Omenjena ženska je v 24. tednu nosečnosti zaradi odkritega malignega tumorja v otrokovi glavi želela narediti splav. Možnosti, da bi otrok po rojstvu preživel, so izjemno majhne, če bo, pa se v najboljšem primeru ne bo mogel normalno razvijati.
Zavrnili so jo vsi zdravniki, na katere se je obrnila, češ da je na Hrvaškem splav po desetem tednu nosečnosti protizakonit, kar pa ni res, saj zakon v določenih primerih predvideva tudi izjeme. Splav na Hrvaškem zaradi ugovora vesti zdravnikov tudi sicer postaja vse težje dostopen.
Njena odvetnica je znova spregovorila za hrvaške medije in poudarila, da prekinitev nosečnosti ni evtanazija: "Feticid ni enako kot evtanazija, med tema dvema pojmoma je ogromna razlika," je Vanja Jurić za hrvaško tiskovno agencijo Hina komentirala tolmačenje zdravnikov, ki poseg zavračajo z argumentom, da gre za prenatalno tarčno evtanazijo, evtanazija pa na Hrvaškem ni dovoljena.
Odvetnica pa poudarja, da se evtanazija formalnopravno nanaša na "osebo, ki je rojena in po tem usmrčena iz različnih razlogov". "Mi pa zdaj govorimo o zarodku, zato pojem evtanazije pravno nima zveze s tem," je dejala.
Pojasnila je, da so v petek predali vse pritožbe na odločitev prvostopenjskih komisij v štirih zagrebških bolnišnicah, drugostopenjska komisija pa mora zdaj v osmih dneh odločiti, ali bo prekinitev nosečnosti v šestem mesecu v omenjenem primeru lahko opravljena na Hrvaškem. Na vprašanje, ali bo njena stranka v torek odšla v Slovenijo, je dejala, da bo "do zadnjega" čakala na odgovor hrvaške zdravstvene komisije, preden bo sprejela odločitev.
Če jo bo tudi drugostopenjski odbor za etiko zavrnil, ne obstaja nikakršna pravna dilema, da se lahko problem reši v Sloveniji, je dodala. Če pa se bodo stvari še naprej razvijale tako, kot so se do zdaj, bo primer dobil pravni in sodni epilog, je sporočila odvetnica, ki sicer ni želela napovedovati nadaljnjih korakov.
Okrcala je tudi ministra za zdravje Vilija Beroša, ki je v petek izjavil, da je "govoril s 40 ginekologi in da obstajata možnost preživetja ploda in nekakšna možnost njegovega zdravljenja". Jurićeva pravi, da se ni z njeno stranko nikoli nihče pogovarjal na tak način: "Ko so bile opravljene preiskave, ultrazvok in magnetna resonanca, je bilo rečeno le, da je stanje skrajno resno in neugodno. Da gre za tumor in da je zelo verjetno, da bo plod umrl že v trebuhu, če se bo morda vseeno rodil, pa ne bo preživel. Četudi bi preživel, pa bi vegetiral kot rastlina," je ministru očitala nepremišljen javni nastop brez vpogleda v zdravstveni karton pacientke.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.