz dneva v dan močno zmanjšuje," pravi Lahovnik. New York Post jih je imenoval kar za omogočevalce Putinove kleptokracije.
Številni ruski oligarhi so se povzpeli šele v času vladavine Vladimirja Putina po prelomu tisočletja. Toda Roman Abramovič je zaradi svojega etničnega porekla v resnici edini, ki ima neposredni vpliv na Putina. Vsi ostali mogotci so nameč bodisi Judje ali pa pripadniki ljudstev iz nekdanjih sovjetskih republik.
Čeprav je ob napadu na Ukrajino ob sebi zbral svoje najpremožnejše mogotce, si ruski poglavar ne more kaj, da se na vsako njihovo kritiko ne bi odzval z represijo, s katero vodilnim podjetnikom zdesetka vpliv, piše The Financial Times.
Mnogo jih je s svojimi jahtami odplulo proti Maldivom - tam je privezana tudi Abramovičeva. V svojih palačah na vodi lahko zdaj v žlahtnikapljici utapljajo svojo žalostin gledajo, kako delnice njihovih podjetij strmoglavljajo v nepovrat. "Ob odprtju ruske borze bomo dejansko videli, da bodo v prostem padu. Vsak dan se z ruskega trga umakne več zahodnih podjetij - danes Honda, Volvo, Boeing, Siemens," napoveduje Lahovnik.
Že zdavnaj pa je njihova priljubljena destinacija, kjer so nič kaj težkega srca razprli denarnice in si nakupili najrazkošnejše nepremičnine, postal London oziroma že kar Londongrad.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.