V imenu Republike Slovenije je novoizvoljenemu predsedniku Joe Bidnu čestital slovenski predsednik Borut Pahor. "Ob tej priložnosti želim izraziti zadovoljstvo nad odličnimi in prijateljskimi odnosi med Slovenijo in ZDA, ki izhajajo iz številnih vezi med našima narodoma in državama. Z veseljem se spominjam dosedanjih srečanj, še posebej najinega uradnega pogovora v Beli hiši leta 2011. Vse to me navdaja z optimizmom za našo skupno prihodnost, v kateri bosta Slovenija in Združene države Amerike ostali prijateljski državi in trdni zaveznici," je zapisal.
Obrambni minister Matej Tonin je Bidnu čestital kmalu po oznanitvi projekcij ameriških medijev, da je demokrat novoizvoljeni ameriški predsednik. Zapisal je: "Imam veliko spoštovanja do vaših političnih dosežkov in verjamem, da boste trdno delali za obnovo transatlantskih odnosov. Veselim se obiska v Washingtonu in čimprejšnjega srečanja z vašo ekipo, da bi še naprej krepili odnose med Slovenijo in ZDA".
Tako Bidnu kot novoizvoljeni podpredsednici Kamali Harris je čestital tudi minister Tomaž Gantar: "Dobre novice onkraj luže, tako za obvladovanje epidemije in demokratične procese kot za globalno politiko."
Slovenski premier Janez Janša pa je v odzivu znova le napadal medije in dejal, da je vloženih več pritožb, sodišča pa da še niso začela odločati. Je pa že po končanem volilnem dnevu, čeprav ni bilo preštetih še vsaj 33 milijonov glasov, čestital Trumpu, kar so kot veliko diplomatsko napako obsodili tako doma kot v tujini.
Oglasil se je tudi nekdanji predsednik Barack Obama, ki se je v zadnjih tednih podal v predvolilno kampanjo za Bidna, ki je bil njegov podpredsednik. Zapisal je, da ne bi mogel biti bolj ponosen, da lahko čestita Bidnu in Kamali. Dodal je, da Bidna čakajo izzivi, s kakršnimi se ni soočal še noben predsednik pred začetkom mandata, od pandemije, neenakosti v gospodarstvu in pravosodju do podnebja.
"Vem, da bo delo opravljal z mislijo na interese vseh Američanov, ne glede na to, ali so volili zanj ali ne," je dejal Obama.
Bidnu in Harrisovi sta čestitala tudi nekdanja ameriška predsednika Bill Clinton in Jimmy Carter.
Demokratska predsedniška kandidatka iz leta 2016 Hillary Clinton je zapisala, da so volivci spregovorili in izbrali Bidna in Harrisovo. Dodala je, da gre za zgodovinski trenutek ter novo poglavje za ZDA.
Nekdanji poljski premier in predsednik Evropske ljudske stranke Donald Tusk je v odzivu zapisal, da je lahko Trumpov poraz "začetek konca desnega zmagoslavja populizma tudi v Evropi".
Evropski politični vrh je sicer poenoteno čestital novoizvoljenemu ameriškemu predsedniku. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v čestitki poudarila, da sta ZDA in EU zaveznici, ter dodala, da se veseli sodelovanja z novoizvoljenim predsednikom. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je zapisal, da je to velik dan za ZDA in Evropo. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je poudaril, da je EU pripravljena na močno transatlantsko partnerstvo. "Covid-19, multilateralizem, podnebne spremembe in mednarodna trgovina so nekateri od izzivov, ki jih Evropa želi reševati skupaj."
Da kot evropski komisar iz Slovenije, kot je poudaril, toplo čestita Bidnu in Harrisovi, je zapisal Janez Lenarčič. Morda je s tem želel ublažiti diplomatsko škodo, ki jo je s svojim zapisom povzročil slovenski premier.
Britanski premier Boris Johnson je Bidenu in Harrisovi čestital za "zgodovinski dosežek". Dodal je, da se veselijo sodelovanja na prednostnih področjih od podnebnih sprememb do trgovine in varnosti.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je v čestitki zapisal, da je pred njimi veliko dela, da premagajo dandanašnje izzive, in dodal: "Sodelujmo skupaj."
Nemški zunanji minister Heiko Maas se je prav tako že odzval in zapisal, da se veseli sodelovanja z novo ameriško administracijo, ter da si želi graditi novo sodelovanje in transatlantsko zavezništvo.
Italijanski premier Giuseppe Conte je zapisal, da ameriškemu narodu in institucijam čestita za izjemen preizkus vitalnosti demokracije. Napovedal je sodelovanje z Bidnom za okrepitev čezatlantskih odnosov. "ZDA lahko računajo na Italijo kot tesno zaveznico in strateško partnerico," je zapisal.
Avstrijski kancler Sebastian Kurz je medtem izpostavil, da Evropa in ZDA delita skupne vrednote. "Veselim se našega sodelovanja v prihodnosti," je tvitnil.
Sodelovanja z Bidnom in njegovo podpredsednico pri krepitvi dvostranskih odnosov ter čezatlantskega partnerstva se veseli tudi hrvaški premier Andrej Plenković.
Bidnu in Kamali je med prvimi čestital tudi kanadski premier Justin Trudeau. "Državi sta tesni prijateljici, partnerici in zaveznici. Delimo si odnos, ki je edinstven na svetovnem prizorišču. Veselim se sodelovanja z vama."
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg pa se je odzval z besedami, da je Biden velik podpornik zveze Nato ter da se veseli sodelovanja z njim.
KOMENTARJI (417)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.