Video posnetek, ki je požel plaz kritik in zgražanja, naj bi nastal 28. februarja v templju v Daramšali. Na njem je mogoče videti mladega fanta, kako se približuje Nobelovemu nagrajencu za mir Tenzinu Gyatsu, nato pa ga vpraša: "Ali te lahko objamem?" 87-letni duhovni vodja dečka povabi na oder in mu pokaže lice ter reče: "Najprej tukaj." To dečka spodbudi, da ga objame in poljubi. Nato pokaže na svoje ustnice in reče: "Mislim, da tudi tukaj." Dečka prime za brado in ga poljubi na usta. Nato se z dečkom nasmehneta, nakar mu veli: "Zdaj pa posesaj moj jezik." Duhovni voditelj po teh besedah iz ust pomoli jezik. Oba se nato nekoliko umakneta, se še večkrat objameta, duhovni voditelj pa še nekaj časa govori s fantom in mu reče, naj se ozira na dobre ljudi, ki ustvarjajo mir in srečo.
Po zgražanju, ki ga je sprožilo njegovo dejanje, se je njegov urad dečku in njegovi družini javno opravičil za bolečino, ki so jo morda povzročile njegove besede. "Njegova svetost osebe, ki jih sreča, pogosto draži na nedolžen in igriv način, tudi v javnosti in pred kamerami. Incident obžaluje," so zapisali.
Obraz njegove nasledice bi moral biti 'zelo, zelo privlačen'
To pa ni prvi incident, s katerim je Gyatsu sprožil polemike. Leta 2015 je v intervjuju za BBC dejal: "Mislim, da bi morale ženske prevzeti pomembnejšo vlogo in – kot sem povedal novinarju – če pride ženska, bi moral biti njen obraz zelo, zelo privlačen." Komentar se je nanašal na pripombo, ki jo je izrekel desetletje pred tem francoskemu novinarju, da mora dalajlama postati ženska, ker imajo ženske večjo biološko sposobnost za izkazovanje naklonjenosti in sočutja.
Leta 2019 je ponovil svoje komentarje iz leta 2015 o tem, da bi morala biti njegova naslednica zelo, zelo privlačna, saj v nasprotnem primeru ne bi veliko koristila.
Ko so ga novinarji vprašali, ali je njegovo izjavo mogoče razumeti kot objektiviziranje žensk in ali ni to, kdo si nadene plašč dalajlame, odvisno od tega, kakšen je človek v sebi, je odgovoril: "Da, mislim, da oboje."
Njegov urad je pozneje podal izjavo, v kateri se je opravičil. "Njegova svetost resnično ni hotela nikogar užaliti. Zelo mu je žal, da so bili ljudje prizadeti in se za to iskreno opravičuje," so zapisali.
'Trump nima moralnih načel'
Marsikomu je se zameril tudi leta 2019, ko je v intervjuju za BBC kritiziral nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa zaradi njegovega pomanjkanja moralnih načel glede ravnanja ameriške administracije z majhnimi otroki na meji med ZDA in Mehiko.
"Ko sem videl fotografije tistih majhnih otrok, sem bil žalosten. Amerika mora prevzeti globalno odgovornost," je pozval.
'Egocentrični odnos' Jawaharlala Nehruja
Leta 2018 je dalajlama razburil, ko je dejal, da bi Indija in Pakistan ostala združena po koncu britanske kolonialne vladavine, če ne bi bilo egocentričnega odnosa prvega premierja države Jawaharlala Nehruja. "Njegov egocentričen odnos je bil razlog, zakaj Muhammad Ali Jinnah ni mogel biti imenovan za predsednika indijske vlade," je dejal.
Tudi takrat se je njegov urad pozneje za komentar opravičil.
'Evropa pripada Evropejcem'
Leta 2018 pa je dalajlama sprožil neodobravanje javnosti zaradi svojih komentarjev o beguncih v Evropi. "Sprejmite jih, pomagajte jim, jih izobražujte ... Ampak navsezadnje, naj razvijajo svojo državo. Mislim, da Evropa pripada Evropejcem," je dejal.
Budisti sicer dalajlamo obravnavajo kot manifestacijo Bude, ki se odloči za reinkarnacijo, da bi služil drugim. Trenutni dalajlama je najbolj znana živeča budistična osebnost na svetu. V izgnanstvu v Indiji živi vse od leta 1959, ko je po uporu proti kitajski vladavini pobegnil iz Tibeta.
Leta 1989 je prejel Nobelovo nagrado za mir.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.