"Ni moj namen in tudi nikoli ni bil moj cilj, da bi prevzel vodenje ljudske stranke. Trdno sem prepričan, da se morata oba položaja – premierski in položaj predsednika stranke – v avstrijski stranki, ki je po glasovih najmočnejša, čim prej združiti v eni osebi," je svojo odločitev o odstopu utemeljil Alexander Schallenberg. Pri tem ni pojasnil, ali želi znova prevzeti vodenje zunanjega ministrstva.
Oba položaja – vodenje stranke in kaclersko funkcijo – bo prevzel Karl Nehammer. Podpredsednik koalicijskih Zelenih, podkancler Werner Kogler, je že omenil, da Nehammer predstavlja "odlično osnovo" za nadaljevanje dela koalicijske vlade med ÖVP in Zelenimi.
Odstop napovedal tudi finančni minister
Po tem, ko je svojo odpoved podal kancler Schallenberg, je zvečer prek video objave na Facebooku svoj odstop napovedal tudi avstrijski finančni minister Gernot Blümel. Kot je dejal, se je za to odločil med drugim zaradi družinskih razlogov, pa tudi zato, ker je bil tesen svetovalec nekdanjega kanclerja Kurza.
40-letni Blümel, ki je bil v politiki skoraj osem let, je ob tem, tako kot Kurz, napovedal tudi odhod iz politike. "Odločil sem se, da bom zapustil politiko. Predvsem zaradi svoje družine. A pri tem nimam zamer, saj mi je bilo v veliko čast, da sem lahko delal za Avstrijo," je v video nagovoru povedal Blümel.
35-letni Kurz, ki je pred kratkim prvič postal oče, je danes sporočil, da se po desetih letih umika iz politike in da bo sedaj čas namenil družini.
Opozicijske stranke so Kurzev umik iz politike danes pozdravile. Slišati je bilo tudi že pozive k predčasnim parlamentarnim volitvam. Predsednica socialdemokratov Pamela Rendi-Wagner je menila, da je bil Kurzev odhod iz politike "samo vprašanje časa". Generalni sekretar Neosa Douglas Hoyos je menil, da bi se to moralo zgoditi že zdavnaj. Zadovoljstvo je izrazil tudi prvak svobodnjakov Herbert Kickl, ki se je zavzel za predčasne volitve.
Kurz je oktobra po korupcijskem škandalu in preiskavi odstopil s položaja kanclerja, na katerem ga je 11. oktobra nasledil dotedanji zunanji minister Schallenberg. Po odstopu s čela vlade se je Kurz vrnil v poslanske klopi in prevzel vodenje poslanske skupine ÖVP. Zdaj se je umaknil tudi s teh položajev.
V okviru škandala protikorupcijsko tožilstvo Kurza preiskuje zaradi podkupovanja, poneverb in krivega pričanja. Gre predvsem za njegovo vlogo pri domnevnem kupovanju pristranskega medijskega poročanja in javnomnenjskih anket z davkoplačevalskim denarjem.
Karl Nehammer, ki naj bi prevzel vodenje vlade in tako kot oba dosedanja avstrijska kanclerja prihaja iz ljudske stranke (ÖVP), je bil doslej notranji minister.
KOMENTARJI (373)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.