Od sproščanja proticovidnih ukrepov na Kitajskem z decembrom naj bi se v državi z virusom okužilo že 80 odstotkov prebivalcev, pravijo kitajske oblasti. Natančneje naj bi tako za covidom-19 od decembra zbolelo približno 1,2 milijarde ljudi, piše Guardian.
Večina naj bi se sicer okužila s koronavirusno podrazličico omikron, ki je visoko nalezljiva, a v večini primerov nenevarna. Uradno število smrti se ob tem giblje pri 72.000, a vendar strokovnjaki ocenjujejo, da je zaradi okužbe in zapletov, povezanih z njo, v državi umrlo vsaj milijon ljudi. Veliko število okužb in v primerjavi z njim nizko uradno število smrti nista v skladu s projekcijam, opozarjajo.
V verodostojnost števila smrti poleg tega dvomijo tudi zaradi počasnega posodabljanja seznama smrti, še do nedavnega je namreč kitajski center za nadzor in preprečevanje bolezni trdil, da je zaradi covida umrlo manj kot 60 ljudi.
Naraščajoče število okužb je v decembru sicer preobremenilo tudi način zbiranja podatkov o okuženih, tudi te številke naj ne bi odražale realnega stanja. Mnogi so zato vlado (znova) obtožili pomanjkanja preglednosti. Odstopanje podatkov so potrdili tudi nekateri zdravstveni uradniki, Peking pa je navedbe zavračal ter branil do nedavnega izvajajočo politiko ničelne tolerance do covida.
Širjenje bolezni bi se lahko še pospešilo zaradi številnih potovanj ob lunarnem novem letu, ki so ga na Kitajskem praznovali v nedeljo. Ob tem prazniku številni Kitajci obiščejo svoje sorodnike.
Ocene strokovnjakov: umrlo milijon Kitajcev, skoraj trije milijoni ... kaj drži?
Zaradi pomanjkljivih podatkov se tako strokovnjaki poskušajo zanašati na drugačne načine za ocenjevanje števila okuženih in širjenja virusa. Pediater za nalezljive bolezni v Sydneyju Robert Booy meni, da se bolezen širi hitreje, kot to prikazuje kitajska vlada, z njim se strinjajo tudi njegovi kolegi, je dejal.
"Kitajska naj bi politiko opustila v začetku decembra, a jim je ustavitev širjenja virusa verjetno spodletela že prej," je bil tudi kritičen do vladnih odločitev. Ocenjuje, da bodo zaradi virusa v prihodnjih tednih beležili veliko smrtnost, predvsem pri starejših osebah, ki niso polno cepljene. "Leta 2022 je država prvič po velikem skoku prebivalstva beležila upad za 850.000 prebivalcev. Vsaj toliko jih bodo lahko izgubili v prihodnjih dneh," meni Booy.
Izredni profesor zdravstvene politike in ekonomije na Univerzi Yale Ši Čen prav tako meni, da natančnega števila smrti na Kitajskem ni mogoče oceniti, saj da so podatki preveč pomanjkljivi. Glede na predpostavke pa ocenjuje, da je umrlo več kot milijon ljudi. "Seveda v projekciji predpostavljam, da ima Kitajska take zdravstvene vire kot Nova Zelandija in Južna Koreja," je dodal.
Direktor inštituta za mednarodno zdravje na Univerzi v Ženevi Antoine Flahault je svoje ocene pridobil s pomočjo računanja presežnega števila smrti v drugih državah ter jih apliciral na Kitajsko. "Če pogledate Hongkong, je tam presežek umrljivosti za približno 2000 prebivalcev na milijon. Če to pretvorimo na Kitajsko, je rezultat nekoliko manjši kot tri milijone," je dejal, hkrati pa opozoril, da je kitajski zdravstveni sistem slabši od hongkonškega.
Po ocenah britanske družbe za analize v zdravstvu Airfinity bi namreč lahko na Kitajskem vsak dan za posledicami covida umrlo do 36.000 ljudi, skupno naj bi jih od odprave omejitev umrlo več kot 600.000.
Vodja enote za epidemiološko modeliranje na Univerzi Monash James Trauer pa opozarja, da je za ocenjevanje smrti v tako zgodnjem delu vala okužb prezgodaj. Opozoril je, da ni jasno, kako je lahko kitajski center za omejevanje bolezni prišel do tega, da je bilo od decembra okuženih 80 odstotkov prebivalcev. Obenem pa je dodal, da bo verjetno prekuženost visoko zvišala imunost, Kitajska pa bo s tem lahko bolje obvladovala epidemijo.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.