Da bo Trudeau odstopil, so v nedeljo namigovali že kanadski časniki, ki so navajali vire znotraj liberalcev.
"Nameravam odstopiti kot vodja stranke, kot predsednik vlade," je nato na današnji novinarski konferenci v Ottawi dejal Trudeau ter poudaril, da je napočil čas za znižanje temperature v kanadski politiki in nov začetek v parlamentu, da bi država lahko krmarila po zapletenih časih na domačem in mednarodnem področju.
Potrdil je, da je od generalne guvernerke Kanade Mary Simon prejel dovoljenje za prekinitev dela parlamenta do 24. marca. V tem času naj bi liberalci izbrali novega voditelja, hkrati pa bi bila omejena možnost opozicije, da sproži glasovanje o nezaupnici.
Trudeau je prepričan, da si Kanada na prihodnjih parlamentarnih volitvah, ki se morajo odviti do konca oktobra, "zasluži pravo izbiro". Poudaril je, da sam ne more biti najboljša izbira za Kanadčane zaradi vseh "notranjih bitk".
Hkrati meni, da tudi vizija vodje opozicije Pierra Poilievreja ni prava izbira za Kanadčane. "Potrebujemo ambiciozen in optimističen pogled na prihodnost," je dejal in izrazil prepričanje, da konservativni vodja Poilievre tega ne ponuja, poroča britanski BBC.
53-letni Trudeau je na oblast prišel leta 2015 in je odtlej liberalce popeljal še do dveh volilnih zmag - leta 2019 in 2021. Njegova priljubljenost je sicer v zadnjih mesecih kopnela, vlada pa je za las preživela niz glasovanj o nezaupnici.
Odstop je napovedal le nekaj mesecev pred parlamentarnimi volitvami, ki se morajo odviti do konca oktobra, in v času, ko priljubljenost liberalcev upada. Stranka namreč trenutno v anketah krepko zaostaja za opozicijskimi konservativci.
Sam je doslej vztrajal, da bo liberalce popeljal na volitve, a je dodaten pritisk nanj izvedel novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump, ki je zagrozil s 25-odstotnimi carinami na uvoz kanadskega blaga.
Že decembra je zaradi nestrinjanja s Trudeaujem glede odgovora na Trumpov načrt odstopila njegova namestnica Chrystia Freeland, kar je predstavljalo prvo odprto nestrinjanje s premierjem znotraj njegove vlade.
Da bi pomiril politični nemir, je premier le nekaj dni pozneje naznanil obsežnejše preoblikovanje ministrske ekipe; zamenjal je kar tretjino njenih članov.
Že novembra je sicer v poskusu, da bi odvrnil trgovinsko vojno z ZDA, odpotoval na Florido k Trumpu, a mu je ta odtlej na družbenih omrežjih zadal nekaj ponižujočih udarcev. Med drugim ga je označil za guvernerja Kanade in menil, da bi bila severna soseda ZDA kot 51. ameriška zvezna država dobra ideja.
Idejo je znova predstavil danes na družbenih omrežjih. "Če bi se Kanada združila z ZDA, ne bi bilo nobenih carin, davki bi se močno znižali, poleg tega pa bi bili varni pred grožnjo ruskih in kitajskih ladij, ki ju nenehno obkrožajo. Kako velika država bi bili skupaj!!!," je zapisal Trump.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.