Potem ko je moški vdrl v poslovalnico NLB v črnogorskem mestu Bar, je policija evakuirala okoliške stavbe. V času zavzetja banke v stavbi sicer ni bilo strank in zaposlenih, kar so po grožnji potrdili tudi v poslovalnici. To je dodatno potrdil tudi tiskovni predstavnik državnega tožilstva v Baru Radovan Đurišić, ki je dejal, da je napadalec danes zjutraj uslužbencem banke z grožnjami prepovedal vstop v poslovalnico.

"Njegove zahteve temeljijo predvsem na poplačilu denarnih terjatev za zaposlene v Primorki," je še povedal in ob tem zagotovil, da napadalec ogroža le svoje življenje. "Ker moški ni nasilen, nima talcev in ne ogroža nikogar drugega kot sebe, upamo, da bodo pogajanja prinesla pozitivne rezultate," je dejal Đurišić. Njegove želje so se naposled uresničile, saj se je napadalec predal oblastem.
Moški je pred napadom medijem posredoval video posnetek, v katerem je predsednika in podpredsednika črnogorske vlade pozval , naj pomagajo rešiti situacijo z banko. Na posnetku kaže tudi različne naprave, za katere trdi, da gre za eksplozive. Oblastem je ob tem sporočil, naj ne pošiljajo zasebnih varnostnikov, vojske ali policije, saj da bodo sicer sami odgovorni za kaos, ki bo nastal.
V kontakt z napadalcem je stopil tudi podpredsednik črnogorske vlade Dritan Abazović. Oblasti so moškega več ur skušale prepričati v mirno predajo, kar jim je naposled tudi uspelo. "Najpomembnejše je, da se je vse končalo dobro in mirno. Gremo naprej," je ob tem dejal Abazović.
Skozi celotno dogajanje je z oblastmi sodelovala tudi poslovalnica NLB."Verjamemo, da bodo usklajene policijske aktivnosti prispevale k reševanju napada na miren način in brez ogrožanja človeških življenj," so sporočili.

Napadalec, ki je sin zaposlene v Primorki, je sicer pred incidentom na poslovalnici izobesil napis: "Vrnite denar, ki ste ga ukradli delavcem Primorke." Kot je dejal, je pripravljen za delavce podjetja dati tudi svoje življenje, zatrdil pa je, da bo poslovalnico nadzoroval, vse dokler ne bo banka delavcem izplačala ukradenega denarja, tudi z obrestmi za čas, ko so delavci čakali na izplačilo.
Oče napadalca je sicer lani umrl, svojo delovno dobo pa je preživel v propadli tovarni kruha, olja in sokov Primorka. V tranzicijskih letih so številni delavci izgubili službo ter ostali z neizplačanimi plačami in neplačanimi socialnimi prejemki. Črnogorska vlada je 1. julija 2010 izdala poroštva v višini štirih milijonov evrov za posojilo v višini 14,4 milijona evrov za družbo "Melgonija Primorka". Za posojilo je zastavljeno celotno premoženje podjetja.
Delavci niso nikoli uzrli kovanca tega posojila, čeprav je bilo le to med drugim namenjeno tudi izplačilu plač. Leta 2017 je tožilstvo sprožilo preiskavo in aretiralo 12 oseb, ki so osumljene, da so po preferencialnih pogojih s posojilom, ki ga financira banka, kupile premoženja Primorke a.d. Bar.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.