Izidi vzporednih anket so sprožili navdušenje med privrženci Zorana Milanovića, ki spremljajo izide volitev v zagrebški Tvornici kulture. V zagrebškem poslovnem poslopju City Plaza, v katerem so zbrani simpatizerji Kolinde Grabar-Kitarović, pa je po objavi vzporednih izidov vladal molk.
Volilna udeležba je bila glede na podatke z volišč, kjer so glasove že prešteli, skoraj 55 odstotna, kar je nekoliko več kot v prvem krogu predsedniških volitev 22. decembra, ko je bil Milanović relativni zmagovalec s tremi odstotki prednosti pred Grabar-Kitarovićevo.
Milanovićevo zmago z več kot šest odstotki prednosti so napovedale tudi vzporedne volitve, ki so jih objavili po zaprtju volišč ob 19. uri.
Današnje volitve so prav tako potrdile trende, ki so jih v zadnjih mesecih kazale javnomnenjske raziskave. Potem ko je imela Grabar-Kitarovićeva od poletja v anketah tudi deset in več odstotkov prednosti pred prvima zasledovalcema, so ankete pred prvim in drugim krogom volitev napovedale največ glasov Milanoviću.
O novem predsedniku je v drugem krogu lahko odločalo okoli 3,8 milijona hrvaških državljanov. Nekaj več kot 6400 volišč je bilo odprtih od 7. do 19. ure, hrvaški državljani pa so lahko glasovali tudi na 124 voliščih v 47 državah. V Sloveniji lahko so lahko glasovali na hrvaškem veleposlaništvu v Ljubljani.
V prvem krogu, ki je bil 22. decembra, je približno tretjina od 131 hrvaških volivcev v Sloveniji glasovala za Milanovića, nekaj manj kot četrtina pa za Kolindo Grabar-Kitarović.
Pred volitvami so hrvaški mediji poročali, da gre za najbolj nepredvidljive predsedniške volitve v novejši zgodovini Hrvaške. Odločali naj bi glasovi Hrvatov v tujini, ki so večinoma na strani kandidatke HDZ. V prid Grabar-Kitarovićevi naj bi šlo tudi dejstvo, da so številni Hrvati na smučanju v tujini, med njimi pa po ocenah prevladujejo podporniki leve sredine. Nekateri politični strokovnjaki so sicer menili, da bo pomembna tudi volilna udeležba.
Volivec v Zagrebu verbalno napadel Milanovića
V državni volilni komisiji so potrdili, da so prejeli približno enako število prijav domnevnih kršitev volilnega molka in kaljenja javnega reda in miru na voliščih kot v prvem krogu decembra. V Osijeku je na enem od volišč posredovala policija.
V primeru incidenta v Zagreb, ko je neki moški verbalno napadel kandidata SDP Zorana Milanovića, prijave ni bilo. Manjši incident z Milanovićem se je pripetil pred voliščem, na katerem je nekdanji hrvaški premier oddal svoj glas. Pristojne službe pa so blokirale telefonsko številko, s katere je neznana oseba pošiljala sporočila SMS proti Milanoviću ter v zameno za glasove dosedanji predsednici ponujala brezplačno potovanje in vrednostne bone za trgovino.
KOMENTARJI (352)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.