67-letnega Čun Ki-wona so septembra lani aretirali v Seulu, zdaj pa so ga pripeljali na sodišče in obsodili za zločine. Televizijski posnetki so prikazovali sivolasega, vklenjenega moškega v beli obleki, ki je na sodišče prišel v spremstvu pravosodnih policistov.
Kot poroča BBC, je bil Čun spoznan za krivega spolne zlorabe in nadlegovanja petih od šestih mladoletnikov iz Severne Koreje v internatu v Seulu.
Čun je obtožbe zanikal, a je sodišče v sredo odločilo, da so dokazi neizpodbitni. "Žrtve so podale dosledne izjave in vsebino, ki je ni mogoče podati brez izkušenj iz prve roke," je dejal sodnik Seung-jeong Kim in ocenil, da je Čun svoje zločine zagrešil s "položaja, na katerem je imel absolutni vpliv".
Tisto, kar še dodatno razburja, pa je dejstvo, da gre za človeka, na katerega so ljudje več desetletij gledali kot na rešitelja ljudi, ki so bežali pred režimom na severu, imenovali so ga "azijski Schindler". Chun je namreč ustanovitelj Durihane Mission, krščanske organizacije, ki severnokorejskim prebežnikom pomaga pobegniti iz Severne Koreje in Kitajske, pogosto tako, da beguncem pomaga plačati svoje "posredniške" pristojbine, kar jim omogoča prečkanje meja.
Gre za eno najuglednejših južnokorejskih nevladnih organizacij. Čun trdi, da je v zadnjih 25 letih pomagal več kot 1000 Severnokorejcem pobegniti iz krempljev trdega režima družine Kim.
Njegovo delo, ki vključuje tudi ustanovitev alternativne šole za otroke severnokorejskih prebežnikov, je bilo predmet dokumentarnih filmov in novic na medijih, kot so BBC, CNN, The New York Times in National Geographic. Leta 2002 so o njem poročali časopisi, ker je bil sedem mesecev zaprt na Kitajskem.
V javnosti so ga pogosto primerjali z Oskarjem Schindlerjem, ki je med drugo svetovno vojno pred smrtjo v taboriščih rešil okrog 1200 Judov.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.