Naš vsakdan se poleti spremeni v kaos, po ulicah okoli znamenitosti se ne da hoditi, na podzemni železnici vlada nepopisna gneča, pripovedujejo domačini. Iz nočne more pa, da se bodo zbudili šele, ko bodo oblasti končno začele zdraviti kronične težave javnih služb in storitev, kot je denimo promet.
Rimska gostoljubnost se konča, ko se v nepopisni gneči izgubijo izložbe, terase in vrtovi gostinskih lokalov, taksiji in avtobusi.
V središču Rima se križata zgolj dve glavni liniji podzemne železnice, gradnja tretje med drugim zamuja zaradi arheoloških odkritij. Javni prevoz hromijo stavke in zamude, čez poletje pa zaradi šolskih počitnic postane še redkejši.
Množični turizem povečuje tudi tveganje za vandalizem, pijančevanje, razgrajanje, nasilje.
Letos naj bi obisk presegel celo rekordno predpandemično leto 2019, ki je v zgodovino rimskega in italijanskega turizma zapisano z zlatimi črkami. Samo v prestolnici pričakujejo 30 milijonov gostov. Kar pomeni, da javne storitve za takšno gnečo ne zadoščajo več. Občini pa preglavice povzroča tudi črni trg nastanitev v strogem središču Rima, kjer skorajda ni več domačinov.
Hotelirji si medtem manejo roke in se veselijo polnih blagajn. Med tujimi turisti, ki pripotujejo z letali, prednjačijo Američani, ki jih je poleti za več kot četrtino. Praviloma jim sledijo Japonci in Britanci.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.