Hrvaška je ena od držav, ki so za zdaj uvrščene na zeleni seznam. Po novem bo seznam ukinjen, za vrnitev iz katere koli države bodo slovenski državljani in tujci potrebovali enega od naslednjih potrdil: negativni hitri test, ki je lahko star največ 48 ur, negativni PCR-test ne sme bit starejši od 72 ur, velja tudi potrdilo o cepljenju in prebolevnosti ter o cepljenju z enim odmerkom, za tiste, ki so covid preboleli. Veljavni potrdili sta še evropsko digitalno potrdilo in digitalno potrdilo tretje države. Največ težav bodo imeli tisti, ki se niso odločili za cepljenje oziroma v zadnjih mesecih niso preboleli covida.
Kako do testa na Hrvaškem?
"Informacije o tem imajo turistične skupnosti posameznih mest ali pa nacionalni inštituti za javno zdravje. Obstajajo tudi hotelske verige ali kampi, v okviru katerih je že organizirano testiranje," pojasnjuje Metka Bradetić iz Hrvaške turistične skupnosti v Sloveniji.
Testi so dobro dostopni, a vseeno v hrvaški turistični skupnosti svetujejo, da se ljudje o možnosti testiranja pozanimajo vsaj kakšen dan pred načrtovano vrnitvijo. "Testi so izključno plačljivi, nekaj smo se pogovarjali, da bi Hrvaška kot turistična država subvencionirala hitre teste, ampak zaenkrat tega še nismo dobili pisno," še dodaja Bradetičeva.
Hitri testi večinoma stanejo od 13 do 27 evrov
Pregledali smo ponudbo testov v Istri in na Kvarnerju. Na večini lokacij obljubljajo rezultat v 15 minutah do pol ure, ponekod traja kakšno uro dlje. Večina hitrih testov stane od 100 do 200 kun oziroma od 13 do 27 evrov.
PCR-test je še dražji, večina cen se giblje med 50 in 100 evri. Kdor ne bo izpolnjeval PCT-pogoja, bo moral v 10-dnevno karanteno. Izjema so otroci, mlajši od 15 let, in obmejni dvolastniki.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.