Nahajališče, ki so ga odkrili poleg rudnika železove rude, po navedbah LKAB vsebuje več kot milijon ton redkih kovin. "Postalo bi lahko bistvenega pomena za zagotavljanje zadostnih količin redkih kovin, ki so nedvomno osrednjega pomena za zagotavljanje zelenega prehoda," je poudaril prvi mož podjetja Jan Mostrom.
Da bi lahko nahajališče v celoti raziskali ter preverili možnosti za dobičkonosno in trajnostno rudarjenje, bo sicer trajalo nekaj let, je opozoril. Do začetka dejanskega rudarjenja bi lahko tako po njegovih besedah preteklo od 10 do 15 let.
Švedska, ki je z novim letom prevzela predsedovanje Evropski uniji, je odkritje predstavila ob obisku delegacije Evropske komisije. Švedska ministrica, pristojna za energijo, Ebba Busch je ob tem izpostavila nujnost zagotavljanja stabilnih virov redkih kovin, če se želi unija odreči fosilnim gorivom in obenem doseči samozadostnost. "Elektrifikacija, samozadostnost unije ter neodvisnost od Rusije in Kitajske se bodo začele v rudniku," je poudarila.
Članice EU in Evropski parlament so konec lanskega oktobra dosegli okvirni dogovor o strožjih standardih glede izpustov ogljikovega dioksida za nove avtomobile in kombije, na podlagi dogovora pa od leta 2035 v EU sploh ne bo mogoče prodajati novih vozil z motorji na notranje izgorevanje. Ob predstavitvi dogovora so mnogi opozarjali, da bi lahko njegovo uresničitev preprečilo prav pomanjkanje surovin.
Redke kovine so že zdaj prisotne v življenju skoraj vseh ljudi na planetu, saj se pojavljajo v vseh elementih, od trdih diskov in mobilnih telefonov do dvigal in vlakov. Posebej pomembne so na hitro rastočem področju zelene energije, saj napajajo vetrne turbine in motorje električnih avtomobilov.
KOMENTARJI (203)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.