"Datum njegovega prvega pozitivnega testa PCR je bil 16. december 2021," piše v sodnih dokumentih, ki so jih vložili odvetniki Novaka Đokovića.
Ta se, kot je znano, trenutno nahaja v hotelu za tujce v Melbournu, kjer se je pritožil na odločitev avstralskih mejnih organov, da mu prekličejo vizo zaradi neveljavne zdravstvene izjeme za pogoj obveznega cepljenja, ki je zahtevan za vstop. Do zaslišanja na sodišču v ponedeljek ostaja v Avstraliji, v domovini in širši javnosti pa je njegov primer sprožil burne odzive in proteste.
V petek se je Nole prvič po začetku sage o vstopu v Avstralijo oglasil preko družbenih omrežij. Na Instagramu je sledilcem zaželel srečen pravoslavni božič in se zahvalil za podporo. "Hvala ljudem po vsem svetu za neprestano podporo. Čutim jo in zelo cenim," je zapisal.
Đoković še ni izgubil upanja, da bi po sodni poti lahko preprečil izgon in bi tako lahko nastopil na prvem turnirju za veliki slam sezone, na odprtem prvenstvu Avstralije, na katerem bi lovil rekordno 21. zmago na turnirjih velike četverice. Na sodišče se je obrnil tudi s prošnjo, da bi mu omogočili možnost treniranja in bi lahko zapustil Park Hotel v Melbournu, kjer je zaprt v času reševanja njegovega primera.
A notranja ministrica Karen Andrews je zanikala obtožbe o ujetništvu najboljšega teniškega igralca na svetu. "Gospod Đoković ni v ujetništvu v Avstraliji, saj lahko kadar koli zapusti državo in predstavniki mejne policije mu bodo pri tem pomagali.”
Strog odziv avstralskih oblasti na poskus Đokovića, da bi v državo vstopil, ne da bi bil cepljen, je med drugim sprožil jezen odziv Avstralcev na napoved teniškega igralca, da je za igranje na odprtem prvenstvu Avstralije dobil posebno zdravstveno izjemo. Njihovo jezo je sprožilo dejstvo, da je ta država v času pandemije sprejemala zelo ostre ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Poleg izjemno strogih omejitev gibanja je bil vstop v državo večino obdobja pandemije praktično nemogoč, celo za v tujini živeče družinske člane Avstralcev.
Zakaj se je zapletlo?
V zadnjem času se je država znova začela odpirati, a le za cepljene proti covidu-19. Predpisane so stroge izjeme temu pravilu, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, pa bi se pri Đokoviću lahko zapletlo, ker so te izjeme strožje od tistih, ki so jih za igranje na turnirju sprejeli prireditelji in lokalna vlada v zvezni državi Viktorija. Pomembna razlika je, da v Avstraliji velja zdravstvena izjema za cepljenje v primeru okužbe z novim koronavirusom v zadnjih šestih mesecih, ta izjema pa ne velja za tujce, ki želijo vstopiti v državo, dodaja AFP.
Avstralska vlada trdi, da je za zaplet z Đokovićem, preverjajo pa še nekaj drugih teniških igralcev in igralk, kriva teniška zveza Avstralije, organizatorka grand slama. Igralcem so namreč sporočili, da lahko določene zdravstvene izjeme namesto za obveznega cepljenja veljajo tudi za tujce. Vlada trdi, da je domačo teniško zvezo že novembra obvestila, da izjeme veljajo le za avstralske državljane in ne tudi za tujce.
A prvi mož avstralske teniške zveze Craig Tiley se je v videu, ki ga je objavil časnik Sunday Herald Sun, branil očitkov. Med drugim je izjavil, da "so sedaj mnogi prsti usmerjeni v nas, mnogo je očitkov, toda zagotovim vam lahko, da je naša ekipa opravila neverjetno delo".
Z zapletom glede zdravstvenih izjem in hitrim širjenjem različice novega koronovirusa omikron prvemu turnirju za veliki slam sezone grozi, da bo izgubil svoj sloves veselega slama.
Srbija stoji za Novakom
Dogajanje v Avstraliji pa je poskrbelo tudi za izjemen odziv v njegovi domovini. V Beogradu ga je v četrtek pred skupščino podprlo več tisoč navijačev, njegov oče Srđan pa je sina označil za veliko žrtev in zapornika Avstralije. Pred stavbo srbske skupščine se je zbralo več tisoč ljudi, ki so izrazili podporo Đokoviću v njegovem boju, da bi lahko vstopil v Avstralijo. Zborovanje je potekalo na pobudo njegove družine, zbrane je nagovoril tudi njegov oče.
"Novak je Srbija, on predstavlja svoboden svet. Hvala, ker ste prišli, da se bomo zanj skupaj borili," je ob tem dejal njegov oče in napovedal, da se bodo protesti nadaljevali vse dotlej, dokler ne bo Novak Đoković dočakal rešitve.
Na novinarski konferenci je nato oče med drugim avstralsko dogajanje z njegovim sinom primerjal s križanjem Jezusa in dodal, da je "Novak luč na koncu predora in da se bo z njim in Srbijo boril celoten Balkan."
Slavnega sodržavljana je podprla tudi srbska predsednica vlade Ana Brnabić. V pogovoru za Sky News je dejala, da sama in vsa Srbija stoji za Novakom, ter da se bo Srbija borila za to, da bi imel Đoković pri obravnavi primera enake pravice in obravnavo kot drugi športniki.
Po drugi strani pa je, kot je poročal BBC, podpredsednik avstralske vlade Barnaby Joyce dejal, da bi morali številko ena svetovnega tenisa izgnati iz države, če se bo izkazalo, da njegove navedbe o izjemah pri cepljenju pri vstopu v Avstralijo ne držijo. Dodal je še, da si "bogataši ne bi smeli domišljati, da lahko potujejo po svetu in mislijo, da so nad zakoni drugih držav."
KOMENTARJI (1037)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.