"ZDA so s smrtjo Henryja Kissingerja izgubile enega svojih najbolj zanesljivih in izrazitih glasov v zunanji politiki," je v sredo dejal George W. Bush. Dodal je, da Kissingerjev vzpon od nemškega begunca do vrha zunanjepolitičnega odločanja v ZDA "pove veliko tako o njegovi veličini kot o veličini Amerike".
Kitajski veleposlanik v ZDA Ši Feng je Kissingerja označil kot starega prijatelja Kitajske in se poklonil diplomatu, ki je bil ključen pri normalizaciji odnosov med ZDA in Kitajsko, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"To je velikanska izguba za obe državi, pa tudi za ves svet. Zgodovina si bo zapomnila njegov prispevek k normalizaciji kitajsko-ameriških odnosov. Vedno bo ostal živ v srcih kitajskega ljudstva kot najbolj cenjen stari prijatelj," je poudaril.
Tudi kitajska državna televizija CCTV se je poklonila ameriškemu državniku in pozdravila njegov zgodovinski prispevek k odpiranju vrat odnosom med ZDA in Kitajsko.
Japonski premier Fumio Kishida je ravno tako pozdravil prispevek Kissingerja k miru in stabilnosti v Aziji, vključno z normalizacijo diplomatskih odnosov med ZDA in Kitajsko. "Rad bi izrazil svoje iskreno spoštovanje do njegovih velikih dosežkov," je še dodal.
Winston Lord, ki je bil Kissingerjev pomočnik, medtem ko je ta delal v Beli hiši kot svetovalec za nacionalno varnost, je sporočil, da je Amerika "izgubila strastnega zagovornika svojih nacionalnih interesov". Lord, ki je bil pozneje tudi ameriški veleposlanik na Kitajskem, je za BBC News povedal, kako je bilo sodelovati z njim. "Bil je moj mentor, a sem se tudi šalil, da je bil moj mučitelj, ker je bil izjemno zahteven, preizkušal je moje živce in potrpljenje, a je hkrati tudi razširil moje sposobnosti in moja obzorja. Za to mu bom večno hvaležen – ne samo za uspeh, ki sem ga lahko delil z njim, ampak tudi za to, kar me je naučil v smislu strateške analize in dela na področju diplomacije."
'Končno!'
Naslovi ameriških medijev sicer odražajo Kissingerjevo polarizirano politično življenje. Najbolj jasno je sporočilo revije Rolling Stone, ki je na svoji naslovni strani napisala: "Henry Kissinger, vojni zločinec, ki ga je ljubil ameriški vladajoči razred, je končno umrl." CNN je sporočil: "Henry Kissinger, prevladujoča in polarizirajoča sila v ameriški zunanji politiki, je umrl pri 100 letih". "The Intercept pa: "Henry Kissinger, diplomat, odgovoren za milijone smrti, umrl pri 100 letih".
Kot smo poročali, je Kissinger umrl na svojem domu v državi Connecticut v starosti 100 let, je sporočilo njegovo svetovalno podjetje Kissinger Associates. Pristaš realpolitike v zasledovanju ameriških interesov je bil v svoji karieri med drugim državni sekretar in svetovalec za nacionalno varnost.
Dobil je Nobelovo nagrado za mir zaradi dogovora o umiku ameriške vojske iz Vietnama, po drugi strani pa ga številni obravnavajo kot vojnega zločinca zaradi ameriške politike boja proti levičarskim vladam v Latinski Ameriki v 70. letih prejšnjega stoletja.
Kissingerja krivijo tudi za ameriško kampanjo bombardiranja Kambodže v času vietnamske vojne, ki je pripeljala do vzpona morilskega režima Rdečih Kmerov, in za podporo državnemu udaru proti legitimni demokratični vladi Čila.
Bil pa je tudi vodja tajne diplomacije, ki je pripeljala do obiska predsednika Richarda Nixona na Kitajskem leta 1972 in normalizacije odnosov, ki je komunistično državo leta 1971 uvrstila med stalne članice Varnostnega sveta ZN.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.