
Letošnje praznovanje na Kitajskem ni bilo zaznamovano s covidnimi omejitvami, saj je Peking po treh letih decembra lani odpravil politiko ničelne tolerance do covida-19. Nenadna sprememba je sprožila val okužb po vsej državi, zaradi česar so bile številne bolnišnice preobremenjene. A kot kaže najnovejši trend, se število težjih primerov in smrti znižuje, je sporočil Center za nadzor in preprečevanje bolezni v svojem poročilu. Poleg tega tudi v času vstopa v novo leto ni bilo izrazitega povečanja novih primerov.
Poročanje o številu novih primerov na Kitajskem sicer že nekaj časa sproža vprašanja o verodostojnosti poročil. A strokovnjaki trdijo, da poročila o upadanju primerov sovpadajo s časom trajanja trenutnega covidnega vala.
Število ljudi, ki so potrebovali pomoč zdravnika, je v januarju upadlo za kar 90 odstotkov. Število hospitaliziranih pa za 85 odstotkov.
Sicer pa naj bi se od sproščanja proticovidnih ukrepov na Kitajskem z decembrom z virusom okužilo 80 odstotkov prebivalcev. Večina naj bi se sicer okužila s koronavirusno podrazličico omikron, ki je visoko nalezljiva, a v večini primerov nenevarna.
Izredne razmere ostajajo
Medtem je generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus sporočil, da še ne bodo odpravili izrednih razmer, razglašenih zaradi pandemije covida-19 in opozoril, da pandemije še ni konec. Odprava izrednih razmer sicer ne bi imela konkretnih posledic, saj vsaka država sama odloča o tem, kakšne ukrepe bo uveljavila.
Za ohranitev izrednih razmer so se v petek odločili zdravstveni strokovnjaki med zasedanjem odbora za izredne razmere WHO. Svoje ugotovitve so predali generalnemu direktorju organizacije, ki jih je nato tudi sprejel.
Odbor poudarja, da je pandemija sedaj v prehodni fazi, Tedros pa je opozoril, da še ni končana. "Ko vstopamo v četrto leto pandemije, smo zagotovo v veliko boljšem položaju kot pred letom dni, ko je bil val omikrona na vrhuncu in je WHO tedensko poročala o več kot 70.000 smrtnih primerih," je dejal.
Ob tem je ponovno opozoril, da je samo v zadnjih dveh mesecih po svetu za covidom-19 umrlo več kot 170.000 ljudi. "Zdravstveni organi pa sedaj manj pozorno spremljajo širjenje virusa, čeprav so zdravstvene ustanove marsikje še vedno preobremenjene," je še dodal.
Odbor je izrazil zaskrbljenost, da je premalo ljudi ustrezno cepljenih, medtem ko so cepiva za mnoge še vedno nedosegljiva. V luči tega so države pozvali, naj pripravijo dolgoročne akcijske načrte za preprečevanje, spremljanje in obvladovanje okužb ter ostanejo pozorne tudi po odpravi izrednih razmer.
Mednarodna federacija društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC) pa v svojem poročilu opozarja, da svet še vedno ni pripravljen na morebitne prihodnje pandemije. "Države se morajo pripraviti na več različnih nevarnosti, ne le na eno, saj družbe postanejo resnično odporne le z načrtovanjem za različne vrste nesreč, ki pa se lahko pojavijo hkrati," je dejal generalni sekretar IFRC Jagan Chapagain.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.