Po informaciji, da je zaradi okvare žičnice v Battagramu na severozahodu Pakistana v smrtni nevarnosti osem oseb, ki so bile na poti v šolo, je pakistanski premier takoj sprožil reševalno akcijo, v katero se je vključila tudi pakistanska vojska. Gre namreč za prometno zelo nedostopno in gorato pokrajino, zato tamkajšnji prebivalci dnevno za prehajanje na druge lokacije uporabljajo nevarne žičnice.
Zgodaj zjutraj po lokalnem času se je ena od njih okvarila, skupina šestih šolarjev in dveh učiteljev pa je več ur visela 274 metro visoko. Po približno desetih urah je reševalcem in pakistanski vojski s helikopterjem le uspelo rešiti prva dva otroka. Uro za tem, okoli 16. ure, so z nevarne žičnice na varno prepeljali še dve osebi, okoli 18. ure po našem času pa še eno, lokalne medije povzema SkyNews.
V gondoli so tako ostale še tri osebe, začelo se je večeriti, časa za reševanje je bilo vedno manj. Nato pa je okoli 20. ure po našem času odjeknila novica, da je bila dolgotrajna in nevarna reševalna akcija uspešna.
"Odleglo mi je, ker so vsi otroci na varnem," je ob tem sporočil vršilec dolžnosti premierja Anwaar ul Haq Kakar. Zahvalil se je vojski, reševalnim enotam, administraciji, pa tudi lokalnim prebivalcem, ki so celotno reševanje budno spremljali.
Kot je pred uspešnim reševanjem za lokalno televizijo po telefonu še dejal učitelj, ki je bil ujet na žičnici, je bilo stanje izredno kritično. Eden izmed učencev, 16-letnik, ki ima težave s srcem, je bil več ur v nezavesti, prav tako je med ujetimi vladala panika. Le kako ne bi, ko pa se železna kletka v zraku drži le še s pomočjo ene od štirih žic.
Reševanje je bilo poleg nestabilne gondole nevarno tudi zaradi vremena. V soteski namreč piha močan veter. Dopoldanske poskuse reševalcev, da bi se že prej spustili do gondole, so vremenske razmere nekoliko pokvarile. Prav tako so se reševalci bali, da bi lahko veter, ki ga povzroča propeler helikopterja, še dodatno majal gondolo in povzročil, da bi se ta snela in zgrmela v prepad.
Pakistanske oblasti so zaradi težav s helikopterskim reševanjem pomislile tudi na alternativno obliko reševanja, in sicer so nameravale na obeh straneh žičnice položiti novo vrv, s katero bi se nato poskušali povzpeti do ujetih in jih rešiti.
Ob vznožjih okoliških gora so se že dopoldne zbrali lokalni prebivalci in akcijo spremljali vse do konca. Vojake in reševalce so ob vsakem uspehu pozdravili s ploski. Kot poroča BBC, se z žičnico na tvegano pot dnevno poda okoli 150 lokalnih prebivalcev, okvare pa niso redke. A jim drugega ne preostane, saj nimajo alternativne poti. Žičnica je zjutraj opravila štiri poti na drugo stran in nazaj, sredi pete poti pa so se strgale žice in gondola je obtičala.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.