V Srbiji, kjer so od petka potrdili 94 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, je trenutno 654 aktivno okuženih. 18 jih morajo zdraviti z medicinskimi ventilatorji. V Srbiji je do zdaj za covid-19 umrlo 260 ljudi.
Okužen tudi župan Skopja
Število primerov se povečuje tudi v Severni Makedoniji, kjer so v zadnjem dnevu zabeležili 185 novih primerov okužbe. Zabeležili so tudi enajst novih smrtnih žrtev covida-19. Skupno so doslej v Severni Makedoniji zabeležili 5005 okužb s koronavirusom. Okrevalo jih je 1904, umrlo pa jih je 233. Aktivno obolelih je v državi 2868.
Med na novo obolelimi s koronavirusom je tudi župan Skopja Petre Šilegov. Danes je sporočil, da je bil pozitiven na testu. "Sicer se na splošno dobro počutim. Imam nekoliko povišano telesno temperaturo in ne rabim iti v bolnišnico," je sporočil na Facebooku.
"Rad bi vas opozoril, da čeprav sem izvajal vse zaščitne ukrepe, se nisem uspel zaščititi pred covidom-19. Resnično upam, da nisem prenesel virusa še komu. To je dokaz, da virusa ne bo smeli podcenjevati in da bi moral biti vsak od nas previden," je še poudaril župan.
Na Hrvaškem novih 19 primerov okužbe
Na Hrvaškem pa so od petka potrdili še 19 primerov okužb z novim koronavirusom, kar je najvišje dnevno število po 8. maju, ko so imeli 36 primerov. Največ okuženih v preteklih 24 urah, po sedem, je bilo na območju Zagreba in Splita, je objavil hrvaški štab civilne zaščite.
Skupno število okuženih z novim koronavirusom se je tako na Hrvaškem od začetka pandemije povišalo na 2299. Do zdaj se je pozdravilo 2142 ljudi, umrlo pa je 107, so objavili v današnjem sporočilu nacionalnega štaba. Kot so dodali, je 50 oseb aktivno obolelih, od tega se jih osem zdravi v bolnišnicah. Nihče pa ne potrebuje medicinskega ventilatorja.
Poleg Zagreba in splitsko-dalmatinske županije so okužbe imeli tudi na območju primorsko-goranske in šibeniško-kninske županije, prav tako v dveh županijah v Slavoniji. V zadnjih 24 urah so izvedli 388 testiranj, skupno pa več kot 72.200 oseb.
Hrvaški minister za zdravstvo Vili Beroš je v današnjem pogovoru za hrvaški radio dejal, da je število okuženih znatno, a glede na epidemiološko stanje v sosednjih državah tudi pričakovano. V preteklih treh dneh so na Hrvaškem potrdili 41 primerov okužbe, večinoma je šlo za hrvaške državljane, ki so potovali v Bosno in Hercegovino ter Srbijo, in njihove stike.
Na Hrvaškem opozarjajo, da so se prebivalci v preteklih treh tednih nekoliko sprostili, ker ni bilo večjega števila zbolelih s covid-19. Ocenjujejo, da je novo zvišanje števila okuženih posledica rahljanja epidemioloških ukrepov, še zlasti ko gre za potovanja zunaj kraja bivanja.
Pozvali so državljane, naj upoštevajo priporočila epidemiologov, posebej ko gre za vzdrževanje nujno potrebne medsebojne razdalje ter pogosto umivanje rok. V Zagrebu je videti, da mnogi prebivalci ne upoštevajo priporočil epidemiologov glede razdalje, niti ne uporabljajo razkužil za roke, ki so postavljena na vhodih v trgovine in podobne prostore. V javnem prevozu mnogi ne nosijo zaščitnih medicinskih mask.
Vnovično krepitev dnevnega številna okuženih je danes komentiral tudi hrvaški premier Andrej Plenković, ki je predstavljal kandidate HDZ za parlamentarne volitve v volilni enoti v Zagrebu. Povedal je, da je hrvaški zdravstveni sistem popolnoma pripravljen na ravnanje v primeru z morebitnim večjim številom okuženih.
Kot je dodal, spremljajo epidemiološko stanje tudi v sosednih državah ter da bodo dodatno okrepili nadzor prometa na mejnih prehodih, predvsem s Srbijo in BiH. O gneči sicer poročajo tudi z več slovensko-hrvaških mejnih prehodov. Nekateri potniki so čakali tudi po uro in pol za vstop na Hrvaško. Kot ocenjujejo v sosednji državi, gre za prvi letošnji počitniški val turistov.
Med 22 primeri okužb na Hrvaškem je bila večina tudi posledica potovanj hrvaških državljanov v Srbijo ter v Bosno in Hercegovino. Hrvaški notranji minister Davor Božinović je v četrtek dejal, da so že po prvih novih primerih "uvoženih" okužb okrepili nadzor na meji z BiH in Srbijo.
Ponovil je, da morajo imeti državljani Srbije in BiH, ki želijo vstopiti na Hrvaško, upravičeni razlog za potovanje, kar morajo utemeljiti z ustrezno dokumentacijo. Spomnil je, da je Hrvaška omilila epidemiološke ukrepe zgolj za deset držav članic EU, ki imajo dobro epidemiološko situacijo. Med njimi je tudi Slovenija.
Kaj bo z okuženimi turisti?
Hrvaški zavod za javno zdravstvo (HZJZ) je objavil navodila za postopke v primeru okužbe turistov z novim koronavirusom. Med drugim je navedel, da bodo turiste iz drugih držav, pri katerih bodo potrdili bolezen covid-19, ne bo pa nujno zdravljenje v bolnišnici, prepeljali v vnaprej določene objekte za organizirano izolacijo obolelih oseb.
HZJZ je določil predpogoje, ki jih morajo izpolniti lokalni štabi civilne zaščite in lokalna samouprava. Med drugim bodo morali zagotoviti objekte za izolacijo turistov, ki bodo zboleli za covid-19, a ne bodo potrebovali bolniške nege. Morali bodo zagotoviti tudi objekte za organizirano karanteno ali samoizolacijo za zdrave goste, ki so bili v stiku z okuženimi.
Kot so navedli, bodo to lahko vzpostavili v hišah, apartmajih, mobilnih hiškah in podobnih objektih, ki zadovoljujejo potrebe izolacije. Zagotoviti bo treba tudi zdravniško skrb.
Gosti iz drugih držav, ki jim bo potrjena bolezen covid-19, in tudi njihovi kontakti se bodo lahko pred potekom izolacije vrnili v svoje države, če se bodo s svojo zdravstveno zavarovalnico dogovorili o načinu vrnitve in financiranju transporta, so zapisali na spletni strani HZJZ.
Če bodo turistom iz drugih držav ugotovili hujšo obliko bolezni covid-19, jih bodo namestili v hrvaške zdravstvene ustanove.
KOMENTARJI (420)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.